Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
207

No rīta nozvana modinātājs. Vai tu lec ārā no gultas vai arī atliec modinātāju? Dzerot ikrīta kafiju, tu izvēlies cukuru vai pienu? Abus divus? Katru dienu mēs pieņemam tūkstošiem lēmumu. Daži ir vieglāki, citi ne tik ļoti, bet vai dienas beigās mēs tiešām varam apgalvot, ka mums ir bijusi noteikšana par savu dzīvi? Vai mūsu izvēle nav bijusi vienkārši ilūzija? Vai nav tā, ka katru mūsu lēmumu nosaka bioloģija? Vai nav tā, ka tas, kas tu esi, ko tu dari un par ko tu kļūsti ir nekas vairāk par dažu neironu automātisku darbību smadzenēs?

1980tajos psihologs... Autors: Lestets Vai cilvēku izvēle ir «brīva»?
Attēls no: www.pixabay.com
1.

1980-tajos psihologs Benjamins Libets izveidoja eksperimentu, lai noteiktu, vai cilvēkiem ir vai nav brīva izvēle. Brīvprātīgo grupai tika lūgts kādu mirkli sēdēt nekustīgi. Pēc mirkļa viņiem tika pateikts, ka, ja viņi grib, viņi drīkst pakustināt pirkstu. Eksperimenta laikā tika skenētas dalībnieku smadzenes. Pirms viņi sagribēja pakustināt pirkstu, smadzenēs varēja novērot aktivitātes uzplaiksnījumus.

Šis eksperiments pierādīja, ka “brīvā izvēle” ir tikai mūsu atbildība par lēmumiem, ko smadzenes jau ir pieņēmušas.

Scaronķiet ka mumsnbspir... Autors: Lestets Vai cilvēku izvēle ir «brīva»?
Attēls no: www.pixabay.com
2.

Šķiet, ka mums ir visiem zināms, ka 80-tie gadi bija ārpus kontroles, bet vai tiešām? Daudzi mūsdienu zinātnieki ir skeptiski par brīvās izvēlēs teoriju. Drīzāk esot tā, ka tavas domas, darbības un tava uzvedība ir noteikta saskaņā ar to, kā neironi darbojas tavās smadzenēs. Kāds pat ir izteicies, ka pilnībā saprotot smadzeņu arhitektūru un to, kā tās ir veidojušās kopš dzimšanas, tavas izvēlēs varētu paredzēt ar pilnīgu precizitāti. Tādā gadījumā mums nemaz nav nekādas brīvās izvēles.

Bet ko gan tas īstenība... Autors: Lestets Vai cilvēku izvēle ir «brīva»?
Attēls no: www.pixabay.com
3.

Bet ko gan tas īstenība nozīmē? Tas nozīmē, ka tu esi brīvs, tu neesi ne par ko atbildīgs. Patiesībā neviens nav atbildīgs. Piedod kaitīgos ieradumus, kas tev ir, tu nevari tur neko darīt. Nevajag tik smagi strādāt! Ja tu būtu piedzimis gudrāks, tu mācītos tikai uz 10! Saistības? Nē, tas nav par tevi. Noziegums, kāds noziegums? Vai tevi var sodīt par kaut ko, ko tu neesi izvēlējies darīt? Izrādās, ka tam vajag brīvo izvēli. Neatkarīgi no tā, vai brīvā izvēle pastāv vai nē, sabiedrība nevar pastāvēt bez atbildības.

Vairākos pētījumos ir pierādīts, ka cilvēki, kas netic brīvajai izvēlei, būs satraukti, depresīvi, nemotivēti un rīkosies amorāli. Ja dzīve ir bezjēdzīga, mēs neredzam iespēju sevi mainīt. Mēs vairs tik smagi nestrādāsim, necentīsimies mājās. Mēs pārstāsim rūpēties par citiem vai pat sevi. Pasaulē  bez brīvās izvēles nav atzinības un vainas izjūtas. Nav pareizo un kļūdaino lēmumu. Vienkārši nav nekāda iemesla.

Taču nepadoties vēl Kā... Autors: Lestets Vai cilvēku izvēle ir «brīva»?
Attēls no: www.pixabay.com
4.

Taču nepadoties vēl! Kā arguments pret Benjamina Libeta  eksperimentu ir tas, ka no smadzeņu aktivitātes mirkļa līdz pirksta pakustināšanai paiet 200 milisekundes. Tātad, ja kāds apzinās lēmumu pakustināt pirkstu, mums ir pietiekami daudz laika, lai izlemtu vai mēs pakustināsim pirkstu. Tu vari izvēlēties 200 milisekundēs arī nepakustināt pirkstu. Kamēr tu vien ticēsi, ka tā bija tava izvēle pakustināt pirkstu.

1
207
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [12]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
sudraba_sirds avatars
Medaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Patīk rakstsMedaļa Tēvocis Sems
  sudraba_sirds 06.03.19 22:46
3
0

Pat, ja izvēle nav brīva, tas nenozīmē, ka ir iespējams paredzēt nākotnes dabības/domas/emocijas. Jo gan kvantu fizikas fenomeni var likt kādam neironam aktivēties, gan arī inhibēt aktivitāti. Kā arī gadās kļūdas šūnas molekulārajā mašinērijā (neirotransmiteru producēšana, receptoru izvietošana). Bet neparedzamība nenozīmē brīvību, jo šos nejaušos efektus nevar izvēlēties. 

index.js avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas doma
  index.js 04.03.19 18:49  
1
0
atbildot uz index.js komentāru " Katra izvēle ir saistīta ar domu par se... "Protams, arī gribu papildināt, ka katram ir gēni, kas iespaido stiprās puses un vājās, bet to kas nav dots no dabas, to var attīstīt ar smagu darbu.
index.js avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas doma
  index.js 04.03.19 18:47  
1
0
Katra izvēle ir saistīta ar domu par sekām. Bieži vien saka, ka nebija izvēles, bet tas drīzāk ir ka neredz izvēli, un pieņem to, ko vēlas uz paveic par pareizo, vienīgo izvēli lai sevi attaisnotu. Cilvēkam vienmēr liekas ka viņš rīkojas pareizi. Bet pareizi tikai vasoties pēc pieredzes, kas bijusi pirms tam, jo lēmums ir jāpieņem vai jānoraida.
Kāda avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Kāda 04.03.19 17:31
1
0

Ir labs !

norlatvija avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa ZeltrocisMedaļa Masons
  norlatvija 04.03.19 17:14  
1
0
Laba tēma pacilāta!+++
smUX avatars
Medaļa Seko draugiem 3000Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Doktors
  smUX 04.03.19 14:10
1
0

To sauc par likteni.

blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 06.03.19 19:04
0
0

  

Anonīms
Anonīms 04.03.19 20:34
0
0

+/- no šī brīža šādas tādas pērles ... arī par izvēles brīvību

https://www.youtube.com/watch?v=kH5muN2pyUc&t=995s

Anonīms
Diga 04.03.19 19:10
0
0

Vai izvēle brīva ??Protams..

--lido lidmašīna .pie pasažiera pienāk stjuarte un jautā :

--vai pusdienas ēdīsiet??

 --sakiet un kāda ir izvēle??

--stjurate::  jā  vai nē..

lūk, tā arīi ir visa izvēle --jā vai ne'...

Zigzig avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Visskaistākajai sievieteiMedaļa Lai dzīvo sievietes!
  Zigzig 04.03.19 16:28  
0
0
🧞‍♀️
dzigiiiitsss@speles avatars
Medaļa ZeltrocisMedaļa BakalaursMedaļa Recidīvists
  dzigiiiitsss@speles 04.03.19 11:31
0
0

    

SAMSS avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RecidīvistsMedaļa Zeltrocis
  SAMSS 04.03.19 07:32
2
2