Par rāvējslēdzējiem es aizdomājos jau diezgan sen, jo biju pamanījusi gandrīz visās savās mantās, kurās ir šis slēdzis uz tiem visiem vienus un tos pašus burtus YKK. It kā tik pierasta un vienkārša lieta, bet nenovērtējami atvieglo ikdienu.
Rāvējslēdzējs, angļu valodā - zip jebšu zipper, ir tā teikt ierīce, kas palīdz mums savienot divas kāda materiāla malas. Tas tiek izmantots apģērbā, somās, apavos, teltīm, guļammaisiem un citās mūsu dzīvē bieži izmantojamās mantās.
Rāvējslēdzis sastāv no divām auduma joslām kurām katrai ir pievienoti malās īpašas formas metāla vai plastmasa "zobiņi". Tie var būt no 10 līdz pat simtiem atkarībā no rāvējslēdža garuma. Pats slēdzis, kuru mēs "raujam" vai pareizāk sakot velkam, slīd gar šo "zobiņu malām". Šajā slēdzī ir Y formas elements, kas atkarībā no vilkšanas virziena savieno vai atdala pretējās joslās esošos zobiņus.
Elias Howe, kurš izgudrojis arī šujmašīnas, 1851.gadā saņēma patentu par savu automātisko apģērbu saslēdzēju. Pateicoties saviem panākumiem šujmašīnu biznesā, viņš nemēģināja savu jauno izgudrojumu steidzīgi laist tirgū. 44gadus vēlāk, Whitcomb Judson, patērātājiem piedāvāja pirmajam patentam līdzīgu, bet nu jau sarežģītāku mehānismu. Ar kāda uzņēmēja atbalstu tika izveidota kompānija, kas šo slēdzi ražoja - Universal Fastener Company. Pēc tā debijas Čikāgas gadatirgū 1893.gadā, slēdzis guva tikai nelielus komerciālos ienākumus.
Moderno rāvējslēdzi izgudroja zviedrs - Gideon Sunback tālajā 1913.gada decembrī, kad pēc sievas nāves 2 gadus bija pievērsies tikai darbam.
Rāvējslēdzēja popularitāte pār pogām cēlās 1937. gadā, kad franču modes mākslinieki tos sāka pielietot vīriešu biksēs.
Japānā saražo 90% no rāvējslēdzējiem. Manis pieminētajiem YKK ir ražotnes 68 valstīs, šo slēdžu ražotne arī ir lielākā ASV, ar 900 strādniekiem. Pārējie 10% tiek ražoti Dienvidu un Austumu Āzijā.
YKK radies 1934.un toreiz pilnais nosaukums bijis Yoshida Kogyo Kabushikikaisha (吉田工業株式会社) Šis uzņēmums saražo 7miljonus slēdžu 1dienā.
Pievienoju video, kur parādīts rāvējslēdzēja darbības princips un otru, kur parādīta tā ražošana.