Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
126

Īsā atbilde būtu, tieši tāpēc arī tā ir, bet par visu pēc kārtas. Šķiet, ka cilvēki kā suga ir ļoti gudri un ir sasnieguši to, ko citām sugām nav izdevies izdarīt. Mēs ne tikai ēdam citas sugas un neviens cits mūs neēd, bet arī lidojam kosmosā un varam uzbūvēt ļoti sarežģītas ierīces. Mēs pētam citas sugas nevis kāds pēta mūs.

Tomēr mūsu sugai ir raksturīga kāda īpatnība, kas mūs atšķir no pārējiem. Jaundzimušie ir ļoti dumji, vai, precizāk, bezpalīdzīgi. Žirafēns var nostāvēt vien stundu pēc piedzimšanas un pat aizbēgt no plēsoņām jau pirmajā dzīves dienā. Pērtiķēni var pieķerties mātei pēc dzimšanas. Cilvēku bēbji nevar noturēt pat savu galvu!

Priekscaron kognitīvās... Autors: Lestets Kāpēc gan mazuļi ir tik dumji, ja cilvēki ir tik gudri?
Attēls no: www.pixabay.com
1.

Priekš kognitīvās attīstības pētnieces Seleste Kida cilvēka inteliģences evolūcija nebija lieta, par ko viņa īpaši aizdomājās. Viņa pētīja bērnu mācīšanos un lēmumu pieņemšanu. Gadu laikā viņu pamatīgi iespaidoja, cik gan bērni var būt izsmalcināti jeb viltīgi. Taču redzot, cik zīdaiņi ir bezpalīdzīgi, viņa bija pārsteigta, tas viņu mulsināja. Kādā dienā viņa ar savām pārdomām padalījās ar kolēģi Stīvenu Piantodosi.

Viņu arguments rezultējās... Autors: Lestets Kāpēc gan mazuļi ir tik dumji, ja cilvēki ir tik gudri?
Attēls no: pixabay.com
2.

Viņu arguments rezultējās pētījumā par inteliģenci un zīdaiņu aprūpi. Kā galvenā tēze, kas pētījumā iezīmējas, ir tas, ka cilvēki kļūst tik inteliģenti tāpēc, ka zīdaiņi ir tik bezpalīdzīgi. Tas nav nekas revolucionāri jauns. Arī citi zinātnieki jau ir mēģinājuši saprast šo apstākli.

Cilvēki pieder pie zīdītaju apakšgrupas, kuru atvases piedzimst. Tas nozīmē, ka zīdaiņiem vajag būt pietiekami attīstītiem, lai piedzimtu, bet, jo inteliģentāki zīdītāji, jo lielāka viņiem galva. Tomēr dzemdes kanāls ierobežo, cik liela galva var kļūt. Toties, jo lielākas smadzenes, jo inteliģentāks indivīds, kas noved pie tā, ka smadzeņu attīstība turpinās vēl ilgi pēc piedzimšanas.

Kā viņi vēl atklāja pētījuma... Autors: Lestets Kāpēc gan mazuļi ir tik dumji, ja cilvēki ir tik gudri?
Attēls no: www.pixabay.com
3.

Kā viņi vēl atklāja pētījuma laikā, tad svarīga ietekme uz inteliģenci ir ne tikai smadzeņu izmēram, bet arī, cik ilgā laikā zīdainis tiks nošķirts no krūts. Jo bezpalīdzīgks būs zīdainis, jo inteleģintāks tas būs kļūstot vecāks, jo viņam vajadzēs rūpēties par tādiem pašiem bezpalīdzīgiem zīdaiņiem. Šāds cikls noved pie inteliģences pieauguma. Līddzīgi tas ir arī ar orangutaniem, kuru zīdaiņi ir bezpalīdzīgi un vecākiem vajag par viņiem rūpēties.

Kāpēc tieši tas notika ar cilvēkiem? Pētnieki nevar atbildēt šajā pētījumā uz šo jautājumu, bet tieši tāpēc mēs esam cilvēki. Vai tas nozīmē, ka dvīņi būs vēl gudrāki? Uz to jau var atbildēt citā pētījumā

0
126
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [9]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
anice avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  anice 05.03.19 11:22
14
2

Mēs ne tikai ēdam citas sugas un neviens cits mūs neēd

To Tu pastāsti lauvam vai leopardam kādā savannā. Vai haizivij.

Bet cilvēks kā suga ir pretdabiska parādība. Nevienai sugai mazulis nav pilnīgi bezpalīdzīgs veselu gadu, kad nespēj ne pārvietoties, ne sazināties, ne sev barību atrast, un diezgan bezpalīdzīgs vismaz līdz 3 gadu vecumam, līdz iemācās normāli pārvietoties, izdvest skaņas, lai sazinātos ar apkārtējiem sugasbrāļiem, un ir spējīgs noķert ēdamus tārpus un vaboles, vai iemācījies atrast droši ēdamus augus. Lai sasniegtu dzimumbriedumu, paiet padsmit gadi. Sugas izdzīvošanai tas ir daudz par ilgu. 

Cilvēkam nav nekādu aizsargmehānismu. Ne nagu, ne ragu, ne zobu, ne spējas ātri uzkāpt kokā. Pērtiķiem ir vismaz ilkņi un astes. 

Ja attīstītāka mazuļa dzimšanu kavētu lielā galva, tad loģiski būtu mātei izveidojies atbilstoša izmēra iegurnis. Bet nav. 

Kaut kā viss kopā man neļauj atmest domu, ka cilvēks ir mērķtiecīgi veidots ģenētisks eksperiments. Eksperimentam un novērojumiem neadekvāti garo agrāko dzīves ilgumu (~10-12 gadi līdz dzimumbriedumam, ~40 gadi kopā) izskaidro bībeles stāsti par tiem, kas "dzīvoja 700 gadu un 600 gadu vecumā dzemdināja cik tur tos dēlus, kas dzīvoja 900 gadu". Tur daždesmit gadu nav problēma. 

Cilvēces vēsturē ir gan mākslīgā apaugļošana (jaunava Marija, kas dzemdēja nevainīga no "dieva" ), gan kosmosa lidaparāti (spoža zvaigzne austrumos, kad dzima Jēzus), gan datori (gudrības akmens), gan hologramma no skārienjutīgas iekārtas (džins no Aladina lampas), gan interaktīvie datori (spogulīt, spogulīt, pasaki man), gan kustības sensori (pils durvis pašas atveras, bet neviena kalpotāja neredz), gan durvis ar paroli un ievadītās runas analīzi (Sezam, atveries!), gan personālie lidaparāti (zirgs, kas skrien pa gaisu), datu pārraide (iecērt kokā nazi, ja man iet labi, tad nazis balts, ja slikti, tad sarkans), gan vesela plejāde mūsdienās jau pazīstamu ierīču, ko primitīvie cilvēki aprakstīja ar sev zināmiem terminiem, bet fakti ir saglabājušies bībelē un pasakās.

FXDL avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Patīk komentārs
  FXDL 05.03.19 10:40
10
0

dvīni nav gudrāki, man klasē  bija 3 (!!!)

paŗi dvīņu .  1) brālis un māsa, brālis topošais gopņiks, māsa maucīga. mācijās ne visai, īpaši māsa 2) divas māsas, abas psihas,

macijās slikti, visus mēģināja sist 3) divas māsas - ļoti smukas, bet viena nenormālā sterva, otra ok. tatad no 6 dvīņiem viens normāls cilvēks

Zigzig avatars
Medaļa PandaMedaļa Admins iesakaMedaļa Admins iesaka
  Zigzig 05.03.19 19:23  
8
1
Varbūt ir kā raidījumā ,,Ancient Aliens” 👽, ka cilvēki ir citplanētiešu hibrīdi un ģenētiski pat nepieder Zemei? 🌏
MilaSawle avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa PandaMedaļa Burvju klana biedrs
  MilaSawle 05.03.19 11:04  
5
0
atbildot uz FXDL komentāru " dvīni nav gudrāki, man klasē  bija... "Manā klasē arī mācījās dvīņubrāļi. Abi darīja visādas blēņas. Un ne tikai blēņas. Beigās abus izmeta no skolas.
blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 05.03.19 09:04
2
0

  

FXDL avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Zoles 3000 spelesMedaļa Patīk komentārs
  FXDL 05.03.19 17:29
3
1

atbildot uz anice komentāru " Mēs ne tikai ēdam citas sugas un nevien... "

viss, anice, tu mūs atkodi, gaidi naktī mūsu šķivīti, mēs tevi vedīsim uz andromēdu eksperimentiem 1

JaanisJonis avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Dienas joksMedaļa Bakalaurs
  JaanisJonis 10.03.19 22:40  
1
1
eh kkada demagogija.
Sfubua bug axabd avatars
Medaļa Spoks
  Sfubua bug axabd 20.03.19 17:44  
0
0
Mazaļi arī ir cilvēki. LOL
Anonīms
Anonīms 13.05.19 20:29
0
0

Viss ir samērā nesarežģīti, tikai jāsaliek pa plauktiņiem

Cilvēka bērns, salīdzinot ar citiem zīdītājiem (ne visiem), dzimst ļoti nenobriedis. Iemesls patiešām meklējams "galvā", t. i. smadzenēs. Embrionālās attīstības laikā O2 saturācija asinīs ir apm. 50%. Tas ir nepieciešams pareizai augļa attīstībai. Taču pēc 38. attīstības nedēļas Cilvēka Smadzenēm nepieciešams vairāk skābekļa (norm. >90%), kas tiek realizēts, sākot patstāvīgi elpot. Tāpēc bēbis piedzimt tāds lillīgs, sāk brēkt un kļūst jauki rozīgs. Līdz ar to  "pārnēsātām" smadzenēm (>42 ned.) ir paaugstināts skābekļa badošanās risks. Protams tas neizskaidro, ar kādu nolūku cilvēkam ir iedalīts šis superdators... Bet šī varētu būt atbilde, kāpēc jaunpiedzimis cilvēks ir "dumjš" un bezpalīdzīgs, salīdzinot ar citu sugu mazuļiem - viņš ir piedzimis nedaudz priekšlaicīgi, jo tas nepieciešams smadzeņu attīstībai.