Jo ieraksts nemelo.
Kādēļ tava balss ierakstā skan tik pretīgi?25
Dzīve ir nežēlīga. To saprot ikviens, kuram vecāki vairs nedod naudu. Taču dzīvē ir lietas, par kurām neviens neuzdrošinās runāt. Tās ir pārāk sāpīgas, lai pat ar pušplēstu vārdu pieminētu. Viena no tādām lietās ir tava balss, kas dzirdama ierakstā. Tā ir augstāka, smalkāka un vispār skan ļoti nepareizi. Taču ieraksts nekad nemelo. Tas ir kā sūrs kara veterāns, kas pastāstīs tev ikvienu piedzīvoto detaļu. Taču kādēļ tā nolāpītā balss ierakstā skan kā peļu pirdiens ar rasu noklātā zālājā vasarīgā rītā?
Ikviena skaņa, kuru mēs dzirdam - putnu čivināšana, bišu dunēšana, cilvēku kliegšana pēc bišu dzēlieniem, cilvēku runāšana par bitēm, kā arī skaņas ieraksti - ir gaisa spiediena vilnis, kas pārvietojas uz priekšu pateicoties mehāniskai enerģijai. Mūsu ārējā auss "noķer" šos viļņus un novirza uz vidusausi, kur tie ievibrē bungādiņu. Tālāk šī mehāniskā enerģija nonāk iekšējā ausī, kur tiek pārversta elektriskā signālā, kas pa nerviem nokļūst smadzenēs un veidojas skaņas pieredze.
Taču iekšējā auss nesaņem skaņas viļņus jeb vibrāciju tikai no ārpasaules. Tava ķermeņa iekšiene ir neparasti skaļa - asinsvados plūstošās asinis rada bangojošai upei līdzīgu skaņu, zarnu traktā nepārtraukti kaut kas mutuļo, bet ikviena muskuļa saraušanās rada griezīgu skaņu. Arī šīs skaņas vibrāciju veidā nokļūst iekšējā ausī, taču parasti tās nomāc ārējie skaņas avoti un mēs varam tās saklausīt tikai klusā telpā. Citādāk ir kad tu runā. Tavas balss saites ievibrē praktiski visu ķermeni un šīs vibrācijas caur kauliem, cīpslām un citām struktūrām nonāk iekšējā ausī. Šī iekšējā skaņa ir ļoti zema un dobja. Tādēļ tad, kad tu runā, tu dzirdi savu balsi gan kā ikvienu citu skaņu, kas ienāk ausī no ārpuses, gan arī pa tiešo no iekšienes. Rezultātā veidojas abu šo skaņu kombinācija un tu dzirdi savu balsi kā jau tas ir ierasts. Tā ir bagātīga un pilna. Tev pat varētu likties, ka skaista.
Citādi ir ar balss ierakstu vai, piemēram, telefona klasulē dzirdamo skaņu. Ierakstā tu dzirdi tikai šo savas balss ārējo skaņu. Tajā ir izzudušas visas zemās frekvences, kas pārvietojās tavā ķermenī. Rezultātā izmainās viss balss tembrs. Tu neatpazīsti vairs savu balsi, lai gan tā tev šķiet ļoti līdzīga. Kopumā tas rada diskomforta sajūtu - līdzīgi, ja tu ieraudzītu savu bildi, kurā ir izmainītas dažas sejas nianses. Tādējādi ikdienā cilvēki tavu balsi dzird savādāku nekā tev šķiet. Atkal jau realitāte ir drusku savādākā nekā liekas sākumā.