Fakss jau tika izgudrots pirms 170 gadiem (1842) un pa to bija iespējams pārsūtīt parakstus un pat fotoattēlus ! Iiespaidīgi ?
Ceru, ka šeit mazākie spocēni zina vai vismaz ir dzirdējuši, kas ir fakss, peidžeris, tamogoči, tetris, telekarte, videokastes, videomagnetofoni, fotofilmiņa, Sony Walkman portatīvais kasešu atskaņotājs u.c. kādreiz tik populāras un plaši izmantotas lietas.
Šajā rakstā par faksa vēsturi (attēlu pārsūtišana pa vadiem). E-pasts uz papīra taustāmā veidā.
Telegrāfs sastāvēja no spoles, kuru varēja pārvietot starp diviem magnētiem. Spole ar elektriskās līnijas palīdzību tika savienota ar galvanometru otrajā galā.
1844. gadā tika atklāta telegrāfa līnija starp Baltimoru un Vašingtonu ASV, kurā izmantoja Morzi.
Aleksandrs Beins 1842. gadā izgudroja un patentēja pirmo faksa sistēmu.
Kā darbojas fakss?
Faksimilsakaru jeb faksa aparāts rindiņu pēc rindiņas ar tievu gaismas staru nolasa attēla vai teksta lappusi, nosakot tā spožumu tūkstošos atsevišķu punktu.
Tad aparāts noteiktā secībā nosūta pa telefonu līniju signālus, kas raksturo katra punkta spožumu. Uztvērējs faksa aparāts atkodē šos signālus un punktu pēc punkta reproducē oriģināla attēlu.
Ar tādu ierīču palīdzību bija izveidota pirmā līnija dokumentu pārraidīšanai, kas savienoja Parīzi un Lionu.
Vēlāk tika izveidots fototelegrāfs, kura galvenā sastāvdaļa bija fotoelements. Šī fototelegrāfa darbības princips jau ir līdzīgs mūsdienu skenēšanas iekārtām. Tajā tievs gaismas stars pārvietojās pa skenējamā zīmējuma virsmu, un kad gaismas stars atstarojās, tas nokļuva uz fotoelementa. Uz fotoelementa izveidojās strāva, kura bija proporcionāla atspoguļojošai virsmai. Tas jau ļāva iegūt attēlu ar pelēkas krāsas gradāciju.
Vēlāk tika izveidots fototelegrāfs, kura galvenā sastāvdaļa bija fotoelements. Šī fototelegrāfa darbības princips jau ir līdzīgs mūsdienu skenēšanas iekārtām. Tajā tievs gaismas stars pārvietojās pa skenējamā zīmējuma virsmu, un kad gaismas stars atstarojās, tas nokļuva uz fotoelementa. Uz fotoelementa izveidojās strāva, kura bija proporcionāla atspoguļojošai virsmai. Tas jau ļāva iegūt attēlu ar pelēkas krāsas dažādiem toņiem.