Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
229

2011. g. 18. aprīlī Amazon pārdošanā esošās grāmatas "The Making of a Fly" cena uzkāpa līdz pārsteidzošiem 23 698 655,33 $. Tā bija kļūda, vēlāk cena tika nomainīta uz 106 $, bet šo astronomisko summu par vienu grāmatu radīja kļūdains algoritms.

Šī acīmredzamā kļūda tika pamanīta un izlabota, bet cik ir tādu lietu, kas nav pamanāmas un saprotamas, ka tās nav kļūdas? Ja realitāte arvien vairāk ir atkarīga no mākslīgā intelekta un tā algoritmiem, tad kur paliek vieta cilvēkiem?

Izrādās ka laika gaitā mēs... Autors: Lestets Algoritmi sen jau kā izlemj cilvēku vietā un tas kļūst dīvaini
Attēls no: pixabay.com
1.

Izrādās, ka laika gaitā mēs jau esam pārsnieguši to robežu, kad cilvēki ietekmēja algoritmus. Pēc profesora Alena Lī algoritmi tagad mūs ietekmē un kontrolē. Mēs dzīvojam tehnoloģiskā pasaulē ar aizvien mazākām iespējām kaut ko izlemt.

Ir radīta programmatūra, kas ļauj paredzēt iespējamos krminālnoziedzniekus. Tā vietā, lai tiesniši pieņemtu lēmumu par priekšlaicīgu atbrīvošanu, to dara programmas.

Pasaules lielākās firmas ļauj programmām atfiltrēt informāciju no CV, bet, kā parādīja Amazon neizdevies eksperiments, tad programmatūra var apmācīt sevi un sekas var būt diskriminējošas.

Atliek vien atcerēties Microsoft čatbotu, kas nokļūstot Twitter kļuva par rasistisku, ar seksu apsēstu neonacistu. Tādas kļūdas notiek, tomēr neskatoties uz to darbs pie algoritmiem turpinās.

Mūsdienās 85% no tirdzniecības biržās tiek veikta ar algoritmu palīdzību. 2010. g. notika "Flash Crash", kad Dow jones index minūšu laikā noslīdēja par 9%. Tā nebija kļūda. Piecu mēnešu izmeklēšana vien spēja norādīt uz iespējamajiem cēloņiem, jo patiesībā neviens īsti nezina kā algoritmi mācās.

Finanscaronu tirgos 215... Autors: Lestets Algoritmi sen jau kā izlemj cilvēku vietā un tas kļūst dīvaini
Attēls no: unsplash.com
2.

Finanšu tirgos 215 milisekundes, kamēr cilvēks nospiež pogu, ir pārāk ilgs. Tas padara tos ļoti atkarīgus no automatizētām sistēmām. Cilvēku loma tiek ierobežota vien līdz algoritmu korigēšanai, ja sistēma kļūdās.

Mums vajadzētu uzmanīgāk apieties ar algoritmiem un noteikt robežas, cik tālu tas var sniegties. Tomēr, atcerēsimies, ka mēs jau esam kļuvuši par līdzekļiem mašīnu dominētā pasaulē. Varbūt derētu izraut štepceli, kamēr nav par vēlu?

1
229
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [6]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 12.03.19 01:24
6
0

biedējoši

norlatvija avatars
Medaļa RainisMedaļa Dienas joksMedaļa Recidīvists
  norlatvija 12.03.19 13:00  
6
0
Un pasaki vēl ka nedzīvojam matricē!!!
VienkāršiRoberts avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  VienkāršiRoberts 13.03.19 18:56
4
0

''Atliek vien atcerēties Microsoft čatbotu, kas nokļūstot Twitter kļuva par rasistisku, ar seksu apsēstu neonacistu. ''©

izklausās savā ziņā -  piedūrīgi ....   

Stulbi genials avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Moderatora favorīts
  Stulbi genials 19.03.19 11:52
2
0

Ne, ne, nevajaga. Viss ir cilvēku programēts. Algortimi ir solis-pa-solim formula kas atkārto pati sevi un tā mācās. Lielākais mīts ko cilvēki ir izdomājuši, ir - ka algoritmi ir vainīgi. 

Viens ir tas, ka objektīvus algoritmus nav iespējams ieprogrammēt. Otrs ir tas, ka vienmēr ir ieliktas vērtības, kuras administrācija nesaka skaļi. 

Kaut vai tie paši tiesas darbi. Slavenākais piemērs bija ASV: 'bias' radās jo algoritmi bija ieprogrammēti ņemt vērā rasi, ģimenes stāvokli un reģistrēto dzīvesvietu. Kā rezultātā izrādījās, ka 'algoritmi ir rasistiski'. Līdzīgs gadījums bija par filtru ūdens krānam - kur sensors neatpazina tumšas ādas krāsas roku. 

Jautājumam vienmēr ir jābūt - kurš ir programējis. Tā cilvēka vērtības un kas ir/nav ņemts vērā. 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 23.03.19 20:13
0
0

atbildot uz Stulbi genials komentāru " Ne, ne, nevajaga. Viss ir cilvēku progr... "

tieši tā - pagaidām mākslīgais intelekts neeksistē.. - ir tikai programmas, kuras dara noteiktas, iepriekš paredzētas lietas, un patiesībā neko jau nemācās, tikai vāc datus, un no to vērtības izdod rezultātu, un vāc vel vairāk datus par kādu noteitu lietu..  Vecu vecāi gabals- kad robotu kuram piešķirā "pilsonību" (nepateikšu kuras valsts, likumos bija šis "caurums",  tika jautās - vai roboti pārņems clvēci - atbilde bija es visus nogalināšu ..  - elementars algoritms , kas  atbildi sagatavo, atkarībā no tā cik jau šādu atbilžu bijis, uzkatot ka tā būs vispareizākā.... Tās pats ir ar google tulkotāju .. ja kādu lietu sauks par cūku- tad google uskata ka tie ir sinonīmi .. - šis bija ar Kalvītis -> cūka  (šo gan google izlaboja), bet nu brīdi tauta uzjautrnājās..   

Brenciss avatars
Medaļa SpoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Brenciss 12.03.19 07:01
1
5