* Acu un ādas kairinājuma noteikšanas testi. Ķīmiskas vielas tiek iepilinātas truša acīs un uzsmērētas uz iepriekš noskūtas muguras ādas. Acu testi vienmēr izraisa lielu stresu, diskomforta sajūtu un nereti arī aklumu, bet dermatoloģiskie testi nereti izdedzina dzīvnieka ādu vai sabojā tās slāņus.
* Letālas devas testi. Peles, žurkas, jūrascūciņas, truši un citus dzīvnieki ir spiesti apēst palielinātu attiecīgā produkta daudzumu, līdz kāds noteikts procents dzīvnieku tiek noindēti.
* Inhalācijas testi. Tādi produkti kā dezodorants vai matu laka lielos daudzumos tiek iesūknēti mazās kamerās, kur dzīvnieks tos ir spiests elpot. Parasti tas beidzas ar nosmakšanu, bet izdzīvojušie dzīvnieki tiek pakļauti turpmākiem testiem.
Kāpēc uz dzīvniekiem testētie produkti ir nekvalitatīvi un nedroši?
Dzīvnieka organisms ir pilnībā atšķirīgs no cilvēka organisma, kā arī uz dažādām vielām tas reaģē pavisam savādāk. Piemēram, aspirīns cilvēkam novērš galvassāpes, bet nogalina kaķus; penicilīns noindē jūrascūciņas, bet cilvēkam palīdz cīnīties ar infekcijām; benzols, kas izraisa leikēmiju cilvēkiem, neietekmē peles utt. Testu rezultāti ir atkarīgi pat no dzīvnieka šķirnes, vecuma, dzimuma un pat temperamenta. Eksperimenti uz dzīvniekiem nekādi nepadara produktu drošāku lietošanai, jo pat tie produkti, kas nogalina dzīvniekus, šodien atrodas veikalu plauktos.
Alternatīvas
Pateicoties pircēju neatlaidīgajām prasībām, vairāk kā 550 kompāniju ir aizstājušas testus uz dzīvniekiem ar cilvēcīgām un daudz uzticamākām metodēm. Ir radītas dažādas datorprogrammas ātrākiem un efektīgākiem, kā arī lētākiem rezultātiem. Ražotājs var izvēlēties arī testus uz mākslīgi radītās epidermas, speciāli audzētas “mākslīgās ādas”, piesaistīt brīvprātīgos un pielietot daudz citu metožu.
Vienmēr pārliecinies, vai uz produkta, ko vēlies iegādāties ir zaķīša emblēma vai uzraksts ‘’Not tested on animals”( nav pārbaudīts uz dzīvniekiem) vai ”Animal-friendly”(dzīvniekiem draudzīgs).
Kompānijas, kas izmanto dzīvniekus produktu testiem: Procter&Gamble (Cover Girl, Crest, Max Factor, Tide, Oral B un citas zem P&G zīmes), Clorox, Ajax, Mennen, Vidall Sasson, Gillete Co (Braun u.c.), Calvin Klein, Speed Stick, 3M (Post-it lapiņas un skočs), Schick, Domestos, Arm&Hammer, Sensodyne, Ponds, Adidas, Rimmel, Duracell, Clean&Clear, Neutrogena, Pantene, Colgate-Palmolive, Johnson&Johnson utt.
Kompānijas, kuru produkti ir pieejami Latvijā un kas izmanto drošas, efektīgas un cilvēcīgas metodes, kā arī kuru sastāvā nav dzīvnieku izcelsmes produkti:
Welleda, Utekram, Dr.Bronner, Logona Johns Masters Organic, Sodasun,Himalaya, Dabur utt.
Nākamreiz, kad tev acīs nokļūst kāda ķīmiska kodīga viela, padomā, kā tu justos, ja tava ikdiena, šaurā būrī ieslodzītam, būtu – nekad neredzēt sauli, neizjust zemi zem kājām un allaž gaidīt nākamo, iespējams, nāvējošo produktu testu. Atbalsti produkciju, kas nav testēta uz dzīvniekiem un nesatur dzīvnieku valsts produktus! Esi dabisks!