Un tātad! Vispirms īsa informācija par Butovas poligonu. Šī ir vieta Maskavas pievārtē, kur ir apbedīti tūkstošiem ļaužu, jeb precīzāk būtu teikt, vieta kurā neskaitāmo Staļina represiju gaitā tika veiktas masveida slepkavības- nošaušanas. Saskaņā ar daļēji izpētītu arhīvu dokumenu liecībām, šeit laika posmā no 1935 līdz 1952.gadam tika nogalināti vairāki desmiti tūkstošu cilvēku, kurus Staļina režīms uzskatīja par padomju varas ienaidniekiem. Precīzu nogalināto skaitu nezin neviens arī šodien, bet ir zināms, ka no 1937.gada augusta līdz 1938. gada oktobrim vien šajā vietā tika nogalinats 20 761 cilvēks. Starp šiem nogalinatajiem vairāk kā 1000 esot bijuši baznīcu garīdznieki un mācītāji, kamdēļ jau pēc to laiku notikumu nākšanas gaismā, pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, Krievijas patriarhs Aleksijs II šo poligonu esot nodēvējis par “Krievu Golgātu”(Русская Голго́фа).
Jāska gan ka šī nav tikai krievu Golgāta. Patiesībā šeit un vēl vienā, netālu esošajā nošaušanas poligonā- Komunarka masveidā tika iznīcināti politiķi, rakstnieki, dzejnieki, sabiedriskie darbinieki, militārpersonas un citi, kuri pārstāvēja vairākas tautības. Piemēram tikko pieminētajā Komunarkā tika nošauti arī vairāki mūsu latviešu tautieši.
Par mūsu tautiešiem un Komunarku es vēl pastāstīšu nedaudz vēlāk, bet tagad dodos apsekot Butovas poligona teritoriju un pirms tam vēl izklāstīšu pāris rindiņas no poligona vēstures.
Vietā kur tagad atrodas Butovas poligons no 1568. gada atradās Fjodora Mihailoviča Drožina muiža. Vēlāk šeit izveidojušos apdzīvoto vietu arī nodēvēja par Drožinas ciemu. 1889.gadā Drožinas muiža nonāca kāda bajāra N.Solovjova īpašumā, kurš šeit izveidoja zirgu audzētavu un uzbūvēja hipodromu. Sekojoši pirms oktobra revolūcijas muiža nonāca bajāra I. Zimina īpašumā, kurš pēc padomju varas nodibināšanas 1917.gadā pameta Krieviju, bet muižu, negaidot tās konfiskāciju, pats nodeva valsts īpašumā. Savukārt sarkanā armija uz bijušās muižas un hipodroma bāzes šeit izveidoja zirgu audzētavu (конный завод), kurā tika audzeti zirgi sarkanās armijas vajadzībām.