Vai esat kādreiz bijis aculiecinieks cunami līdzīgam mākoņu veidojumam debesīs vai miglai, kas skrien pretī? Vai varbūt piltuves mākonis, kas šķita kā tornado? Pirms krītat panikā, visticamāk, jūs novērojāt "Scud" — aizraujošu un bieži vien pārprastu laikapstākļu notikumu.
VIDEO ⟩ Ja redzi debesīs tādu mākoni, tad esi uzmanīgs5
Termins “Scud” ir akronīms vārdam “Stratocumulus Under Deck”, kas norāda, ka šie mākoņi veidojas zemā augstumā, tiem ir pūkains izskats un tie rada maz lietus. Būtībā tie ir zemu Stratocumulus mākoņi ar unikālām, pirkstiem līdzīgām formām, kas gandrīz pieskaras zemei, veidojoties zem citiem mākoņu slāņiem.
"Scud" mākoņu veidošanās ir cieši saistīta ar mitrumu. Lietus negaisa laikā atmosfērā vertikāli tiek pacelts silts, mitrs gaiss. Tam paceļoties, tas atdziest, izraisot kondensāciju un mākoņu veidošanos. "Scud" mākoņi tomēr rodas, ja gaiss ir tik mitrs, ka tas kļūst piesātināts tuvu zemes virsmai, izraisot kondensāciju zemākos līmeņos, atsevišķi no pārējiem mākoņiem.
Turklāt šie mākoņi var veidoties arī auksto frontu dēļ, kur siltā, mitra gaisa kabatas paliek pie virsmas, ieplūstot vēsākam gaisam, izraisot kondensāciju tuvu zemei. Tā rezultātā tiek iegūts pārsteidzošs vizuālais attēlojums.
Lai gan šie mākoņi parasti ir nekaitīgi, tie bieži pavada spēcīgus pērkona negaisus. Ir svarīgi ņemt vērā, ka vētras priekšējā malā bieži tiek novēroti šādi mākoņi. Viena interesanta mākoņu īpašība ir tā, ka tie var pārvietoties ar atšķirīgu ātrumu nekā pats pērkona negaiss. Tomēr ir svarīgi saglabāt modrību, jo to klātbūtne var liecināt par draudošu laikapstākļu situāciju.