Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
1208

1913.gadā visa pasaule vēl atcerējās traģisko ‘’Titānika’’bojāeju, kad Atlantijas okeānā atkal notika jauna nelaime, kurai bija pievērsta visas pasaules uzmanība. Tā notika tikai 600 jūras jūdzes no ‘’Titānika’’ nogrimšanas vietas, bet šoreiz pie vainas nebija aisbergs, bet gan uguns. Un šajā traģēdijā savu varonību parādīja arī latviešu jūrnieki. Bet nu, par visu pēc kārtas.

1913gada 2oktobrī kuģis... Autors: GargantijA ''Volturno'' un latvieši.
1.

1913.gada 2.oktobrī kuģis ‘’Volturno’’ no Roterdamas uzsāka savu liktenīgo braucienu. Tas bija būvēts 1906.gadā Glāzgovā (Skotijā) un paredzēts pasažieru un kravas pārvadāšanai. Šajā reisā tas uzņēma pasažierus un dažādu kravu, tai skaitā arī viegli uzliesmojošas ķīmiskas vielas. Pasažieru lielākā daļa bija emigranti, kuri devās ‘’laimes meklējumos’’ uz Ņujorku. 9.oktobī, ap sešiem no rīta, komanda konstatēja, ka deg kuģa priekšgals un pirmā tilpne. No kā izcēlies ugunsgrēks nav īstas skaidrības. Tiek minēts, ka par iemeslu varētu būt kāds nomests izsmēķis. Neviens no apkalpes neatzinās, jo par smēķēšanu neatļautās vietās draudēja naudas sods. Divas stundas komanda centās liesmas apslāpēt saviem spēkiem. Tad kuģa radists, izpildot kapteiņa pavēli, sāka raidīt SOS signālu.
Pasažieri metās pie glābšanas laivām, lai nokļūtu tajās pirmie. Okeānā plosījās astoņu baļļu stipra vētra un no kuģa nolaistās glābšanas laivas ar pasažieriem lielajos viļņos apgāzās, izraisot vēl lielāku paniku. Pirmais uz SOS signālu atsaucās un katastrofas vietā ieradās angļu tvaikonis ‘’Carmania’’. Bet arī tiem atlika tikai noskatīties, jo neviens neuzdrošinājās ar glābšanas laivām doties bangošajos ūdeņos.

 

150 jūras jūdžu attālumā no... Autors: GargantijA ''Volturno'' un latvieši.
2.

150 jūras jūdžu attālumā no katastrofa vietas atradās arī Krievu Austrumāzijas tvaikoņu sabiedrības kuģis ‘’Czar’’. Kopš 1912.gada 4.aprīļa tā kapteinis bija Liepājas jūrskolas absolvents Jānis Smiltnieks. Tvaikoņa virsnieki, izņemot 4.mehāniķi, bija latvieši ar lielu pieredzi un lielu darba stāžu uz dažādiem šīs kompānijas kuģiem. Kuģis jau no 1912.gada regulāri kursēja no Liepājas uz Ņujorku. Saņemot radiogrammu no ‘’Carmania’’, ka tie jau stāv pie degošā ‘’Volturno’’ un uzzinājis, ka arī citi kuģi steidzas jau palīgā, kapteinis nolemj turpināt ceļu. Bet tad ap plkst.17 pienāk vēl viena radiogramma no angļiem, ka piesteigušies kuģi lielo viļņu dēļ palīdzību nespēj sniegt, bet ‘’Volturno’’ jau liesmās un pasažieri panikā lec ūdenī. Kapteinis pavēlēja mainīt kursu un forsētā gaitā doties uz avārijas vietu. Ap pusnakti tā tika arī sasniegta. Tur jau bija sapulcējušies vēl 9 kuģi, bet neviens neuzdrošinājās ar glābšanas laivām doties lielajos viļņos.

 

Pēc stundas tika nolemts... Autors: GargantijA ''Volturno'' un latvieši.
3.

Pēc stundas tika nolemts riskēt. Tvaikoņa ‘’Czar’’ glābšanas laiva bija izgatavota no tērauda un tai vajadzēja izturēt sitienus pret kuģa bortu. Un pirmā glābšanas laiva devās pie liesmojošā kuģa. Lai arī tā bija gandrīz vai ‘’neiespējamā misija’’ tā tomēr izdevās. Sekojot tvaikoņa ‘’Czar’’ komandas piemēram, glābšanā iesaistījās arī pārējie kuģi. Tvaikonis ‘’Carmania’’ ar saviem prožektoriem apgaismoja notikuma vietu, lai izvairītos no laivu sadursmēm nakts melnumā. Ar desmit kuģu apkalpju pūliņiem tika izglābti 521 cilvēks.Piecos braucienos ‘’Czar’’ komanda no degošā kuģa izglāba 102 cilvēkus- 24 bērnus, 24 sievietes, 49 vīriešus un 5 ‘’Volturno’’ apkalpes locekļus. Par trim vairāk izglāba Ziemeļvācijas kuģis ‘’Grosser Kurfirst’’. Pārējiem izglābto skaits bija mazāks, bet šādā reizē katra dzīvība svarīga. Pēc glābšanas darbu pabeigšanas ‘’Czar’’ turpināja reisu un izglābtie tika nogādāti Roterdamā.

 

Glābscaronanas darbos... Autors: GargantijA ''Volturno'' un latvieši.
4.

Glābšanas darbos piedalījās dažādu valstu kuģi un tāpēc šis notikums bija ‘’karstā ziņa’’ daudzu valstu laikrakstos. Riskantajā glābšanā iesaistītās komandas saņēma valdības un dažādu organizāciju apbalvojumus. Arī Krievu Austrumāzijas tvaikoņu sabiedrības valde kā balvu ‘’Czar’’ komandai piešķīra prēmiju 1000rbļ apmērā- kapteinim 500rbļ, virsniekiem 300rbļ un komandai 200rbļ. 26 tvaikoņa jūrnieki saņēma Tirdzniecības un rūpniecības ministrijas apbalvojumus, kuru svinīga pasniegšana Liepājas ostas reida krastmalā. Vienīgais, kurš apbalvojumu nesaņēma, bija matrozis Lepiks, kurš Ņujorkā bija aizmucis no kuģa.
Arī citas valstis novērtēja latviešu jūrnieku drosmi un pašaizliedzību. 1914.gada martā Lielbritānijas karalis Georgs V 19 tvaikoņa ‘’Czar’’ apkalpes locekļiem piešķīra ‘’Silver Sea Gallantry Medal’’ un naudas balvu- trīs sterliņu mārciņas, bet kuģa kapteinis Smiltnieks saņēma sudraba kausu un 1.stūrmanis saņēma tālskati. Ņujorkas dzīvības glābšanas veicināšanas biedrība arī piešķīra savas medaļas un naudas balvas:kapteinim- Lielo zelta medaļu, visiem stūrmaņiem- sudraba, bet 15 apkalpes locekļiem- bronzas medaļas. Arī Bulgārijas cars piešķir kapteinim sudraba medaļu ‘’За спасение погибавших’’, bet trīs bronzas medaļu ieguvējus bija jānosauc kapteinim. Un Smiltnieks lēma, ka šis apbalvojums pienākas stūrmaņiem- Zemturim, Sauleslejam un Janovskim, kuri vadīja glābšanas laivas.

 

1914gada 17jūlijā tvaikonis... Autors: GargantijA ''Volturno'' un latvieši.
5.

1914.gada 17.jūlijā tvaikonis ‘’Czar’’ devās pēdējā braucienā no Liepājas uz Ņujorku. Sākās I Pasaules karš un tvaikonis tika pārvietots uz Arhangeļsku un latviešu jūrnieki pamet šo kuģi. Tas tad nu arī viss stāsts.

 

2
1208
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [26]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 03.07.13 00:15
57
0

Vienkārši lielisks raksts.

Sasha Aleksandrs avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Redaktors iesakaMedaļa nolaifers
  Sasha Aleksandrs 03.07.13 03:59
54
0

Aizraujošs stāsts un lepnums par tautiešiem, visu cieņu kuģa "Czar" kapteinim J.Smiltniekam un apkalpei 

osvalds1 avatars
Medaļa PērleMedaļa RecidīvistsMedaļa Twittera čoms
  osvalds1 03.07.13 00:35
25
0

luuk sis ir raksts. patriotiskums - level up

Tas i es avatars
Medaļa PulicersMedaļa Troll killerMedaļa Pulicers
  Tas i es 03.07.13 11:36
24
0

Patīkami lasīt šāda veida rakstus. Spokos atkal atgriežas interesanti raksti! Liels paldies TEV!

AndOne avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Misija izpildītaMedaļa Admins iesaka
  AndOne 03.07.13 00:43
29
7

Labs!

GargantijA avatars
Medaļa FledermausisMedaļa Holly ShitMedaļa Fledermausis
  GargantijA 03.07.13 00:19
17
0

atbildot uz Raziels komentāru " Vienkārši lielisks raksts. " Patīkami dzirdēt :)

polis2 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Vampīru klana biedrsMedaļa Fraktālis
  polis2 04.07.13 23:12
16
0

Kā vienmēr,patīkami iepriecini ar kvalitatīvu rakstu!

Riro avatars
Medaļa Plaiboja olaMedaļa PingvīnsMedaļa Recidīvists
  Riro 03.07.13 08:29
12
0

wou, loti interesants raksts

Bunny18rabbit avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Veiksmes lādeMedaļa Kapteinis Huks
  Bunny18rabbit 04.07.13 10:58
11
0
Priecē, ka mūsu tauta ir spējuši un spēs but drosmīgiem.
rasiks avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa AutoklikerisMedaļa Sensācija
  rasiks 19.02.14 11:28
11
1

Prieks lasīt! Tava rakstītā iedvesmā vēl atradu  interesntas lietas par otrajam stūrmanim Janovskim  piešķirto  Anglijas karaļa Georga V par dvēseļu glābšanu  medaļu.  Stūrmņa Janovska  dēlam Gunāram Janovskim(rakstniekam) dodoties trimdā 1944.g.rudenī   bez mundiera  azotē iešūtās ****oles un tēva medaļas mugursomā bijis tikai kārta tīras veļas, siltas zeķes un divas Knuta Hamsuna grāmatas. ****ole palika Austrumzonā, Vācijā, noslēpta kādā šķūnī aiz sijas, tāpat Hamsuna grāmatas.  Medaļa ir  izglābusi Gunāra dzīvību, izcīnot ceļu no krievu okupētās Austrumvācijas uz angļu zonu Vācijā. Viņu un viņa sievas 13 ģimenes locekļus pēc paskaidrojuma par tēva nesavtīgo un drošsirdīgo uzupurēšanos angļu kuģa pasažieru glābšanā beidzot pie ņēmuši angļi Berlīnē. Vēlāk tā palīdzējusi ieceļot Anglijā.  P.s. nemaz nezināju. ka spokos ir tāda cenzūra, ka neļauj man šaujamrīku ierakstīt, saskatot  tā sākumdaļā ko nepieklājīgu.

belge avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Kill ChickMedaļa Recidīvists
  belge 03.07.13 23:28
9
0

Jā, nezināmi fakti.

mmrr avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa BakalaursMedaļa Veiksmes lāde
  mmrr 02.03.15 14:19
8
0

Interesants raksts, nedzirdēts un arī citādi labs stāsts.

udenskakis88 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  udenskakis88 15.10.16 15:45
6
0

Malači jūrnieki.

foggs avatars
Medaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa PandaMedaļa Dienas joks
  foggs 17.07.13 11:27
6
0
Labs raksts! Mūsejie varoņi tads prieks.
PNPAPN@speles avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas joks
  PNPAPN@speles 29.09.15 07:01
6
0

ljoti labs raksts.Malachi latvieshu jurnieki.Bet interesanti,kapec igaunis Lepiks aizlaidas no kugja ?

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa MaģistrsMedaļa Uberautors
  exkluzīvais 18.06.17 21:13
5
0

Labs.

mix41 avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa MaģistrantsMedaļa Sertificēts spoks
  mix41 15.10.16 15:33
5
0

VO par šito vajadzētu kādam filmu uztaisīt.    

ejtaktu avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa SpoksMedaļa Dienas joks
  ejtaktu 24.02.14 19:35
5
0

un kāvienmēr -parastie jūrnieki riskēja ar dzīvību glābšanas darbos, bet lielās balvas saņēma lielie priekšnieki -kapteinis & co

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 21.11.13 00:34
5
0

atbildot uz Raziels komentāru " Vienkārši lielisks raksts. " Turies, tev pogas griež ārā ar šādiem rakstiem. Aijulim, kā vienmēr -  plusi un cieņa.

Champion22 avatars
Medaļa RainisMedaļa SviestmaizeMedaļa Bakalaurs
  Champion22 05.03.16 17:09  
4
0
Raksts ar garantiju. Specigakais plusaks, kadu esmu licis.