Slavenas, ne tik slavenas un ikonisku statusu ieguvušas fotogrāfijas, kas sev līdzi nes interesantus stāstus pasaules vēsturē.
Vēsturiskas fotogrāfijas26
369
0
Leonarda Sifleta nāvessoda izpildīšana. Austrāliešu seržants Leonards Siflets bija viens no speciālās izlūkvienības karavīriem, kas devās uz Jaungvineju, kuru tolaik centās ieņemt Japānas Impērijas karaspēks. Viņš un divi viņa biedri nokļuva japāņu gūstā. Visi trīs divu nedēļu garumā tika spīdzināti līdz 1943. gada 24. oktobrī visi trīs tika aizvesti uz Aitape pludmali nāvessoda izpildei. Japāņu karaspēka un vietējo iedzīvotāju acu priekšā pēc japāņu viceadmirāļa Mičiaki Kamadas pavēles viņiem tika nocirsta galva. Šo Sifleta dzīves pēdējo mirkļu fotogrāfiju 1944. gadā pie miruša japāņu karavīra atrada amerikāņu kareivji.
Fotogrāfe Burka-Vaita Būhenvaldes koncentrācijas nometnē. 2. pasaules kara izskaņā, kad sabiedroto uzvara jau bija praktiski neizbēgama, viņu uzvaras garšu krietni pabojāja zvērības un nežēlīgums, ar kuru sabiedroto karavīri saskārās visā Vācijas teritorijā. Kad amerikāņu fotogrāfe Margareta Burka-Vaita kopā ar ģenerāļa Patona trešo karapulku sasniedza Būhenvaldi, tas, ko viņi ieraudzīja bija absolūti šokējoši. Ģenerālis Patons bija tik ļoti satracināts, ka pieprasīja, lai karavīri atved iedzīvotājus, lai viņi ar savām acīm redz, ko viņu valsts vadība ir izdarījusi. Patona karavīri atveda 2000 iedzīvotāju, kas arī to visu redzēja. Vaita stāsta:”Es fotografēju kaudzēs sakrautus kailus mirušus cilvēkus, krāsnīs kūpēja cilvēku skeleti un daudzi dzīvi palikušie atgādināja dzīvus skeletus, kuriem dzīvot bija palicis pavisam nedaudz. Fotografējot es jutos nedaudz labāk, jo fotoaparāta objektīvs radīja barjeru starp mani un šausmām, kas valdīja apkārt.”
Reklāma
Marlboro vīrietis. Visietekmīgākais cilvēks, kas nekad nav dzīvojis. Klarenss Heilijs Longs bija 39 gadus vecs Teksasas nomales rančo īpašnieks. Šo teritoriju amerikāņi bija iesaukuši par „320 000 akru nekā īpaša”. Reizi nedēļā viņš devās uz pilsētu pēc skūšanās līdzekļiem un piena kokteiļa. Cilvēki viņu raksturoja kā klusu un kautrīgu cilvēku. Longs kādreiz teicis:”Ja man tik ļoti nepatiktu zirgi, sievietes būtu saldākā lieta uz pasaules”. 1924. gadā, kad Marlboro cigaretes tika laistas klajā kā sieviešu cigaretes, tika meklēta jaunās preču zīmes seja. Šī Longa fotogrāfija tika izvēlēta kā īstā un pacēla Marlboro pasaules cigarešu tirgus virsotnē, bet Longu padarīja par pieprasītāko vīrieti ASV precību tirgū. Viņam tika izteikti neskaitāmi bildinājumi, bet viņš tos visus noraidīja. Lai arī nākamajā desmitgadē kā reklāmas sejas tika izmēģināti komandu sporta veidu pārstāvji, sacīkšu braucēji un notetovēti sliktie vīri, kovboja jeb Marlboro Man reklāma deva ievērojami lielāku peļņu un ir palikusi praktiski nemainīga līdz pat mūsdienām.
Varšavas geto. 1943. gadā SS ģenerālis Jurgens Strops nosūtīja Himleram atskaiti par Varšavas geto iznīcināšanu. Šīs pavēles oriģinālais nosaukums bija „Varšavas ebreju rajons vairs nepastāv”. To rotāja gotiski burti un daudzas fotogrāfijas. Šī ir viena no tām. Tā ir viena no slavenākajām 2. pasaules kara fotogrāfijām. Bērni un viņu mātes ar paceltām rokām bija kā simbols tam, ka geto netika šķirots ne vecums, ne dzimums. Patiesībā bērniem geto sienās bija liela nozīme, jo viņi bija praktiski vienīgie, kam izdevās izlūgties kareivjiem barību, ar kuru viņi vēlāk cik nu bija iespējams padalījās arī ar vecākajiem cilvēkiem.Bieži vien 6 gadus veci zēni turpat apsardzes priekšā rāpās zem dzeloņdrāšu režģiem, lai arpusē atrastu kaut ko ēdamu. Katrs šāviens tādās reizēs nozīmēja, ka vēl viens mazs puika bija zaudējis dzīvību, izmisīgi cīnoties ar izsalkumu. Vēlāk šī Stropa atskaite tika izmantota kā galvenais pierādījums Nirnbergas Kara noziegumu tribunāla tiesas procesā, kurā Stropam tika piespriests nāvessods pakarot.
Dieva roka. Kopš šīs spēles notikumiem, spēles starp Argentīnu un Angliju ir cīņa uz dzīvību un nāvi. 1986. gadā pasaules kausa ceturtaļfinālā Argentīna uzvarēja ar 2:1, abus vārtus guva tieši Diego Maradona. Šis foto ir uzņemts mirkli pirms pirmo vārtu guvuma, kad bumbu vārtos Maradona ieraidīja ar roku. Vēlāk šo vārtu guvumu prese nosauca par "Dieva roku".
Reklāma
Aušvicas-Birkenau atlase. Pēc vāciešu aprēķiniem nevajadzētu eksistēt nevienai fotogrāfija, kurā uzņemti notikumi kādā no sešām nāves nometnēm ( Aušvica-Birkenau, Belzeca, Čelmno, Majdaneka, Sobibora, Treblinka). Aušvicas fotoalbūms, kuru paslepus izveidojis kāds nezināms vāciešu oficieris un kurā fiksētas šī nāves nometnes atlases procedūra Birkenau dzelzceļa stacijā, ir vienīgā fotografēta liecība par šiem notikumiem. Šajā fotogrāfijā redzami ebreji, kuri tiek atlasīti braucienam uz Aušvicu uz dzelzceļa platformas, kuru tajos laikos sauca par „rampu”.
Nacista bēres Londonā. Šis neparastais foto tika uzņemts 1936. gada aprīlī un tajā ir attēlotas Vācijas vēstnieka Lielbritānijā Leopolda fon Hoša bēres. Tauta uz Vācijas vēstniecības balkona ar nepārprotamu nacistu žestu salutē aizgājušajam. Šis foto par lielu naudu tika pārdots Discovery Channel raidījumam „Wartime London with Harry Harris”.
Vjetnamas kara skarbā realitāte. Šis ir viens no visu laiku skandalozākajiem ietekmīgā žurnāla „Life” vākiem. Parasti žurnāla veidotāji izsargājās no tik iespaidīgu attēlu likšanas uz vāka, bet šoreiz arī viņi neizturēja.Attēlā redzams vjetkongu gūsteknis, kuru amerikāņu karavīri sagūstījuši, sasējuši rokas un aizbāzuši muti. Šādi attēli un ziņu translācijas ļāva beidzot noskaņot amerikāņu tautu pret karu Vjetnamā.
Reklāma
Vācieši bombardē Kremli. 1941. gada 26. jūlijā fotogrāfe Margareta Burka-Vaita bija vienīgā ārzemju fotogrāfe kas atradās pareizajā vietā un pareizajā laikā, lai uzņemtu šīs unikālās fotogrāfijas, jo kāds no ietekmīgā žurnāla LIFE žurnālistiem bija paredzējis, ka kuru katru dienu vācieši centīsies ieņemt Padomju Savienību, sākot ar Kremli un Maskavu. Lai arī padomju valdība paziņoja, ka nošauts tiks katrs, kas mēģinās kaut ko fotografēt, ar Vaitu tika izdarīts izņēmums. Viņa nokļuva uz ASV vēstniecības jumta, no kurienes viss bija ļoti labi pārredzams. Viena no bumbām tika uzlaista tieši vēstniecības ēkai, sprādzienā izbirdinot visus logus, bet fotogrāfe palika neskarta. Šajos foto ir redzams vācu Luftwaffe uzlidojums. Gaišie uzliesmojumi ir planējošās signālraķetes, kuras vācieši izmantoja, lai apgaismotu uzbrukuma teritoriju un uzlabotu trāpījuma precizitāti.