local-stats-pixel

Veģetatīvā distonija8

32 1

Par šo diezgan neparasto slimību uzzināju tīri nesen.Bet nu tagad man pašai ir diezgan liela pieredze.Veģetatīvā distonija var rasties katram tāpēc ir labi uzzināt kas tas ir par zvēru.

#Pārslodze darbā
#Pārslodze skolā
#Pārslodze mājās (biežāk sievietēm)
#Psiholoģiska spriedze darbā
#Psiholoģiska spriedze ģimenē;
#Psiholoģiska spriedze savstarpējās attiecībās
#Patstāvīgas finansiālas problēmas

#Kāda tuva cilvēka zaudējums
#Netiek atvēlēts pietiekošs laiks fiziskajai atpūta

#Netiek pietiekoši laika atvēlēts garīgajai atpūtai - grāmatas, kino, mūzika, māksla, meditācija
#Zems pašapziņas vērtējums

#Trauksmaina attieksme pret dzīvi. Uzskats, ka dzīvē viss notiek haotiski, un ka ikvienā mirklī ar tevi vai kādu no tev tuviem un mīļiem var notikt kaut kas ļoti slikts
#Vēlme būt labākajam (pirmajam) it visā. Nespēja priecāties par citu panākumiem
#Uzskats, ka, lai cik labi arī tev dzīvē ietu, tu nevari justies drošs, jo visam jābūt līdzsvarā. Ja daudz priecāsies, tad nāksies arī daudz bēdāties
#Vēlme izpatikt visiem.

#Vēlme patikt visiem un būt ar VISIEM labās attiecībās
#Nespēja pateikt vārdu "Nē!"
#Īstas mīlestības aizvietošana savās attiecībās ar dārgām dāvanām un citiem materiāliem labumiem
#Vēlme kontrolēt it visu savā dzīvē

Katrs kaut vienu no augšā minētajiem punktiem ir dzīvē piedzīvojis,ne?Vairāki no šiem punktiem kopā var novest pie šīs tīri nepatīkamās padarīšanas-veģetatīvās distonijas.

Šai kaitei ir virkne ļoti nepatīkamu simptomu — sirdsklauves, sirds ritma traucējumi, žņaudzoša sajūta sirds apvidū, asinsspiediena svārstības, elpas trūkums, galvas reiboņi, nelabums, caureja un citi traucējumi, kas rada diskomfortu. Dažkārt cilvēkiem liekas, ka viņi tūlīt nomirs, bet neviens no šiem simptomiem nav dzīvībai bīstams, kaut arī ikviens no tiem ir ārkārtīgi nepatīkams. Interesanti, ka brīdī, kad cilvēks ar šādām sūdzībām nonāk pie ārsta un tiek veikti visi iespējamie izmeklējumi, netiek atrasta neviena objektīva veselības problēma. Proti, cilvēka fiziskais ķermenis funkcionē ideāli. Šādās reizēs tiek uzstādīta diagnoze — veģetatīvā distonija jeb somatoforma veģetatīva disfunkcija. Ārsti uzsver, ka šī kaite ir ļoti nopietna — tas, ka fiziski cilvēkam nekas nekaiš, vēl nenozīmē, ka viņa ikdienas komforts nav apdraudēts. Dažkārt ar veģetatīvo distoniju sirgstošie kļūst darbnespējīgi, tāpat cieš viņu attiecības ar tuviniekiem.

Veģetatīvā distonija var izpausties divējādi:
• lēkmjveidā, kad kādu laiku cilvēks jūtas labi, bet tad pēkšņi uznāk lēkme, ko parasti izraisa kāds ārējs faktors, piemēram, atrašanās pārpildītā un smacīgā sabiedriskajā transportā, kas cilvēkam ir nepatīkama. Šādas lēkmes parasti ir intensīvas un nav ilgstošas;
• epizodiski, kad diskomfortu izsauc paša cilvēka uzmanība, kas pievērsta savam veselības stāvoklim. Proti, cilvēks sāk domāt, kā viņam ar veselību, interesēties, vai viņam nekļūst slikti, un tad uzreiz sākas atbilstošas veģetatīvas reakcijas — tādas domas provocē dažādus nespēka simptomus. Šādos gadījumos lēkmju intensitāte ir mazāka, bet ilgstošāka.
Veģetatīvās nervu sistēmas traucējumus var izsaukt dažādi iemesli.
• Neiroloģisku saslimšanu gadījumos var parādīties tā saucamais veģetatīvās nepietiekamības sindroms. Šādos gadījumos veģetatīvo traucējumu rašanās (sirdsklauves, arteriālā spiediena svārstības, galvas reiboņi, svīšana u. c. simptomi) ir saistīti ar tādām slimībām kā smagas infekcijas, piemēram, gripa, galvas smadzeņu traumas.
• Reizēm veģetatīvo traucējumu cēlonis ir citas somatiskas slimības, piemēram, vairogdziedzera disfunkcija, virsnieru dziedzera pataloģija un citas endokrīnās saslimšanas. Patiesībā ikviena smaga slimība, kas novājina organismu, var novest pie veģetatīviem traucējumiem.
• Veģetatīvu traucējumu cēlonis var būt arī psihiska saslimšana, piemēram, depresija. Psihoterapeiti to sauc par depresiju ar veģetatīvu masku, kad depresija slēpjas aiz veģetatīvās distonijas simptomiem.
• Veģetatīvās nervu sistēmas traucējumus ietekmē arī iedzimtība. Mēs šajā pasaulē neienākam ar vienādu starta komplektu, daļa no mums ir jūtīgāki pret dažādiem kairinātājiem, un līdz ar to ātrāk reaģē arī veģetatīvā nervu sistēma. Ne velti ir virkne situāciju, kurās viens cilvēks ir mierīgs, bet cits krīt izmisumā. Savulaik ārvalstu mediķi veica pētījumu, novērojot bērnus no piedzimšanas brīža līdz pieaugušo vecumam. Viņi secināja — to bērnu, kuri līdz trīs gadu vecumam ir kautrīgāki, veģetatīvā sistēma pieaugušo vecumā ir jūtīgāka pret dažādiem kairinātājiem.
• Visbiežāk veģetatīvā nervu sistēma cieš no psiholoģiskas dabas cēloņiem, un, kad tā ir pārslogota, tad tas izpaužas dažādās fizioloģiskās reakcijās — rodas sirds un asinsvadu sistēmas traucējumi, gremošanas trakta darbības traucējumi, ir apgrūtināta elpošana.

Lai arī cik šī slimība ir jocīga tomēr no tās ir iespējams tikt vaļā.

Šī slimība ir balstīta uz bailēm tāpēc diezgan populāri ieteikumi:

- pārstāt runāt par savu stāvokli;
- pārslēgt savu uzmanību uz kaut ko citu;
- pārstāt nemitīgi pētīt savu stāvokli;
- beigt pielāgoties savai trauksmei;
- neturēties pie atmiņām ar savu stāvokli;
- censties atradināties noo medikamentiem;
- pārstāt paļauties uz citiem cilvēkiem;
- beigt apmeklēt ikvienu praktizējošu ārstu, ko vien var atrast

Lēkmes brīdī:
- nelietot medikamentus
- pagarināt izelpu (izelpai jābūt 2 reizes garākai nekā ieelpai, lai nomierinātos);
- atslābināt visus ķermeņa muskuļus;
- novērst uzmanību neatkarīgi no tā, kā jūties
- nemēģināt uzsākt iekšēju dialogu;
- ātri skaitīt no 100 uz leju;
- koncentrēties uz to, kas notiek apkārtējā pasaulē
- noticēt, ka viss ir kārtībā

Bailes ir nelāgs ieradums jeb uzvedības modelis, kuru regulāru nepraktizējot, tas pārstāj darboties. Līdz ar to VD simptomi izzūd.

32 1 8 Ziņot!
Ieteikt: 000
Izmantotie avoti:
http://www.vegdist.lv
Spoki.lv logo
Spoki.lv
Reklāma

Komentāri 8

0/2000

Nu šo tiešām ar zālēm labāk neārstet. Pašam psiholoģiski jāmēģina sevi noskaņot, izveseļot. Bet spēku vajag lielu, šī kaite man ir jau vairākus gadus un diez kas nav, diezgan traucējoši... Bet, cik nu zinu, tiem, kas nav piedzīvojuši, grūti saprast.  Un nevar jau izskaidrot arī, tur būtu jāiejūtas tā, kas ar to slimo, ķermenī, lai izprastu.

5 0 atbildēt

www.vegdist.lv

domaaju tur vari daudz ko uzzinaat ;)

4 0 atbildēt

Jā, man šī kaite ir ļoti tuva. Sirgstu ar to jau vairāk kā gadu. Pēdējā laikā, lai arī tā sirds skrien, es mēģinu tam tiešām nepievērst uzmanību, lai gan brīžiem uznāk tā kaut kāda tizla iekšēja sajūta, ko pat evari izskaidrot, bet tas nekas. Ir jāmaina sava dzīve, jo cilvēks nejau par velti slimo, mums kāds kaut ko saka priekšā, tikai jāiemācās to saprast.

4 0 atbildēt

manā darbā ar šito kaiti jāsaskarās  pārāk bieži... :)) mans novērojums. ka tā pamazām kļūst arvien populārāka :D ļoti labas zāles lēkmes brīdī ir diazepāms un klāt vēl nomierinoša "banānterapija(uķi uķi uķi tikai nomierinies, viss būs ok)". jāatzīst, ka "banānterapiju" faktiski nepielietoju - neesmu no tiem, kas spēj ļoti ātri nomierināt, tāpēc šādu pacientu pēc diazepāma šprices silti rekomendēju griezties pie ģimenes ārsta.

3 0 atbildēt