Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
4
490

Kas ir tumšā matērija? Tā ir neredzema un pilnīgi nezināma masa, bez kuras pa vīlēm izjuktu vai nu visas visuma galaktikas, vai arī visa mūsdienu fizika. Paigādām šī ir precīzākā atbilde, kādu zinātne spēj piedāvāt. Nevienam nav nejausmas kā tā smaržo, garšo, kāds ir tās sastāvs, vai kas notiktu, ja tai piedurtos ar pirkstu. Tomēr nospiedošs vairākums astronomu, fiziķu un teorētiķu ir pārliecināti - tur, miljoniem gaismas gadu tālumā, ap novērotajām galaktikām un galaktiku kopām, ir jābūt kaut kam nezināmam, kaut kam tādam, kas pilnīgi atšķiras no tā, ko esam redzējuši savā Saules sistēmā. Un tas "kaut kas" tur ir ļoti, ļoti daudz. Vairāk kā 10 reizes vairāk par normālo mattēriju.

nbspKā tā tika atklāta un kā... Autors: JustARide Tumšā matērija
1.

 

tā tika atklāta un kā mēs zinām, ka tā pastāv?

Mums, dzīvojot uz normālās matērijas Zemes, zem normālās matērijas  Saules, kaut kas tāds kā tumšā mattērija, izklausās pēc zinātniskās fantastikas. Ja neviens to nav redzējis, tad kā mēs vispār varam zināt, ka tāda eksistē? Lai saprastu atbildi uz šo jautājumu,  mums ir jāatceras atbilde uz vienkāršākiem pamatskolas fizikas jatājumiem. Kāpēc Zeme griežas ap Sauli? Un vienkārša atbilde: Jo Saule ir masīvs ķermenis ar lielu gravitācijas spēku, kas tur Zemi Saules orbītā. Lai raksturotu Zemes orbītu ap Sauli, svarīgie lielumi ir Saules masa un Zemes attālums līdz Saulei. Merkurs ir mazāks par Zemi un atrodas Saulei daudz tuvāk, tāpēc tas ap Sauli orbitē visātrāk, bet Plutons, kaut arī vēl mazāks par Merkuru, atrodas no Saules tik tālu, ka tas orbitē viss lēnāk. Tātad jo tālāk ķermenis atrodas no smaguma centra, jo mazāks ir tā ātrums.  Pie kam, ja mēs kaut kā paātrinātu Plutona orbītēšanas ātrumu, tas vienkārši aizbēgtu no Saules gravitācijas ietekmes un pamestu mūsu Saules sistēmu. Tā kā fizikas likumi visā Visumā ir vieni un tie paši, zinātnieki, vērojot galaktikas un to kopas, cerēja novērot tādu pašu kārtību - ap galaktikas centru orbitējošajām zvaigznēm būtu jāorbitē atkarībā no galaktikas masas un to attāluma līdz centram, tomēr tas tā nav. No centra tālākās zvaigznes orbitē ar tādu ātrumu, kas pēc fizikas likumiem, ir pietiekošs, lai aizbēgtu no galaktikas gravitācijas ietekmes. Vienīgais racionālais izskaidrojums ir galaktikās ir vairāk masas nekā mēs redzam un tas attiecas uz visām mums zināmajām galaktikām. Pēc zinātnieku aprēķiniem, mums zināmo atomu matērija sastāda tikai 4.6% no kopējās masas.

Lai labāk saprastu par ko ir... Autors: JustARide Tumšā matērija
2.

Lai labāk saprastu par ko ir runa, mums ir jāatceras par kādu simpātisku večuku, ar labu humora izjūtu - A.Enšteinu.  Tie, kuri ir pazīstami ar viņa relativitātes teoriju, šo rindkopu var droši izlaist. Viņš revalucionēja fiziku atklājot, ka telpa visumā ir kā elastīgs nostiepts audums un visi ķermeņi ar masu kā planētas, zvaigznes, galaktikas u.c. tajā atstāj iedobi. Principā Visums darbojas tāpat kā nostiepts batuts, ja kāds pāripinātu pāri stikla lodīti tukšam batutam, tā pārripotu pār nostiepto audumu kā pār jebkuru gludu virsmu. Taču, ja uz batuta uzkāpj vingrotājs, viņš ar savu svaru izveido iedobi ap sevi, ja kāds tagad censtos pārripināt lodīti pār batutu, tā ceļotu nevis taisni, bet izliektos līdz ar vingrotāja atstāto iedobi batutā. Tāpat darbojas mūsu Saules sistēma, kurā Saule izveido vislielāko iedobi Visuma elsastīgajā audumā, bet planētas ir kā stikla lodītes, kuru ceļu maina Saules masas izlocījums telpā. Tātad, ķermeņi ar lielu masu izloca telpu ap sevi un citu ķermeņu ceļu cauri šai telpai un tas attiecas arī uz gaismu, jo arī tā ceļo cauri telpai.

Kur atrodas tumscaronā... Autors: JustARide Tumšā matērija
3.

Kur atrodas tumšā matērija?

Atkārtojot relativitātes teoriju, mēs zinām, ka masīvi ķermeņi izloca telpu un, līdz ar to, gaismu, kura ceļo tai cauri. Paturot šīs zināšanas pratā, astronomi pārskatīja Huble kosmosa teleskopa uzņēmumus un atrada vietas Visumā, caur kurām ceļojot gaisma izliecas, bet tuvumā nav redzemās matērijas, kura izskaidrotu šo izliekumu. Pie kam šīs vietas atradās tieši tur, kur zinātnieki paredzēja - galaktiku un to kopu malās. Izrādas, ka tumšā matērija aptin galaktikas un galaktiku kopas līdzīgi kā konfekšu papīrīši aptin konfektes un nevainojami izskaidro neparasti lielo galaktiku ārējo zvaigžņu orbītas ātrumu.

Aizdomās turamieTā kā nav... Autors: JustARide Tumšā matērija
4.

Aizdomās turamie

Tā kā nav iespējams aizbraukt, apskatīt un apskatīt tumšo matēriju, vainīgais ir jāatrod ar izslēgšanas metodi. Zinātnieki kā pirmos aizdomās turēja parastus kosmiskos ķermeņus, kuri neizstaro daudz gaismu un no Zemes ir grūti, vai nav vispār saskatāmi, kā melnie caurumi, blāvākās zvaigznes, putekļus u.c. taču pat pēc vistrakākajiem aprēķiniem, to mūsu Visumā vienkārši ir par maz, lai kompensētu 96% trūkstošās masas. Tad pienāca dīvanu un līdz galam neizpētītu elementārdaļiņu kārta, piemēram kā neitrīno, taču neviena no zināmajām daļiņām neatbilda visām fizikālajām īpašībām kādas piemīt tumšajai matērai. Līdz ar to, arvien ciešāk iesakņojās pārliecība, ka meklēšanā izsludinātā elementārdaļiņa, ir kaut kas pavisam atšķirīgs no visa, līdz šim pieredzētā.

VimpiScaronī tik necilā... Autors: JustARide Tumšā matērija
5.

Vimpi

Šī, tik necilā nosaukumā nodēvētā, elementārdaļiņa ir galvenais aizdomās turamais vienā no lielākajām mūsdienu astronomijas mīklām. Tad kas īsti ir vimpi? Neieslīgstot sarežģītās detaļaš, tās ir daļiņas, uz kurām iedarbojās gravitācija, bet ne pārējie fundamentālie spēki, tas nozīmē, ka vimpiem ir masa un gravitācija, bet tie nemijiedarbojas ar parasto matēriju. Zinātnieki uzskata, ka tie ir visur, arī šobrīd tie iztraucas cauri Tavam ķermenim neatstājot nekādas pēdas, bet Tu to nejūti. Censties notvert tos saujā būtu tik pat veiksmīgi, kā tvarstīt Saules gaismas starus, kas iespīd caur logu.  Šobrīd, dziļi pazemē, prom no virszemes traucējošā fona, zinātnieki ir novietojuši ļoti jūtīgus sensorus, kuri nosaka mikroskopiskas temperatūras izmaiņas atomos, cerot notvert  Vimpus.

Kāda ir tumscaronās... Autors: JustARide Tumšā matērija
6.

Kāda ir tumšās matērijas ietekme uz Visumu?

Ja neskaita zvaigžņu un galaktiku orbītu paātrināšanu, kāpēc tā neredzemā ķēpa ir tik svarīga, lai zinātnieki tērētu miljoniem $ un pat līstu pazemē, lai to atrastu? Tumšā matērija būtībā ir Visuma skelets, tā ir izvietota viscaur mūsu Visumā veidojot kosmisko tīklu (skatīt attēlu), kas stiepjas no cauri visam Visumam. Tajās vietās, kurās satiekas tumšās matēras atzari, atrodas galaktiku kopas. Ja mēs salīdzinātu Visumu ar Ziemassvētku eglīti, tad tumšā matērija būtu pati egle, bet viss redzemais - eglīšu gaismiņas un citi rotājumi. Piemērs par eglīti ir gandrīz vai nevainojams, vienīgi eglītei nav noslēpumainas māsīcas, kura, kopš Visuma pirmās elpas, cīnās pret savu nāvīgo ienaidnieku gravitāciju...  Tik daudz mēs zinām - priede uz to nebūtu spējīga! Bet ar tumšo enerģiju... nu, ar to ir savādāk Bet par to nākamajā rakstā!Ja vēlies uzzināt  vairāk par šo, vai par citām ar kosmosu saistītām tēmām, uzdod man jautājumu komentāru sadaļā!

4
490
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [25]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 08.05.12 06:14
21
0

Patīkami šādus rakstus lasīt, taisi vēl.

kapuracējs avatars
Medaļa MaģistrsMedaļa Dienas domaMedaļa Veiksmes lāde
  kapuracējs 07.05.12 14:43
11
0

Neesmu fiziķis,bet patīk izglītoties.

Sikspārne avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  Sikspārne 07.05.12 14:36
5
0

Ļoti interesants raksts Vairāk tādus! + Tev!

Orailix avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa TeamworkMedaļa Dienas doma
  Orailix 13.05.13 15:07
3
0

atbildot uz JustARide komentāru "Jā un nē. Tumšā matērija ir drīzāk kā... jēdzie... " Tā tomēr ir hipotēze (ja esam precīzi). Pirms kāda laika runāja, ka hadronu paātrinātājā, iespējams, ir pārsniegts gaismas ātrums...protams, ka par nežēlīgi niecīgu daļu, bet tas vēl jo vairāk sagrautu visu mūsu fiziku. Ar to es gribu pateikt, ka pilnīgi visa mūsu fizika un vispār zinātne balstās uz šā brīža zināšanām un pieņēmumiem, bet atklājot kaut ko jaunu tas viss mainās un vecais paliek nederīgs un smieklīgs. Tas pats Ņūtons tika uzskatīts par traku un vispār brīnums, ka netika sadedzināts uz sārta, bet šobrīd viņa uzskati ir norma. Tapat var tikai pasmieties par bruņurupučiem, kas turēja plakano zemi, bet tādi bija tā laika uzskati un zināšanas. Un es esmu gandrīz pārliecināts, ka pēc gadiem 100 smiesies par šodienas uzskatiem un pieņēmumiem.

Diareja avatars
Medaļa ArmagedonsMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Apokalipse
  Diareja 18.12.13 16:36
2
0

Labs , izsmeļošs raksts , kuri ''auni'' ielika

+ viennozīmīgi ! 

Orailix avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa TeamworkMedaļa Dienas doma
  Orailix 13.05.13 16:05
1
0

atbildot uz JustARide komentāru " Ņūtonam sārts nedraudēja, viņš jau savas dzīv... " Domāju par Koperniku, uzrakstīju Ņūtonu...mana kļūda.

Tu mani pārproti, te nav runa par teorijas esamību vai neesamību. Es vienkārši minēju piemēru, lai parādītu to, ka cilvēku uzskati balstās uz viņu tā brīža zināšanām par pasauli, kas visu laiku mainās un bieži vien izrādās ir bijušas aplamas.

scrappy1 avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa Žurnālists
  scrappy1 07.05.12 14:24
1
0

šādas tādas kļūdas,bet ir labi +

didijs avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Bila acsMedaļa Sviestmaize
  didijs 18.10.12 22:01
0
0

atbildot uz JustARide komentāru "     Kādas kļūdas? Neturi sveci... " Nu ir jau ir dažas gramatikas kļūdas, piemēram, zem 5. attēla 2. rindā vārdā "detaļaš'' un tā. Bet kopumā, ļooooti labs raksts. Rīt man par šo jāraksta kontroldarbs, tagad varēšu paspīdēt ar zināšanām par tumšo matēriju haha :)

beeronelv avatars
Medaļa BakalaursMedaļa MaģistrantsMedaļa Trumpe
  beeronelv 07.03.15 17:59
0
0

Nu re, te Tev jautājums: Vai Nikola Tesla minētais 'ēters' nav tā pati tumšā matērija?

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 19.12.13 07:50
0
0

atbildot uz Tumsonīgais EGO komentāru " interesants raksts. bet man velk p... " Tumšās matērijas esamība ir iekļauta standarta kosmoloģiskajā modelī, vienkāršāk sakot, bez tumšās matērijas, zinātnieki nespētu izskaidrot kā darbojas Visums. Tai tur vienkārši ir jābūt, lai mūsu galaktikas turētos kopā (tiešā nozīmē). Atrašanās standarta kosmoloģiskajā modelī ir kā drošības garants kaut kā ticamībai, jo tajā tiek iekļautas tikai pierādīti fenomeni, parādības, teorijas utt. Melnajai matērijai bija jāgaida pusgadsimts, lai no nepopulāras teorijas iekļūtu standarta modelī.

Es tagad Tev no galvas nepateikšu kuri konkrētie astronomi ir pierādījuši tumšās matērijas esamību, jo tādu ir visai daudz. Jāsāk būtu ar zinātnieci, kura aprēķināja, ka bez tās no galaktikas centra tālāk esošās zvaigznes vnk tiktu izsviestas Visumā, nevis turpinātu orbitēt ap galaktikas centru, jāturpina ar zinātniekiem, kuri pirmie atklāja tās konkrētas atrašanās vietas pētot gaismas izliekumus galaktiku malās un sastādīja kartes ar šīm atrašanās vietām utt. Tur sanāktu vesels saraksts ar uzvārdiem, kurus Tu nekad iepriekš nebūtu dzirdējis.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 19.12.13 02:37
0
0

atbildot uz Orailix komentāru "Tā tomēr ir hipotēze (ja esam precīzi). Pirms k... " Tas ir noticis ar Metafiziku. Noiets etaps. >.<

Man labpatīkas uzskatīt, ka pilnīgi viss ir muļķības, jo pilnīgi viss ir "kaut kādu" cilvēku sintizējums, aizsākoties 10'000 gadu pirms mūsu ēras, kopš pirmajām mūsu sugas liecībām. Cilvēks nevar izskaidrot pats savu smadzeni, kurnu - visuma uzbūvi un darbību? Tas ir next level shit, bet kaut kā jau nauda jāpelna, bērni jāpabaro.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 19.12.13 02:34
0
0

interesants raksts. bet man velk pilnīgi visu no šī noliegt, un teikt, ka šis zinātniskās fantastikas lidojums ir starpgalaktisks. xDDD

Kā saka - gravitācija nepievelk, bet visums spiež!

dod atsauci! gribu zināt kuri tad ir tie zinātnieki, astronomi un teorētiķi, un zem kā šis viss stāv.

PK4L avatars
Medaļa KlaunsMedaļa SviestmaizeMedaļa Pamatskolnieks
  PK4L 18.12.13 18:48
0
0

labs raksts! 

boks avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa April, April!Medaļa Seko Facebook 8000
  boks 18.12.13 16:59
0
0

atbildot uz OlinshBolinshh komentāru " Labs , izsmeļošs raksts , kuri ''a... " Tintuki

kasītis no simpsoniem D avatars
Medaļa Spoki flameMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Sponsora favorīts
  kasītis no simpsoniem D 15.08.13 17:29
0
0

Ļoti labi paskaidrots! Malacis 

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 07.05.12 18:49
0
0

atbildot uz scrappy1 komentāru " šādas tādas kļūdas,bet ir labi + ... "

   

Kādas kļūdas? Neturi sveci zem pūra, pasaki kur esmu kļūdījies, lai varu izlabot! :)

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 13.05.13 15:49
0
0

atbildot uz Orailix komentāru "Tā tomēr ir hipotēze (ja esam precīzi). Pirms k... "

Ņūtonam sārts nedraudēja, viņš jau savas dzīves laikā izpelnījās milzīgus godus ieskaitot bruņinieka ordeni, valstiskus titulis Britu impērijā un Kembridžas galvenā rektora vietu (šobrīd šo amatu ieņem Stīvens Havkings). Neviens viņu neuzskatīja par traku, vai jukušu dēļ viņa atklājumiem - tieši otrādi, viņu jau dzīves laikā uzskatīja par lielāko savas paaudzes ģēniju un popularitātē ar viņu var sacensties tikai pats Enšteins.

 

Tiesa gan, labākais ir tas, ka dzīves izskaņā viņš bija gan mazliet nojūdzies Redzi, Ņūtons strādāja vairākos laukos, gan mehānikā, gan matemātikā, gan optikā... gan alķīmijā. Pēc saviem lielākajiem atklājumiem, viņš pievērsās filosofa akmens meklēšanai un dažādu ķīmisku eksperimentu rezultātā ar tādu drošības tehniku kāda tā bija 18. gs. sākumā, viņš esot saelpojis nejaukas gāzes. Mūža pēdējos gadus viņš pavadīja sēžot goda krēslā Kembridžā dažādās sapulcēs un sēdēs. Šo gadu laikā viņš tikai vienreiz ir kaut ko pateicis daudzajās sanāksmēs, kādu dienu viņš esot piecēlies un palūdzis, lai kāds atverot logu. Viņa dīvainība esot izpaudusies arī savādāk, bet viņa darbs fizikā netika kritizēts.

Sārts draudēja agrākajiem astronomiem kā Gelilejam (inkvizīcija apcietināja), Kopernikam un citiem vēlo viduslaiku/renesanses zinātniekiem. Un arī tas ir izskaidrojams ar to katoļu baznīcas dogmām. Zinātnisku iemeslu apgāzt viņu teorijas nebija.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 13.05.13 14:36
0
0

atbildot uz Orailix komentāru " Forši, man tīri labi patika. Tajā ... " Jā un nē. Tumšā matērija ir drīzāk kā... jēdziens. Pats vārdu salikums ir izvēlēts tāpēc, ka ir tik daudz neskaidrā par šo fenomenu. Tas, ka tur kaut kas ir un, ka tam "kaut kam" ir masa, bet tas nemijiedarbojas ar gaismu (tātad tumš un sastāv no mattēras), nav pieņēmums, bet pierādīts fakts. Precīzāk - vai nu starpgalaktiskajā telpā atrodas tumšā matērija, vai arī sabrūk visa fizika sākot jau ar pašu Ņūtonu. Jo, bez tumšās matērijas vairs nav iespējams izskaidrot zvaigžņu orbītas galaktikā.

JustARide avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Betmens
  JustARide 07.05.12 23:23
0
0

atbildot uz wtfs komentāru "virsraksts nav skaidrs " Paldies, bet kopā es neko negribēju jaukt. No sākuma bija doma rakstīt par abiem fenomeniem, bet tad sapratu, ka būs vai nu pārāk garš palags, vai arī baigais rosols :) Nejauši neizdzēsās līdz galam.

IQLADY avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa TeamworkMedaļa Sākumskolnieks
  IQLADY 13.05.13 09:48
0
0

Interesants raksts,paldies