Termins ‘’Banānu Republika’’ radās 1904 gadā , lai aprakstītu Latīņamerikas valstis, kuru ekonomika balstījās galvenokārt tikai uz banānu eksportu. Mūsdienās attīstības valstīs ir līdzīga problēma, kad ekonomika lielākā daļa ir atkarīga no viena ierobežota eksporta produkta vai nozares.
Top 10 mūsdienu Banānu republikas7
Hondurasa – Banāni
Īstenā banānu republika Hondurasa pēdējā laikā ir ieguvusi nelāgu slavu pateicoties augstajiem noziedzības rādītajiem un zemajam attīstības līmenim. Šī bija pirmā valsts, kurai tika dota iesauka –banānu republika un korumpētās valdības dēļ ,tas diez vai tuvākajā laikā mainīsies. Tomēr, ir sākusi eksistēt augošā tūrisma industrija džungļos, bet tik un tā ārzemnieki baidās apmeklēt šo valsti pateicoties reputācijai, ko tā ir ieguvusi.
Botsvāna – Dimanti
Daudzu gadus Botsvānas ekonomika ir balstījusies pilnībā uz dimantu eksportu, lai izdzīvotu. Neskatoties uz valdības neatlaidīgajiem mēģinājumiem ieguldīt resursus citās nozarēs, liela daļa šīs Āfrikas valstiņas labklājības joprojām tiek iegūta no šo vērtīgo dārgakmeņu raktuvēm. Botsvānā tiek iegūti apmēram 25% pasaules dimantu.
Gvatemala– Plantācijas
Gvatemalas kafija, banāni un cukura plantācijas kādreiz bija valsts lepnums. Diemžēl nevienlīdzīgais zemes sadalījums ir novedis pie asa krituma nozarē. Ap 65% izmantojamās zemes kontrolē 2% valsts fermeru. Tas nozīmē, ka pārējiem 98% ir jāsadala savā starpā atlikušie 35% izmantojamās zemes. Par Gvatemalas kā banānu republiku joprojām strīdas, bet nevar noliegt , ka šīs plantācijas dod milzīgu daļu no valsts iekšzemes kopprodukta.
Bangladeša – Džuta
Džuta ir gara, mīksta un spīdīga augu šķiedra, kas spēj ieaugt pat raupjās un spēcīgās skrūvju vītnēs. Džuta ir lētākā dabiskā šķiedra, turklāt tā ir otrajā vietā pēc izmantošanas daudzveidības (pirmajā ir kokvilna). Bangladeša paļaujas uz bagātīgajām džutas auga un rīsu ražām. Šī Indostānas pussalas valsts atrodas starp Indiju un Mjanmu Gangas upes deltā. Tā kā visa valsts ir praktiski ideāls līdzenums kultūraugu audzēšanai, tas arī tiek darīts , kas ir novedis pie tā , ka 51 % no valsts kopprodukta dod tik vien šīs džutas augs. Bangladešas aizstāvībai ir jāmin , ka nesen tā ir devusi milzīgu artavu tekstila nozares attīstībā.
Laosa – Kokmateriāli
Cilvēki , ka ir apmeklējuši Laosu ir vai nu Vjetnamas kara veterāni vai arī ceļinieki, kas meklē pilnīgu izolāciju no ārpasaules. Laimīgā kārtā iepriekšminētajiem Laosa, valsts, kas atrodas starp Ķīnu, Vjetnamu un Taizemi piedāvā tādu iespēju. Pēdējos gados valdošais komunistu režīms ir centies izolēt šo valsti cik vien var neskatoties uz ekonomikas straujo izaugsmes kāpumu kaimiņvalstīs. Kokmateriāli veido 71% no valsts ekonomikas, kamēr kaimiņvalstīs ir milzīgs kāpums tekstila, tūrisma un smagās rūpniecības nozarēs.
Nigērija – Nafta
Šajā Rietumāfrikas valstī ir visvairāk miljonāru kontinenta, bet tas ir pateicoties nesen atklāto naftas atradņu ekspluatācijai. Nafta tagad sastāda 99% no valsts ekonomikas un tas ir novedis, pie valsts lielākā pilsētas Lagosas attīstības un izplešanās. Šajā vasltī ir lielākā nevienlīdzība pasaule ,proti, valstī ir milzīga plaisa starp nabagajiem un bagātniekiem. Jautājums ir….. Ko Nigērija darīs, kad beigsies nafta?
Zambija – Varš
Vara atradnes nav nekas neparasts Āfrikas valstīs, bet kādreizējā Ziemeļrodēzijā tas sastāda 87% no valsts industrijas. Šī postkoloniālā valsts, kā daudzas citas Āfrikas valstis ir cietusi nestabilitāti iekārtas maiņas gados uz neatkarību. Tomēr vara ieguve ir viena no retajām nozarēm, ko ir izdevies saglabāt un eksports uz rietumiem ir ļāvis ieguldīt naudu tūrismā.
Kuba – Cukurs
Kuba ir pieredzējusi rūgti saldu sacensību ar kaimiņvalsti ASV, bet Kubas valdība ir pārāk paļāvusies uz cukura eksportu uz rietumiem, lai sildītu savu ekonomiku. Tas ir novedis pie tā, ka katru gadu liels skaits kubiešu dodas ārpus valsts labākas dzīves meklējumos. Kopumā cukurs sastāda 77% no salas ekonomikas.
Gana – Kakao
Izdzirdot vārdu Ganu daudziem acu priekšā uzaust aina ar neveiksmīgu post koloniālu valsti, t.i., tiem , kam interesē procesi un norises arī ārpus savas valsts. Gana, kādreiz bija zināma kā zelta krasts pateicoties tās bagātīgajām zelta raktuvēm. Kas notika? Zelta raktuves izsīka un viss kas palika pāri bija atsevišķas kakao plantācijas, kas tagad sastāda 80% valsts kopprodukta.