Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
0
312
« 1  2  3 »

Islande var justies lepna, jo ir viena no tām pasaules valstīm (vai pat vienīgā), kura iet pretrunās ar latviešu valodu. Jau vairākus gadus tiek diskutēts, kā ir pareizi - Islande vai Īslande. Nu, šobrīd, it kā, par pareiziem tiek uzskatīti abi nosaukumi.

Ak, nabaga īslandieši, mēs jums sagādājam tik daudz raižu

P.S - Šoreiz par katru no sadaļām (Islandes vēsture, tautsaimniecība, ģeogrāfija, politika, demogrāfija un valoda) centīšos aprakstīt bagātīgi. Ja Tevi neinteresē lasīt garus tekstus, dodies uz 2. lappusi, un iečeko pāris pārsteidzošus faktus par Islandi

Iepriekšējo daļu par Somiju vari lasīt šeit

Vispārīga informācija par... Autors: Krauklīc Tas Tev jāzina par Islandi
Autora bilde
1.

Vispārīga informācija par valsti -

Galvaspilsēta - Reikjavīka

Valsts valodas - islandiešu

Iedzīvotāju skaits - 358 780

Teritoriālā platība - 102,775 km2

Apdzīvotības blīvums - aptuveni 3 līdz 4 cilvēki uz km2

Tiek uzskatīts ka Islandes... Autors: Krauklīc Tas Tev jāzina par Islandi
Autora bilde
2.

Tiek uzskatīts, ka Islandes teritorijas pirmiedzīvotāji bijuši īru mūki, kas uz salu atceļojuši ap 8. gadsimtu pirms mūsu ēras. Taču viņi Islandi pameta laika posmā no 870 - 930. gadam, kad pagāni no Norvēģijas sāka sistemātiski pārcelties uz salu. 

930. gadā, kad norvēģu pagānu masveida pārcelšanās uz Islandi bija beigusies, tika nodibināta tautas sapulce jeb Altings, kas tiek uzskatīts par visvecāko parlamentu pasaulē!  

10. gadsimta beigās, daudzi islandieši Ērika Sarkanā vadībā pārcēlās dzīvot uz Grenlandi un ap 1000. gadu, jau 500 gadus pirms Kolumba, kā pirmie eiropieši, Islandes iedzīvotāji spēra savu kāju uz Amerikas kontinenta. Taču viņu nodoms iekarot "Jauno Pasauli", ko mēs mūsdienās saucam par Ameriku, neizdevās iekšējo nesaskaņu un strīdu dēļ.

1262 -1264. gadam valdošās iekšējās nesaskaņas un karš noveda pie nonākšanas pilnīgā Norvēģijas pakļautībā. Vēlāk, 1397. gadā, Norvēģijai un Dānijai nodibinot Kalmāra Ūniju, Islandes teritorija tika nodota Dānijas karaļa pakļautībai.

Vienas no nozīmīgākajām reformām Islandes vēsturē norisinājās 1551. gadā, kad Dānijas karalis aizliedza Islandei tirgoties ar citām zemēm, izņemot Dāniju. Līdz tam, Islandei bija izveidojies ļoti veiksmīgs tirgus ar angļiem un Hanzas savienību, taču jaunā reforma to izjauca. Tajā laikā, kad citas Eiropas valstis diezgan strauji attīstījās, Islande panīka dēļ šī karaļa pieņemtā lēmuma.

Tirdzniecības aizliegums Islandē tika atcelts tikai pēc vairāk kā diviem gadsimtiem - 1787. gadā.

Sākot ar 1730. gadu bija novērojama neliela pakāpeniska attīstība. Islandes teritorijā tika atvērtas vairākas skolas, un kopš 1750. gada Reikjavika sāka veidoties par visas salas centru.

Gadi gāja, valdnieki mainījās, un islandieši beidzot pieprasīja savai zemei neatkarību un, kad Islande svinēja 1000. gadu svinības (aptuveni 1870. gads), Dānijas karalis Kristiāns IX piešķīra islandiešiem konstitūciju, kas garantēja valstij pašnoteikšanās un likumdošanas tiesības, taču augstākā izpildvara joprojām palika dāņu rokās. Tā tas bija līdz 1904. gadam, kad izpildvaru pārcēla uz Reikjaviku. Un tā, pēc 40 gadiem, 1944. gada 17. jūnijā, Vecajā Tautas Sapulces laukumā, Islandes valsts tika pasludināta par neatkarīgu republiku. 

Šogad Islande svinēs savas brīvības 75. gadadienu. Sveicieni! 

TautsaimniecībaLīdz 19... Autors: Krauklīc Tas Tev jāzina par Islandi
Autora bilde
3.

Tautsaimniecība

Līdz 19. gadsimta beigām, Islande bija viena no nabadzīgākajām valstīm Rietumeiropā. Tās tautsaimniecība pārsvarā balstījās tikai uz lauksaimniecību.

19. gadsimta beigās tautsaimniecības jomā notika diezgan vērienīga pāreja uz dziļjūras zveju, un daudzi islandieši pārgāja no lauksaimniecības uz pilnu nodarbinātību šai zvejniecībā.

Pēdējos gados, Islandes tautsaimniecība ir kļuvusi krietni daudzveidīgāka. Lielu nozīmi ir ieguvusi pakalpojumu, tūrisma, finanšu un dažādu tehnoloģiju attīstības un ražošanas sektori. 2007. gadā lauksaimniecībā bija nodarbināti aptuveni tikai 3% kopējā darbaspēka, ražošanā - 19%, un pakalpojumu sektorā vairāk kā 78% no darbaspēka.

Šobrīd Islandē dominē skandināvu tipa sociālais tirgus, līdz ar to, Islandes sabiedrība ir viena no vienlīdzīgākajām pašmāju attīstības ziņā. 

Ģeogrāfija

Terirotijas ziņā, Islande ir 18. lielākā sala pasaulē un 2. lielākā Eiropā. Un, lai arī politiski Islande pieder Eiropai, ģeoloģiski tā nepieder nevienam no pasaules kontinentiem, jo ģeoloģiski sala skaitās kā okeāna garozas pacēluma daļa virs jūras līmeņa.

Vairāk kā 60% Islandes teritorijas sastāda tundras, akmeņu, lavas un smilšu plašumi. Gandrīz 12% sastāda ledāji, nepilnus 3% sastāda ezeri, un tikai 25% teritorijas ir auglīga zeme. 

Islandei ir 4970 kilometru gara krasta līnija. Gar krastu jau vēsturiski veidojušās, un vēl šobrīd pastāv lielākā daļa cilvēku apdzīvoto vietu. Tas tādēļ, ka salas iekšzemi (Islandes augstieni) pārsvarā klāj smiltis un kalnienes, kas nav īsti piemērotas dzīvošanai arī tur esošās gaisa temperatūras dēļ. 

Ģeogrāfijas cienīgs ir notikums, kas norisinājās laika posmā no 1963. līdz 1967. gadam, kad pie Islandes dienvidu krasta notika vairāki vulkāniski izvidrdumi. Četru gadu laikā no okeāna ūdeņiem, neskaitāmo vulkānisko izvirdumu rezultātā izveidojās jauna sala - Surtseja, kas pieder Islandei un ir pati jaunākā sala pasaulē. Salas teritorija sasniedz gandrīz 3 kvadrātkilometrus. Taču šo salu nav ļauts apmeklēt parastajiem mirstīgajiem, jo to savā kontrolē pilnībā ir pārņēmuši zinātnieki, kuri pēta, kā attīstīsies dzīvība uz šīs salas. 

PolitikaNeskaitot to ka... Autors: Krauklīc Tas Tev jāzina par Islandi
Autora bilde
4.

Politika

Neskaitot to, ka Islandē ir dibināts pats pirmais zināmais parlaments pasaulē, islandieši bija arī pirmie pasaulē, kas izveidoja politisko partiju kurā atradās tikai sievietes. Zināms, ka šis "sieviešu saraksts" jeb Kvennalistinn ticis dibināts 1983. gadā, lai veicinātu sieviešu politiskās, ekonomiskās un sociālās tiesības.

Pēc vairāku gadu desmitu neatlaidīga darba, šī partija panāca to, ka 48% parlamenta locekļu bija sievietes. Salīdzinājumam - pasaulē vidēji tikai 16%  no parlamenta sastāda sievietes. Iespaidīgs sniegums, ne?

Šī politiskā virziena dēļ, attīstot vienlīdzību, tika panākts arī tas, ka Islande ierondojās 2. vietā pasaulē kā valsts ar demokrātiskāko pārvaldes sistēmu. Kā minēju arī pie tautsaimniecības sadaļas, šī politika panāca ļoti vienlīdzīgu un stabilu attīstību valstij kopumā.

Demogrāfija

Līdz 19. gadsimta vidum, Islandes teritorijā patstāvīgi dzīvoja no 40 000 līdz 60 000 iedzīvotāju. Toliak bija vērojamas diezgan lielas izmaiņas iedzīvotāju skaita ziņā, ko veicināja biežie vulkāniskie izvirdumi padarot salu par bumbu ar laika degli. 

Šobrīd uz salas dzīvo vairāk kā 350 000 cilvēku. Tiek prognozēts, ka ap 2050. gadu, Islandes iedzīvotāju skaits varētu sasniegt 500 000 cilvēku. 

Vērts pieminēt, ka augot labklājībai un dabīgajam iedzīvotāju skaitam uz salas, palielinājies arī ārzemnieku skaits valstī. Ja 1985. gadā Islandē dzīvoja ap 1,5% svešzemnieku, tad šobrīd tas ir virs 8%, un visticamāk, ka tas turpinās augt augot līdzi labklājībai valstī. 

Mūzika... Autors: Krauklīc Tas Tev jāzina par Islandi
Autora bilde
5.

Mūzika, tautasdziesmas

Islandiešu mūzikas vēsturei ir spēcīgas tradīcijas, kas ietver dziesmas, kuras saglabājušas savu vērtību jau kopš 14.gadsimta. Islandiešu tautasdziesmās tiek apdziedāta mīlestība, jūrnieki, vīrišķība, aukstās ziemas, kā arī elfi, troļļi un citi mitoloģiski tēli, kuri ir mantojuši diezgan lielu lomu islandiešu prātos.

Populārās mūzikas attīstība

Islandiešu populārā mūzika mūsdienās ietver daudz dažādus māksliniekus. Viena no tām ir māksliniece ar segvārdu Bjork, kas ir saņēmusi 13 Grammy nominācijas, un pārdevusi vairāk kā 15 miljonus ierakstu visā pasaulē. 

Strauji aug arī islandiešu alternatīvās mūzikas pārstāvniecība, arvien piedaloties dažādos starptautiskos festivālos kā arī regulāri koncertējot Islandes galvaspilsētā Reikjavikā.

Islandē notiek arī dažādi mūzikas un kultūras festivāli. Lielākais no tiem ir "Iceland Airwaves", kas ik gadu vienkopus pulcē ap 9000 klausītāju. 

Valoda

Pretēji latviešu valodai, kurā šobrīd atrast kādu tik tiešām senu un latvisku vārdu ir kā meklēt adatu siena kaudzē, islandiešu valoda ir palikusi gandrīz vai nemainīga kopš 13. gadsimta. To var uzskatīt par lielu vērtību, jo no skandināvu valodām, vismazāk aizguvumu un visvairāk seno vārdu un sinatkses pieder islandiešu valodai.

Māksla

Mūsdienās islandiešu māksla ir saistīta ar "Þórarinn Þorláksson" darbu, kas pēc formālās mākslas apguves Kopenhāgenā atgriezās uz dzīvi Islandē, lai gleznotu un iepazīstinātu tautiešus ar savu mākslu. Islandē viņš gleznoja gandrīz ceturdaļgadsimtu - no 1900. līdz 1924. gadam. Viņa darbos pārsvarā tika attēlotas islandiešu skaistās dabas ainavas "romantiski naturālā" stilā, ko šobrīd ir aizguvuši arī mūsdienu Islandes mākslinieki.

 Autors: Krauklīc Tas Tev jāzina par Islandi
Attēls no: www.canva.com
6.
Reikjavika Autors: Krauklīc Tas Tev jāzina par Islandi
Attēls no: www.canva.com
7.

Reikjavika

Islandes ģerbonis Autors: Krauklīc Tas Tev jāzina par Islandi
Attēls no: www.canva.com
8.

Islandes ģerbonis

 Autors: Krauklīc Tas Tev jāzina par Islandi
Attēls no: www.canva.com
9.
 Autors: Krauklīc Tas Tev jāzina par Islandi
Attēls no: www.canva.com
10.
« 1  2  3 »
0
312
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [7]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Bobby Tarantino avatars
Medaļa RedaktorsMedaļa Nedēļas redaktorsMedaļa Nedēļas moders
  Bobby Tarantino 17.07.19 22:37  
4
0
Ļoti feins raksts!
ToRQuE1 avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Zvaniņš skan
  ToRQuE1 22.07.19 15:44
3
0

Super raksts un man ļoti aktuāls. 19. augustā uz Islandi lidošu un 9 dienas forši paceļošu. Nevaru sagaidīt   

neredzams avatars
Medaļa NostradamsMedaļa TrumpeMedaļa Vampīru klana biedrs
  neredzams 16.07.19 19:41
0
0

  

Krauklīc avatars
Spēja OriģinālautorsMedaļa ModeratorsMedaļa Nedēļas moders
  Krauklīc 22.07.19 21:43
0
0

atbildot uz ToRQuE1 komentāru " Super raksts un man ļoti aktuāls. ... "

Izbaudi ceļojumu! Islande ir ļoti unikāla vieta, kur pabūt  

coldasice avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Recidīvists
  coldasice 24.07.19 22:40
0
0

pusrajons,tur vergo.. savā laikā arī piedāvāja,bet man tepat labi..

SAMSS avatars
Medaļa BakalaursMedaļa RainisMedaļa Patīk komentārs
  SAMSS 25.07.19 12:31
0
0

  

Whitelady avatars
Medaļa Burvju klana biedrsMedaļa 1/13 kūciņasMedaļa Mazā, spoki Tevi mīl!
  Whitelady 24.08.19 21:24
0
0

Paldies,interesanti!