Lābrīt!
Somija pievienojās Eiropas Savienībai 1995. gadā.
Galvaspilsēta ir Helsinki.
Kopējā platība ir 338 000 km²
Iedzīvotāju skaits ir 5,3 miljoni.
Somija3
16
3
Somija ir mežu un ezeru zeme, iespējams, tā ir vislabāk pazīstama neskartās dabas skaistuma dēļ. Pašos ziemeļos vasarā 10 nedēļas ilgst baltās naktis, kad saule nemaz nenoriet. Ziemā šajā reģionā saule nepaceļas virs horizonta gandrīz astoņas nedēļas.
Reklāma
Septiņu gadsimtu ilgās zviedru okupācijas (no XII gadsimtam līdz 1809. gadam) rezultātā 6% iedzīvotāji runā zviedriski. Somija neatkarību ieguva pēc 1917. gada revolūcijas Krievijā. Kopš tiem laikiem Somija vienmēr ir bijusi republika. Tai ir vienpalātas parlaments, kura 200 deputātus ievēl ik pēc četriem gadiem
Valstij ir mūsdienīgi attīstīta un konkurētspējīga ekonomika, turklāt telekomunikāciju iekārtu ziņā tā ir līdere pasaulē. Galvenās eksportpreces ir telekomunikāciju iekārtas un inženiertehniskie ražojumi, papīrs, koksne un kokmateriāli, stikla izstrādājumi, nerūsējošais tērauds un keramika.
Valsts tālo ziemeļu skaistums ir iedvesmojis daudzus māksliniekus, piemēram, komponistu Janu Sibēliusu un dizaina mākslinieku Alvaru Ālto. Somijā dzimuši arī vairāki pasaulslaveni sportisti, piemēram, Formulas 1 piloti Mika Hekinens un Kimi Reikenens.
Reklāma
Somu virtuvi ietekmējuši kontinentālie, krievu un zviedru ēdieni. Tradicionāli ēdieni ir zivis (īpaši laša un vēdzeles ikri) un ziemeļbrieža gaļa. Vajadzētu nobaudīt arī karjalanpiirakka (rīsu vai kartupeļu sacepums) un kalakukko (maizes klaipi, kuros vidū ieceptas zivis un cūkas tauki).
Jā šos skaistos ziemeļbriežus arī ēd. :/
Karjanlanpiraka.
Reklāma