Ja vainīgā persona atsakās maksāt naudas sodu, bet tas, savukārt, noteikts līdz četrdesmit minimālo mēnešalgu apmēram, tad naudas sodu var aizstāt ar arestu, un šajā gadījumā vadās no sekojošā principa: viena minimālā mēnešalga = desmit aresta dienas, bet arests nedrīkst pārsniegt vienu gadu.
Ja vainīgā persona atsakās maksāt naudas sodu, bet tas, savukārt, noteikts virs četrdesmit minimālo mēnešalgu apmēram, tad naudas sodu var aizstāt ar brīvības atņemšanu, un šajā gadījumā vadās no sekojošā principa: viena minimālā mēnešalga = desmit brīvības atņemšanas dienas.
Izskatīsim gadījumu, kad vainīgajai personai piespriests naudas sods četrdesmit minimālo mēnešalgu apmērā. Sākot ar 2008.gadu minimālā mēnešalga sastāda 160 Ls, attiecīgi četrdesmit minimālās algas sastādīs 6400 Ls. Iedomāsimies, ka vainīgā puse nevēlas maksāt 6400 Ls. Krimināllikums nosaka, ka šādā gadījumā iespējams arestēt vainīgo personu un vadīties pēc principa, ka viena minimālā mēnešalga ir vienāda ar desmit aresta dienām, bet arests nedrīkst pārsniegt vienu gadu. Veicot vienkāršus matemātiskus aprēķinus, mēs varam noteikt, ka 200 aresta dienās vainīgā persona no kopējā naudas soda var dzēst 3200 Ls. Tātad aptuveni pusgada laikā, atrodoties zem aresta, vainīgā persona var dzēst pusi no naudas soda.
Autors: Foto: AP
Veicot tālākus aprēķinus, mēs varētu noteikt, ka vesela gada laikā vainīgā persona varētu dzēst līdz pat 5000 Ls. Tas nozīmē, ka jebkura vainīgā persona, gadu pavadot ieslodzījumā, var nokārtot savas saistības likuma priekšā un būt brīva, dzēšot 2/3 no naudas soda. Vai tas ir taisnīgi? Jo būtībā likuma pārkāpējiem tiek dota izvēle, alternatīva – vai nu maksā, vai sēdi cietumā. Vai tas ir taisnīgi, ka likumpārkāpējiem tiek dotas vairākas iespējas. Un vai ir taisnīgi laupīt cilvēkam izvēles brīvību? Tā arī ir sava veida dilemma, kuru vienkārši tāpat vien atrisināt ir ļoti sarežģīti. No vienas puses, naudas sods netiek piespriests par īpaši smagiem noziegumiem, taču tas nebūt nenozīmē, ka „vieglu” noziegumu vainīgai personai var piedot.