Sveki, spoki. Ir pienācis laiks manam pirmajam rakstam. Tātad, rakstā pastāstīšu kā skolā bija kādreiz, kad Latvija vēl nebija brīva valsts, un kā skolā ir tagad. Šajā gadījumā būs salīdzināti 80tie gadi un mūsdienas. Ceru, ka raksts jums patiks.
Skola kādreiz un tagad23
MĀCĪBU STUNDAS
Kādreiz; Mācību stundas parasti ilga 40 minūtes. Stundās nedrīkstēja runāt savā starpā ( sačukstēties, pļāpāt u.t.t ) Ja skolotāju neklausīja, tad lika stāvēt kājās. Ja bija jāaizrāda vairākas reizes, tad skolotājs sauca vecākus uz skolu. Skolotāji tajā laikā bērnus drīkstēja sodīt fiziskā veidā. (Protams, ar kulakiem nesita, un nedrīkstēja sist.) Skolotāji mēdza iekniebt, paraustīt aiz auss, uzsist ar lineālu pa pirkstiem. Bija arī šāds soda veids - sakaltuši zirņi tika izbērti klases stūrī. Tad ar kailiem ceļiem lika uz tiem tupēt atlikušās stundas laiku. Lieki piebilst, ka pēc šāda soda ceļi ļoti sāpēja, un zirņi spiedās celī kā akmeņi. Kādreiz bija 5 baļļu vērtēšanas sistēma.
Tagad; Mācību stundas ilgst 40 minūtes. Arī tagad nav atļauts runāt savā starpā stundas laikā, tomēr ir bērni kuri skolotāju ignorē. Bērnus tagad nedrīkst sodīt. Ja kādreiz par nepaklausību Tevi sāpīgi paraustīja aiz auss, tad tagad skolotāja Tev var ierakstīt piezīmi dienasgrāmatā, uzbļaut virsū un viss. Protams, ved arī pie direktores un sauc vecākus uz skolu. Tad viss atkarīgs no vecākiem. Vai pārmācīs bērnu, vai arī visu vienkārši aizmirsīs. Protams ir bērni, kuri grib mācīties, bet neklausīgie bērni traucē pilnvērtīgi mācīties. Ir arī stingras skolotājas kuras tiek galā ar nepaklausīgiem bērniem ar savām metodēm, un pēc tam problēmu nav. Tagad ir 10 baļļu vērtēšanas sistēma.
STARPBRĪŽI
Kādreiz; Starpbrīža garumi katrā skolā varēja būt dažādi. Parastie starpbrīži starp mācību stundām parasti bija 10 minūšu gari, bet pusdienu starpbrīži apmēram 20 minūšu gari. Starpbrīžos bija aizliegts sēdēt vai stāvēt uz vietas. Katra skola rīkojās savādāk. Piemēram, vienā skolā visi skolnieki starpbrīža laikā gāja uz skolas zāli. Katrs atrada savu pāri, un visi staigāja uz apli. (drīkstēja aiziet uz tualeti). Turklāt zālē stāvēja dežurants, kas uzraudzīja lai viss būtu kārtībā. Bet citā skolā visi skolnieki staigāja pa koridoru. Nedrīkstēja skriet. Tā darīja tāpēc, lai bērni izkustētos pēc ilgstošas sedēšanas.
Tagad; Starpbrīžu garums starp mācību stundām ir 10 minūšu vai 15 minūšu garš. Pusdienu starpbrīdis parasti ir 30 minūšu garš. Tagad starpbrīžos var darīt dažādas lietas. Pastaigāties pa skolu, iet laukā, sēdēt, izmantot telefonu (Dažās skolās telefoni ir aizliegti), iet uz tualeti, u.t.t. Nedrīkst skriet, bet lielākā daļa to neievēro. Skolās ir dežuranti, kas uzrauga kārtību tieši starpbrīžu laikā. Dežuranti parasti ir vecāko klašu audzēkņi.
PUSDIENAS
Kādreiz; Pie galda ēdot bija jābūt klusumam. Ja runāja, tad lika celties kājās, vai arī izraidīja no ēdamzāles. Ēdamzālē stāvēja dežurants, kas uzraudzīja lai neviens nerunātu. Bija skolnieki- dežuranti, kas palīdzēja virtuvē. Klāja galdus, palīdzēja ēdiena gatavošanā, tīrīja grīdas u.t.t. Dežuranti bija uz maiņām.
Tagad; Tagad skolnieki bieži vien izvēlas ko ēst. Vai ēst skolas pavāru gatavotas pusdienas, vai arī skolas veikaliņā nopirkt čipsus, bulciņas un dažādus dzērienus priekš pusdienām. Pie pusdienu galda ir atļauts sarunāties. Skolnieki virtuvēs vairs nepalīdz.
PASĀKUMI
Kādreiz; Rudenī notika ražas svētki. Bērni tajā laikā uz kolhozu gāja novākt ražu. Decembra beigās notika Jaungada pasākums. Tad darbojās tāds ''Jaungada pasts'' kad skolnieki viens otram varēja nosūtīt vēstules. Ziemassvētki tad netika svinēti. 3.februārī atzīmēja vīriešu dienu. Savukārt 8.martā atzīmēja sieviešu dienu. Lieldienas netika atzīmētas. Kā arī ik pa laikam notika skolas diskotēkas. Vasarās bija darba nometnes.
Tagad; Pasākumi tagad ir ļoti daudz. Dzejas dienas, Mārtiņdienas tirdziņš, Helovīnu diskotēka, Ziemassvētku koncerti, Valentīndienas pasākumi, lieldienas. Tad vēl nāk klāt skolu tradīcijas u.t.t.
Titulbilde. Paldies par uzmanību! Neesiet bargi, jo šis ir mans pirmais raksts.