Šajā rakstā mēģināsim tikt skaidrībā, kas tā tāda staru slimība ir un kā ar viņu cīnīties.
No 1984. gada medicīnas enciklopēdijas izvilku pašu būtiskāko:
Staru slimība ir sarežģītu klīnisku simptomu komplekss, ko radījusi jonizējošā starojuma (radiācijas) iedarbība uz organismu.. Šī procesa rezultātā veidojas ķīmiski aktīvi savienojumi, kas rada smagus vielmaiņas traucējumus; tiek nomākta organisma audu reģenerācijas spēja, un sabrukuma procesi nereti ir pārāki par atjaunošanās procesiem; sevišķi smagi cieš asinsrades sistēma, kā arī āda, gļotāda, iekšējās sekrēcijas dziedzeri, nervu sistēma. Saslimšana atkarīga no saņemtās starojuma devas (vienreizējas vai atkārtotas), starojuma intensitātes, apstarotās ķermeņa virsmas plašuma un topogrāfijas, apstarotā organisma individuālajām īpašībām.. Atkārtota, ilgstoša apstarošana mazām devām ar laiku izraisa hronisku STARU SLIMĪBA, simptomi un klīniskā aina atkarīga no slimības formas un smaguma, kā arī no jonizējošā starojuma veida un iedarbības īpatnībām — ārējā apstarošana no attāluma, radioaktīvo nokrišņu iedarbība, radioaktīvās vielas nokļūšana elpošanas ceļos, gremošanas traktā u.tml. Svarīgākie STARU SLIMĪBA simptomi ir organisma intoksikācija vielmaiņas traucējumu dēļ, asinsrades sistēmas darbības nomāktība, sliecība uz asiņošanu un asinsizplūdumiem (hemorāģiskais sindroms). nervu sistēmas un gremošanas orgānu darbības traucējumi, samazinās organisma pretestība infekcijas un strutainajām slimībām u.c.. Ārstēšana. Nekavējoties jānovērš jonizējošā starojuma iedarbība. Jācenšas normalizēt vielmaiņu un samazināt organisma intoksikāciju, dodot vitamīnus, daudz šķidruma. Asinsrades sistēmas darbību aktivē, lietojot medikamentus, pārlejot asinis, pārstādot kaula smadzenes. Lai nerastos sastrutojumi, jau laikus sāk lietot antibiotikas.
Pirmā nopietnā slimība, ko norauj staru slimības ietvaros ir leikēmija, tā vieglā formā tiek minēta jau pie samērā maza apstarojuma daudzuma. Tālāk jau seko vairogdziedzeris, reproduktīvā sistēma, u.tml. Tāpēc arī pie zobārsta, taisot rentgenu, tiek likta smagā svina plāksne uz krūtīm (aizsargā vairogdziedzeri).
Nu tā lūk dikti sarežģīta štelle, bet visiem jau noteikti interesē tautas līdzekļi.
Bet realitātē diemžēl tādu nav. Var visu laiku dzert šņabi, tas iespējams atvieglos sāpes, dos kaut kādu placebo efektu, bet realitātē nav atrasti nekādi pierādījumi, ka tas tiešām līdzētu. Vienīgais, ko mājas apstākļos var darīt - dzert joda tabletes, lai nonorautu vairogdziedzera vēzi, kā arī ēst kārtīgu pārtiku, kas satur visas organismam nepieciešamās vielas, un dzert daudz šķidruma. Un pats galvenais atpūsties. Šo darbību komplekss ļaus ķermenim pašam pēc iespējas ātrākā laikā salabot sabojātās šūnas.
Tāpēc, ja nu gadās tikt apstarotam, labāk ir meklēt tuvāko slimnīcu, kur arsenālā ir nopietnākas metodes, kā, piemēram, asins pārliešana kaula smadzeņu pārstādīšana, u.c.