Turpinot Nacistiskās Vācijas kara flotes tēmu, šoreiz nedaudz par smago kreiseri Prinz Eugen, ko Latvijas sakarā var pieminēt arī kā vienu no nedaudzajiem, kas ar saviem 20.3cm lielgabaliem atbalstīja Leģionārus cīnoties Kurzemes cietoksnī.
Prinz Eugen ''laimīgais kuģis''1
71
0
Kuģa projekts tapa 1930. gados, to nolaida ūdenī 1936. gadā un atklāja divus gadus vēlāk Kielā. Pēc Francijas kapitulācijas sekojošās RAF ostu bombardēšanas neatstāja neskartu arī Prinz Eugen, tam trāpīja 2 bumbas, kas paildzināja kuģa sagatavošanu kaujas operācijām.
Tikai 1941. gada Aprīlī kuģis bija gatavs 1. kaujas patruļai, ceļā no Hamburgas uz Kielu tam vēlreiz nepaveicās uzskrienot magnētiskajai jūras mīnai. Bojājumi bija nelieli, tāpēc pēc pāris nedēļām kuģis bija gatavs atkal iziet jūrā.
Reklāma
1941. gada 18. Maijā kuģis beidzot bija gatavs iziet atklātā jūrā kā Bismarck pavadošais kuģis. Pietauojoties tikai vēl 1 reizi okupētajā Norvēģijā, abi kuģi devās konvoju pārtveršanas misijā Ziemeļatlantijā. (bildē skats uz Bismarck no Prinz Eugen klāja)
Jau 23. maijā abus kuģus starp Islandi un Grenlandi pamana Karaliskā Flote, nākošajā dienā 6. no rīta notiek abu kuģu ugunskristības, īsā kaujā tiek iznīcināts viens no mājas flotes lepnumiem - smagais kreiseris Hood un smagi sašauts tiek arī karakuģis Prince of Wales. (atēlā Bismarck atklāj uguni pret Prince of Wales)
Francijas ostas pilsētā Brestā palaimējas nonākt tikai Prinz Eugen, kara flotes lepnums un Hitlera mīļākais kuģis Bismarck ir nogremdēts. Bresta tiek bombardēta un uz Prinz Eugen klāja iet bojā 60 jūrnieki. (attēlā viena no izlūklidmašīnām, kas atrodas uz Prinz Eugen klāja)
Reklāma
Pēc īsām tirdzniecības kuģu pārtveršanas operācijām pie Āfrikas krastiem, Hitlers pavēl no Francijas ostām caur Lamanša kanālam atvilkt uz mājas ostām visus karakuģus, Prinz Eugen tiek torpedēts no zemūdenes HMS Trident. Pēc labošanas darbiem, visu 1943. gadu Prinz Eugen tiek izmantots kā mācību kuģis. (attēlā A torņa (Anton) tīrīšana)
44.-45. gadā Prinz Eugen tiek izmantots Baltijas jūrā, kur tas palīdz atkāpties vācu armijai, ar krasta bombardēšanu un ievainoto pārvietošanu tas palīdz arī armiju grupai Nord, kas 2 armiju sastāvā cīnās Kurzemē. (attēlā Prinz Eugen saskriešanās sekas ar vieglo kreiseri Leipzig - Leipzig praktiski pāršķelts uz pusēm. Baltijas jūra)
Pēc kara kontroli pār kuģi pārņem sabiedrotie, kas kuģi izmanto A-bumbas izmēģinājumā netālu no Māršala salām Klusajā Okeānā. 1978. gadā no pusnogrimušā vraka tiek demontēta dzenskrūve un tiek novietota kara memoriālā Kielā.