13

 81  1

Sveiki,

Daudzi zina par galvassegām, ko mūsdienās pārsvarā nēsā musulmanietes. ☪️ Bet vēsturiski galvassegas pastāvēja jau sen pirms parādījās Islāma ticība. Kultūrās kā senajā Grieķijā, Romas impērijā, Bizantijā un Mezopotāmijā sievietes aizsedza savus matus, jo tā viņas parādīja savu augsto statusu sabiedrībā.🏛 Verdzenēm un prostitūtām bija aizliegts valkāt galvassegas un lakatus.
Kad dzīvoja Muhameds, tad Arābu zemēs visas sievietes nemaz nenēsāju galvassegas.
Pēc Korāna teksta pirmās sievietes, kuras valkāja hidžābu, bija Muhameda sievas, jo viņas atšķīrās pēc statusa no pārējām. Vēl ir versijas, ka hidžābs tiek salīdzināts ar aizskariem, lai atdalītu sievietes no vīriešiem, kad viņas atrodas publiskās vietās kā uz ielas. Pēc Muhameda nāves galvassegu nēsāšanas tradīcija sāka izplatīties, jo arābi iekaroja citas zemes kā Persiju, Berberu(Ziemeļāfriku), ziemeļ Indiju. Tad notika saucamā pan arābiskā kustība jeb iekaroto kultūru ,,adaptēšanās” arābu kultūrai.
17. gadsimtā Ottomaņu impērijā galvassegas nēsāšana bija izteikta, bet sievietes lauku rajonos īpaši tās nenēsāja, jo tas nebija prakstiski darot lauku darbus. 👩🏻‍🌾
1960’os un 1970’s gados daudzas musulmanietes nēsāja rietumvalstu stila drēbes kā 👗kleitas un pat minisvārkus, bet Vahabisma kustības dēļ daudzas musulmaņu valstis vairs nebija sekulāras.

Mūsdienās musulmaņu valstīs kā Tunisijā 🇹🇳, Tadžikistānā 🇹🇯, Turcijā 🇹🇷, ir likumi, kas aizliedz sievietēm nēsāt galvassegas publiskās vietās kā skolā, bet 2010. gadā Turcija to atcēla. Kazahstānā 🇰🇿 oficiāli nepastāv likumu, kā sievietēm ģērbties, bet tās, kuras valkā galvassegas, var tikt diskriminētas. 2015-2016. gadā Kirgistānā 🇰🇬 un Uzbekistānā 🇺🇿 valdība ieteica pat izmantojot policiju sievietēm noņemt hidžābu.
Bet citās musulmaņu valstīs kā Saudi Arābijā 🇸🇦, Irānā 🇮🇷 un Indonēzijā 🇮🇩(Aceh province) pastāv likumi, ka sievietes var iziet uz ielas tikai ar hidžābu. 🕌🕋 var pieminēt, ka Gazā, Palestīnā 🇵🇸 jeb Izraēlā 🇮🇱 (īsti nezinu kā noformulēt valsti) Hamas kustību piekritēji spiež sievietes valkāt galvassegas, lai saglabātu savu lomu Islāmā. Ziemeļ Indijā 🇮🇳, Kašmiras reģionā, kur mīt liela musulmaņu komūna,seperātisti liek daudzām sievietēm nēsāt galvassegas.

Daudzās valstīs īpaši pēc 2001. gada 11. septembra pastiprināti notiek debates vai sievietēm mūsdienās ir jāaizsedz seja vai mati valkājot galvassegas.
Tā kā Eiropā pastiprinājās terora draudi, tad valstis kā Francija 🇫🇷 un Beļģija 🇧🇪 aizliedza galvassegu nēsāšanu publiskajās vietās. 2016-17. gadā citas Eiropas valstis kā Latvijā 🇱🇻, Bulgārija 🇧🇬 un Austrija 🇦🇹 aizliedza nikāba(ekstrēmā hidžāba versija) nēsāšanu publiskajās vietās.

Varu pieminēt vienu no slavenākajām musulmanietēm, kura nenēsā hidžābu. Tā ir karaliene Ranija no Jordānijas 🇯🇴. Tā kā Džordāna ir sekulāra valsts, tad valstī nav likumu kā sievietei būtu jāģērbjas. Ranija uzskata, ka sievieti nevajag vērtēt pēc viņas izskata, bet pēc viņas intelektuālisma.
Es varu piekrist viņas domai, jo mūsdienās hidžābs un citas galvassegas ir vairāk kā politiskie ieroči. Galvenokārt tās ir uzspiestas reliģijas, kultūras vai patriarhālas sabiedrības dēļ.

Tā kā daļa musulmaņu sieviešu lepojas ar hidžābu, jo tas simbolizē viņu ticību, viņu dēļ tika radītas lietas kā leļļu kompānija ,,Fulla”, kur lelle ir ar vai bez hidžāba. WhatsUp radīja emodžī 🧕🏽 sievieti hidžābā. Instagram daudzi seko ,,Hijbarbie”.

Pēc manām domām es varu saprast viedokli, ka daudzas sievietes vajag brīvību apģērbties pēc savām vēlmēm. Bet mūsdienās pastāvot terorisma un reliģiskam ekstrēmismam es neredzu jēgu staigāt pilnībā apsedzot savu seju. Vēl ir pastiprinātā migrācija, kad notiek kultūru saskarsme, un ne vienmēr tas beidzas labi. Skatoties arī no politiskā viedokļa sekulārās valstīs, manuprāt, cilvēki jūtas labāk, jo ir dota brīvība. Mode mainās ar katru vēstures periodu, bet nevajag jau aiziet uz ekstrēmiem kā korsetes, kuru dēļ sievietēm deformējās ribas, vai ,,lotusa pēdas”, kur Ķīnā tika deformētas sieviešu pēdas.

PS Es izveidoju īsu aprakstu par šo tēmu. Gribēju iekļaut dažādus aspektus par to.
Varat rakstīt savas domas komentāros.📝

Komentāri 13

0/2000
Latviešu meiču "hidžābs" ir īsie džinsu šortiņi un apspīlēta balta maiciņa!!!
 4  0 atbildēt

+, jau pirmkārt par Tavu viedoklu, laikam es Tev arī piekrītu.     , bet katram ir savs skatījums uz dzīvi.Galvenais, lai Tu varētu dzīvot pēc saviem principiem, neaizskarot citu (līdzcilvēku) jūtām un neapvainojot citus.

 1  0 atbildēt
Nu nezinu. Es nenesatu. Iedomajaties +30 in zem ta paltraka tak IR vel drebes ... Interesanti nav statistika cik nomirusas No parkarsanas
 0  0 atbildēt

"Džordanas Karaliene Ranija" ??!! Vai autors skolā nemaz nav gājis?? Kas tā par valsti Par Jordāniju laikam nemaz nav neko dzirdējis! 

 0  0 atbildēt

Manuprāt diezgan muļķīgi ir kaut ko aizliekt velkāt sievietēm - vai tas būtu tā pat kā aizliegt nēsāt lakatu vai šalli. Skolās gan varētu noteikt, ka bērniem jāģērbjas atbilstoši noteiktam tonim. Vai neuzskatu, ka bērnus vajadzētu priekšlaicīgi izcelt kā vīriešus vai sievietes, liekot viņiem meklēt savu seksualitāti vai seksualitāte ir normāla parādība pēc aprecēšanās. Mūsdienās diezgan bieži tiek izplatīti maldi, ka seksualitāte ir kkas izzināms pirms aprecēšanās, kas nedod iespēju pietiekamā mērā izprast savu lalāto draugu, apdalot viņu ar dalītām vai nepilnīgām seksuālajām izpausmēm.

 0  0 atbildēt

3. apakšējā bildē meitene no Buzzfeed video, kur meitenes valkā hidžābu 1 dienu, (soc. eksperiments) nevis kkda feministe.

 0  0 atbildēt

Lai, katra nēsā, ko grib, tikai, lai citām netiek uzspiesti hidžābi un vainaspaziņa par to, ka kkādam random čalim uz tevi sacēlās. 

 0  0 atbildēt
Jordāna, nevis Džordāna! Libāna, nevis Lebanona! Ja grib kaut ko rakstīt, vispirms būtu jaizkopj valoda un pareizrakstība.
 0  0 atbildēt