Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
5
435

Ir pagājis pietiekami ilgs laiks, lai iestātos zināma nostaļģija par pagājušajiem laikiem. Viena lieta, ko daudziem patīk atcerēties par PSRS, ir "dabīgie" produkti. Brīžiem rodas iespaids, ka PSRS laikos viss ir bijis dabīgāks un īstāks, nevis tā kā mūsdienās. Par pierādījumu šim apgalvojumam ir tas, ka es jau tad dzīvoju, es atceros. Vai arī kādi skaisti propagandas plakāti.

Šī mitoloģija turās uz trim "vaļiem" - nepareizu produktu kategoriju salīdzinājums, piemēram, piens vai krējums tiek salīdzināts ar ātri pagatavojamu zupu. Otrkārt, uz PSRS etiķetēm nebija norādīts produkta sastāvs, jo nebija atbilstoša likuma, kas to pieprasītu, tas nez kāpēc ļauj uzskatīt, ka produkti bija dabīgi, lai gan realitātē tie bija pārbāzti ar ķīmiju. Pēdējais "valis" ir lauksaimniecībā lietoto ķīmisko produktu lietošanas apmēru noklusēšana. Tas bija patiešām katastrofāli, bet par to daudzi izvēlas "aizmirst", turpinot uzstāt uz produktu dabiskumu.

Par to tad arī tālāk rakstā.

PSRS laiku lauksaimniecībā... Autors: Lestets PSRS mitoloģija: "dabīgie" pārtikas produkti
Attēls no: newsland.com
1.

PSRS laiku lauksaimniecībā pesticīdu lietošana bija masveidīga. Pesticīdi ir vielas, kurām vajadzētu palīdzēt lauksaimniekiem - no mazākas platības iegūt vairāk ražas iznīcinot nezāles, kaitēkļus, baktērijas un sēnes, bet pēc būtības tās ir indes.

20. gs. pirmajā pusē pesticīdu lietošana netika uzskatīta par kaut ko īpašu. Agronomi balstījās uz pieņēmumu, ka nav pesticīdu, mazāka raža, pesticīdus lieto, lielāka raža, tātad tas ir labi. Tikai vēlāk parādījās pētījumi, kas pierādīja, ka pesticīdi nonāca arī ievāktajā ražā un nonāca arī cilvēku ķermeņos.

1950-tajos gados Rietumos sākās pesticīdu kaitīguma pētījumi un dažādi pesticīdi tika aizliegti. 1950. g. ASV aizliedza karbofosu, 1954. g. butifosu, bet 1956. g. fosfamidu.

Kas attiecas uz PSRS Pirmām... Autors: Lestets PSRS mitoloģija: "dabīgie" pārtikas produkti
Attēls no: micetimes.asia
2.

Kas attiecas uz PSRS? Pirmām kārtām tika domāts par to, kā palielināt ražu, nevis par sekām, kādas pesticīdi atstās uz iedzīvotāju veselību. 1988. g. PSRS Veselības ministrijas augsta līmeņa ierēdne tā arī pateica, ka "ķīmiskajai aizsardzībai nav alternatīvas. Mēs apstiprinam, ka to izraisītais kaitīgo faktoru komplekss iedarbojas uz cilvēku. Zinam, ir arī zaudējumi, bet neviens nav aprēķinājis nodarīto kaitējumu"

Īsāk sakot, cilvēki cieš un slimo no pesticīdiem, bet neviens to nav aprēķinājis, tātad tā nemaz nav.

Tieši darba metožu dēļ pesticīdus neaizliedza, bet tieši otrādi. Daudzi kolhozu vadītāji centās izcelties ar vēl neredzētiem ražas apjomiem un tika pielietoti arvien jauni pesticīdi. Tāpat arī līdzīgu motīvu vadīti zinātnieki ieviesa tādus pesticīdus kā linurons un propanids.

Tomēr neskatoties uz visu... Autors: Lestets PSRS mitoloģija: "dabīgie" pārtikas produkti
Attēls no: newsland.com
3.

Tomēr neskatoties uz visu centīgo pesticīdu izmantošanu arī pēdējos PSRS pastāvēšanas gados tos sāka aizliegt. Butifosu aizliedza 1986. g. (ASV - 1954. g.) Tika noteikti ierobežojumi fosmamida un hlorpirifosa izmantošanā sākot ar 1984. g. Savukārt ASV jau 1950. g. aizliegto karbofosu turpina izmantot joprojām.

Tomēr tie bija atsevišķi gadījumi. 80-tajos gados vien aizliedza dažus pesticīdus. Toties 1995. g. jau Krievijā aizliedza uzreiz 89 preparātus. Iespējams, ka ar PSRS sabrukumu kāds patiešām spēja pierādīt, ka daudzi pesticīdi ir patiešām kaitīgi un ka atradās ierēdņi, kas beidzot varēja to arī aizliegt.

Pesticīdu izmantoscaronana... Autors: Lestets PSRS mitoloģija: "dabīgie" pārtikas produkti
4.

Pesticīdu izmantošana bija tik ļoti masveidīga, ka kolhozos ražotie pārtikas produkti vienkārši nevarēja būt dabīgi. Tas, ka tos joprojām saukā par dabīgiem un uzskata krietni labākus par mūsdienu produktiem, to vienkārši nevar salīdzināt, jo pārtikas produktu ķīmiskais sastāvs netika norādīts uz etiķetes un nevienam gan jau arī īpaši neinteresēja, jo par to neviens padomju pilsoņiem negrasījās stāstīt.

5
435
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [30]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Kukucitis avatars
Medaļa SviestmaizeMedaļa BakalaursMedaļa Sertificēts spoks
  Kukucitis 01.08.19 02:52
25
0

Taisnība. Tas notika arī piemājas dārziņos. Manai vecaimātei šķūnīti papīra maisā bija DDT jeb dusts. Kā ieraudzīja kādu kaitēkli savā dārziņā, tā ar sauju no maisa pagrābās un uzkaisīja. Bet viņas dzīve DDT kaitīgumu īsti neapstiprina - nodzīvoja līdz 86 gadiem.

Saimniecības veikali bija pilni ar indēm. Tās bija lētas, tāpēc kaisīja bagātīgi...

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 01.08.19 07:42
23
1

Papildus vel nitrāti... minerālmēslus kaisīja ĻOTI bagātīgi... 

 

rasiks avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Sudrabs
  rasiks 01.08.19 17:17
16
0

Mums nav svarīgāku jautājumu kā par dzīvi padomijā, tos aktīvi apspriedīsim vēl simt gadus un brīnīsimies kā cilvēki vispār izdzīvoja ēdot tikai indes. Laikam cilvēki toreiz bija no dzimšanas stiprāki.

Jānis Plitnieks avatars
Medaļa Spoks
  Jānis Plitnieks 01.08.19 13:44  
12
3
Šodien PVD pārtikas kontrolei pietrūkst 90 000 EUR. Pie tam apstiprināts,Latvijā ieved tirgošanai otrās kategorijas produktus,par kuriem PVD saka,ka tā neeso t zemākas kvalitātes,kā rietumeiropas bagātākājās valstīs. Domāju,makaroni tiek kārti tais laikos un šajos.
rasiks avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Sudrabs
  rasiks 02.08.19 11:31
9
0

atbildot uz jurikz komentāru " Nu šī raksta akcents, cik noprotu, ir uz to,... "

Mani mazliet sāk kaitināt tie salīdzinājumi tikai ar padomiju, jo pārņem sajūta, ka citu valstu nav bijis. Šodien un arī agrāk daudz kas atkarīgs no paša cilvēka. Mans vasarnīcas mazdārziņš nav saņēmis nevienu gramu DDT, bet blakus krievu kaimiņš to bēra bagātīgi.  Par gaļu runājot, neskaitāmas reizes jau rakstīts, ka mums, ierindas ļaudīm, gaļa un tās izstrādājumi bija deficits, jo visu saražoto sūtīja uz Maskavu. Iznāk, ka mēs varam tikai priecāties, ka neindējāmies ar ķimikāliju pārsātināto gaļu un mūsu veselība bija kaut daļēji pasargāta. Stipri atkarīgi bijām no pašu mazdārziņā uzaudzētā. Arī radi un paziņas laukos savās piemājas zemītēs visi nebēra indes un varēja sarunāt pa puscūcim nopirkt, ja rudenī aizbraucām palīgā norakt kartupeļus. Pāris maisus arī sev ziemai atvedām.

jurikz avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  jurikz 02.08.19 10:59
8
0

atbildot uz rasiks komentāru " Mums nav svarīgāku jautājumu kā par dzī... "

Nu šī raksta akcents, cik noprotu, ir uz to, ka pastāv stereotips, ka padomijā pārtika bija labāka, "tīrāka". Ir pilnīgi skaidrs, ka tā nebija.

Rūpnieciski ražotā pārtika noteikti nav lielākā problēma, varbūt, ka tā vispār nav problēma. Kas vispār tad skaitās veselīgs? Kā Danilāns teica - riskantāk apēst kādu mājās audzētu vai gatavotu produktu, kas nedaudz pagrabā aizglabājies par ilgu.

Veselība vispār ir daudzu faktoru kopums, ne tikai pārtikas jautājums.

mix41 avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  mix41 04.08.19 02:00
8
0

 Man ome ar opi abi agronomi. abiem šogad palika 82 gadi. visu mūžu pa lauku darbojošies. Dod kaut pusi veselību no tā kas tā laika cilvēkiem ir. Tas ko tu tagad ēd veikalā ir tik ļoti piedzīts ar ķīmijām salīdzinot ar tiem laikiem. + neaizmirstam ka ķīmija sadalās pēc noteikta laika. Atšķirība ir tā kad tās firmas kas taisa ķīmijas (pat ja kaitīgas) viņiem ir nauda un vara ta ka likumus un analīzes tik un tā sagriezīs pēc viņu vajadzībām. Paskaties veikalā nopērkamas limonādes - sastāvā E viela kur paši uzrakstījuši - var izraisīt bērniem traucējumus. Tadus gan var pārdot. Saldinātāji - aknas bendē un tie ir visur. Bet par nāvējošu uztaisa benzopirēnu kurš rodas dabīgi kūpinot produktus. Arī sašliku taisot. ASv zina ko izraisa ģmo pārtika un tik un tā ražo.  Kam nauda tam vara. Pat vitamīni var būt bīstami ko cilvēki rij un to reklāmā nesaka. 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 02.08.19 20:10
7
0

atbildot uz rasiks komentāru " Mani mazliet sāk kaitināt tie salīdzinājumi t... "

Mazdārziņos jau ķīmiju tik traki nekaisija, bet holhozu laukos- tur gan brīzīem bēra uz nebēdu, starp citu mūsdienās ir līdzīgi.. varbūt mazliet mazāk kaisa, jo tomēr tie ir izdevumi.. 

Teiksim rapšu laukus gandrīz visi apstrādā ar ķīmiju.. 

 

salinas avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa SviestmaizeMedaļa Kūka
  salinas 02.08.19 20:25
7
0

Tais laikos visu taisīja pēc standarta (ГОСТ*********). Internetā gostu var sameklēt, kaut vai " Doktora" desai un paskatīties no kā tā sastāvēja. Tirgū gaļu varēja nopirkt vienmēr un kādu gribēji.

Ķīmija un minerāļi tika lietot tad un tos lieto arī tagad, tikai tagad nāk klāt vēl vesela strīpa visādu "labumu" visam tam, kas ceļo šurp attālākām vietām. 

Es piemēram ēdu, tikai paša audzētus dārzeņus , sakņaugus un augļus. Vienīgā ķīmija un minerāļi ko lietoju zemei  tajos laikos un tagad ir kūtsmēsli.

Kas individuāli audzē ko priekš pārdošanas tirgū vai uz ielas, tie arī lieto visu pieejamo augu aizsardzības līdekļu spektru, kā tajos laikos, tā arī tagad un neviens to pielietojuma atbilstību nevar izkontrolēt.

Tagad bioloģiskās un arī konvenciālas saimniecības tiek kontrolētas diezgan strikti un tur viss ir daudz maz kārtībā.

 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 04.08.19 08:09
6
0

atbildot uz mix41 komentāru "jā kā tad un tagad vēl leis propogandu ,ka PSRS... "

Nu agrāk migloja ar Karbofosu.. kas ir vel kaitīgāks..  šobrīd ne  visi miglo, vai miglo ļoti agrīnās augšanas fāzēs... agrāk gaza virsū neskatoties ne uz ko..  ja izskatijās ka raža varētu aiziet bojā- migloja visu laiku - jo graudus bija jānodod- neviens īsti cietumā negribēja iet.. 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 04.08.19 08:02
6
0

atbildot uz mix41 komentāru " ari pats tagad kaisu. Jobcik kāda šķirba vai ... "

Ne jau stāsts ir par kaisīšanu vispār, bet par apmēriem.. apmēri bija tādi, ka mūsdienās tos tomātus, vai gurķus nepārdotu nevienā civilizētā valstī... Nitrāti, ja viņi ir par daudz sāk uzkrāties pašā augā- Nitrīta veidā... un to saturu produkcijā neviens nekontrolēja.. mūsdienās tomēr šad tad pakontrolē.. un ja ir pārsniegtas normas, tad produkciju no dotās valsts aizliedz tirgot- īsi un konkrēti..

Ja tiek kaisīts minimālās devās, tad jau nekāda kaitējuma nav... 

Atceros ka laukos kaisija tā, ka viss lauks bija balts kā pēc krusas..

Pie tam ir vairāki veidi kā augam iedot papildus slāpekli....piedevām jāievēro augu secība, nevar vienā vietā n-tos gadus stādīt vienu un to pašu...  bet ne visi to ievēroja (vai arī nebija iespējams to darīt)... tād nu gāza to ķīmiju- lai vispār kautkas izaugtu...

Himalaju prezis avatars
Medaļa SpoksMedaļa Veiksmes lāde
  Himalaju prezis 03.08.19 18:57
6
0

Da ,mēs jau arī esam PSRS laiku produkti,tāpēc mūs tās jaunmodīgās indes neņem. Kas ar mammu gulejis ar DDT kaisītos palogos un dzīvs vēl tagad, tam bērnus arī bez balzamēšanas var likt  ļeninam blakus.

Blackbberry avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorītsMedaļa Admins iesaka
  Blackbberry 01.08.19 14:23  
8
2
Pārtika padumjajā nesavienībā bija mitoloģija.
Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 04.08.19 13:26
6
0

atbildot uz mix41 komentāru " nezinu gan... lielā darzniecībā bija regulāra... "

Viss atkarīgs uz kurieni produkciju sūtija, ja maskavas kungiem - tad kontrolēja, ja tepat uz vietējo bodi, tad neko nekontrolēja...  tāpat īsti nekontrolēja cik kolhozos kaisija, indes/mēslojumu... - kolhoziem vispār - ražas daudzums, bija pamatkritērijs... nodevi pietiekami daudz graudu, varēja "izsist" jaunus traktorus, vai kombainus (tetaļas), nenodevi - sēdēji ar veciem lūžņiem... 

Un par nitrītiem vispār sāka runāt 80 gadu beigās, tad sāka arī ko kontrolēt.. 

/es nejaucu tieši nitrīti, ir tie kas kaitē organismam, a kaisa nitrātus /

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 01.08.19 13:56
4
0

atbildot uz Jānis Plitnieks komentāru " Šodien PVD pārtikas kontrolei pietrūkst... "

tas nekādā veidā nemazina un nemaina rakstīto par pesticīdiem. Tieši otrādi, šāda veida komentāri tikai to apstiprina

mix41 avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  mix41 05.08.19 13:41
4
0

atbildot uz Grey Wolf komentāru "Viss atkarīgs uz kurieni produkciju sūtija, ja ... "

viss gāja uz maskavu. Rojupes darzniecība. Tur pat arī gurķus lika marinētos utt. Vel tagad pašam viņu recepte ir. Nav labākas atrastas   

Bruzis avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa TeamworkMedaļa Sponsora favorīts
  Bruzis 08.08.19 11:04
5
2

Oi, kādi jūs esiet naivi pa mūsdienu pārtikas produktiem. Sesdien braucu garām kartupeļu tīrumam, kuram lakstus nepļauj pirms rakšanas, bet kartupeļus noindē ar Raundup. Es atceros, ka bērnībā ravējām gan bietes, gan kartupeļus un tāpat nezāles bija visos stūros. Vai kāds mūsdienās ir redzējis aizaugušu kartupeļu tīrumu? Padomju laikos laba raža graudiem skaitījās 30centneri no hektāra, tagad ja nav 50, tad tas skaitās galīgi garām. Tagad pasakiet vai tad mūsdienās nezāles neaug tāpēc ka šīm negribas vai to visu izdara inde? Ražas pieaugumam pa 70% ir dabīgs izskaidrojums, vai tā ir gēnu inženierija un ķīmija?

Ak naivā tauta   

rasiks avatars
Medaļa Krustvardu superrecidivistsMedaļa Redaktors iesakaMedaļa Sudrabs
  rasiks 02.08.19 19:10
3
0

atbildot uz nekauņahenesijs komentāru " tikai nevajag dirst---neko nekur nevarēja dab... "

Varētu sarunāties arī cenzētā valodā.

salinas avatars
Medaļa Patīk rakstsMedaļa SviestmaizeMedaļa Kūka
  salinas 04.08.19 08:17
2
0

atbildot uz mix41 komentāru " bet tu saproti ka nav nekāda atķirība kutsmes... "

Ir krieviņiem tāds teiciens: "кашу маслом не испортиш". Uzkaisīt kūtsmēslus var par daudz uz pāris kvadrātmetrim, bet uz 0,1h ir nereāli pārcensties. Ja runājam par atšķirību, tad starp medu un cukuru arī ir atšķirība.

mix41 avatars
Medaļa Dienas joksMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas joks
  mix41 04.08.19 02:05
2
0

atbildot uz Grey Wolf komentāru " Papildus vel nitrāti... minerālmēslus k... "

ari pats tagad kaisu. Jobcik kāda šķirba vai to nitrātu uzkaisi vai no sūdiem iegūsti sadaloties??? ķīmiskā formula tāda pati.