Es viņus nemāku nemīlēt ! ♥
- Pēc Lionas (Francija) universitātes datiem, pasaulē ir ap 400 miljoniem mājas kaķu. Godpilnajā pirmajā vietā kaķu skaita ziņā ir Austrālija, tur uz katriem 10 iedzīvotājiem ir 9 kaķi. Āzijā pirmajā vietā ir Indonēzija, te ir vairāk par 30 miljoniem pūkaino zvēriņu, Eiropā – Francija, tās iedzīvotāji aprūpē 8 miljonus kaķu. Bet tajā pašā laikā ir valstis, kā Peru, Gabona, kur mājas kaķi tikpat kā nav sastopami.
- Kaķa sirds pulsācija ātruma ziņā divreiz pārsniedz cilvēka (no 110 līdz 140 sitieniem minūtē).
- Vislielākais metiens (ar visiem izdzīvojušiem kaķēniem) fiksēts kādai persiešu kaķenei Dienvidāfrikā. Kaķenīti sauca Bluebell. Viņa dzemdēja 14 kaķēnus!
- Kaķa skeletā ir 290 kauli, ķermenis sastāv no 517 muskuļiem.
- Vidējais kaķu mūža ilgums ir 15 gadi, bet meža kaķiem tikai 3-5 gadi. Visvecākā kaķene pasaulē bija Pussija no Anglijas, kura nomira 1936. gadā dienu pēc savas 36. dzimšanas dienas.
- Viņi guļ 16 stundas dienā. Kad neguļ, kaķis 30% sava laika kopj sevi.
- Ebreju folklorā teikts, ka kaķi radās kā atbilde uz Noasa bailēm, ka žurkas apēdīs visu pārtiku viņa šķirstā. Un viņš lūdza Dievu palīdzēt. Dievs lika lauvam nošķaudīties – un tā radās kaķis!
- Kaķi jūt smaržas 14 reizes stiprāk nekā cilvēki!
- Lauva var rūkt 114 decibelu lielā skaļumā.
- Pēc franču zinātnieka Djupona di Nemāra novērojumiem, kaķi var “izteikt” septiņus līdzskaņus: M, N, G, H, B un R.
- Cilvēki un kaķi līdzās dzīvo jau aptuveni 12 000 gadu.
- Kaķis Senajā Ēģiptē bija gan kulta dzīvnieks, gan veiksmīgi tika izmantots labības klēšu aizsardzībai pret grauzējiem.
- Persiešu ķēniņš Kambizs pirms uzbrukuma kādai ēģiptiešu pilsētai savāca milzum daudz kaķu. Dzīvniekus palaida karaspēka priekšā, kur katrs karavīrs vairoga vietā turēja svēto radībiņu. Ēģiptieši padevās bez cīņas – viņi nevarēja riskēt ar kaķu dzīvībām.
- 1860.gadā Ēģiptē netālu no Benihasānas atklāja kaķu kapsētu, kurā bija apbedītas 180 tūkstoši kaķu mūmijas. Kaķu laimīgā dzīve Ēģiptē beidzās aptuveni pirms 700 gadiem, kad ietekmīgā viduslaiku baznīca sāka vajāt dzīvniekus, kas bija cieņā Austrumos.
Vēlāk .
- Viņi bija pagānu dievi, par tieksmi pastaigāties naktīs, par nedzirdamo gaitu, par naktī spīdošajām acīm (par visu to, ko pielūdza Ēģiptē) viņus pasludināja par elles izdzimumiem, nešķīstā iemiesojumu, raganu pakalpiņiem.
- Gandrīz visās Eiropas valstīs kaķi kļuva par ļaunuma simbolu, it sevišķi - melnie. Holandē bija iedibināta sevišķa kaķu trešdiena – kaķu masveida iznīcināšanas diena. Un tikai žurkas izglāba maigos plēsējus no inkvizīcijas kalpiem; to draudošie uzbrukumi lika cilvēkiem saglabāt un pat iegādāties kaķus.
- Uzlecošās saules zemē kaķi kopš seniem laikiem uzskata par viena Tokijas tempļa aizbildni, kur tas ir atainots ar paceltu labo ķepu: tā ir Maneki-Keko, kaķene – laimes un veiksmes aizbildne.
- Kaķis ir arī literārs tēls (atcerēsimies Runci zābakos vai kaķi Behemotu Bulgakova “Meistarā un Margaritā”). Un arī atcerēsimies kaķa tēlu filma „Alisē brīnumzemē”.