Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
2
581

Lielā Londonas mēra epidēmija sākās 1665.gada pavasarī un beidzās aptuveni gadu vēlāk. Oficiāli, bojā gāja 68,000 cilvēku, bet daudzi tic, ka patiesais mēra upuru skaits bija nedaudz mazāks par 100,000. Šajā laikā, cilvēki Londonā pārdzīvoja neiedomājamas šausmas. Ģimenes mira, līķi tika izmesti uz ielām līdz tos savāca dedzinātāji, un nāves smaka bija visur. Tā bija elle uz Zemes, un daudzi cilvēki uzskatīja, ka tās ir visa beigas.

Sākoties mērim kad nāves... Autors: Testu vecis Lielās Londonas mēra epidēmijas šausmas
1.

Sākoties mērim, kad nāves gadījumu skaits sāka ievērojami pieaugt, slimības uzliesmojums tika publiski minimizēts. Tas bija saistīts ar to, ka Anglija nevēlējās, ka tiktu apturēta aizjūru tirdzniecība. Ja ziņas par mēri sasniegtu citas ostas, angļu kuģiem tiktu liegta iebraukšana un tirdzniecība nonāktu dīkstāvē. Lai vai kā, Londonas turīgākie iedzīvotāji zināja, kas notiek un viņi savāca mantas un pameta valsti, cerot apsteigt nāvējošo mēri. Pārējie iedzīvotāji vienkārši ignorēja agrīnās mēra pazīmes un turpināja būt tikpat sociāli kā iepriekš.

Attēls no: listverse.com
Kamēr turīgie Londonas... Autors: Testu vecis Lielās Londonas mēra epidēmijas šausmas
2.

Kamēr turīgie Londonas iedzīvotāji varēja izkļūt ārā no pilsētas jau mēra sākumā, nabadzīgajiem tā nepaveicās. Mirušo skaitam turpinot pieaugt, daudzi nabadzībā dzīvojošie negribēja riskēt zaudēt savus darbus vai pamest savus mazītiņos dzīvokļus. Tā bija vienīgā dzīve, kas viņiem bija, un ārpus Londonas viņiem nebija nekā. Līdz laikam, kad nāves gadījumu skaits sasniedza simtus nedēļā, arvien vairāk un vairāk nabadzīgo izlēma riskēt ar visu un pamest Londonu, lai dotos uz laukiem. Vienīgā problēma bija tā, ka līdz šim laikam (1665.gada jūnijam) nabadzīgie vairs nevarēja saņemt apstiprinājumu pamest Londonu. Tiem, kuri vēlējās pamest Londonu vajadzēja iegūt dokumentu, kurā norādīts, ka viņi ir brīvi no mēra un drīkst doties prom. Lordmērs pārtrauca šo dokumentu izsniegšanu, un viltotāji par nelielu samaksu piedāvāja viltotus dokumentus. Nabadzīgie bija atstāti ciest.

Attēls no: listverse.com
Slepenā padome mēra laikā... Autors: Testu vecis Lielās Londonas mēra epidēmijas šausmas
3. Slepenā padome mēra laikā izdeva rīkojumu, ka katra māja, kurā ir kāds inficētais ir jāaizslēdz. Visai ģimenei bija jāpaliek iekšā mājā, slimi vai nē, uz 40 dienām. Uz durvīm tika uzkrāsots sarkans krusts, kas brīdināja citus, ka mājas iemītniekiem ir mēris. Tas bija pretrunīgs rīkojums, jo daudzi juta, ka tas ir kā automātisks nāves spriedums tiem ģimenes locekļiem, kuri bija veseli. Ārsts, Natanjels Hodžss, uzskatīja, ka rīkojums palielinās nāves gadījumu skaitu, bet nespēja to apstrīdēt. Bija nostāsti par veselām ģimenēm ar maziem bērniem, kuras bija ieslēgtas savās mājās. Dažreiz, vecākiem nācās ciest savu bērnu lēno nāvi viņu acupriekšā, citos gadījumos, vecāki mira pirmie un kaimiņi skatījās pa logiem kā bērni pa vienam aiziet bojā, vai nu dēļ mēra vai bada. 1665.gada septembrī karantīnas tika atceltas. Pārāk daudz cilvēku bija slimi un mira.
Attēls no: listverse.com
Nesaprotot ka mēri izplata... Autors: Testu vecis Lielās Londonas mēra epidēmijas šausmas
4. Nesaprotot, ka mēri izplata blusas uz inficētajām žurkām, Londonā izplatījās baumas, ka to izraisīja kaķi un suņi. Dzirdot šīs baumas, lordmērs pavēlēja, ka visiem pilsētas suņiem un kaķiem jābūt nogalinātiem. Diemžēl viņš nezināja, ka patiesībā suņi un kaķi palīdzēja samazināt žurku populāciju un pavēlot nogalināt šos dzīvniekus viņš ļāva mērim vieglāk izplatīties. Tiek lēsts, ka pilsētā tika nokauti vairāk nekā 200,000 kaķu un apmēram 40,000 suņu.
Attēls no: listverse.com
Kamēr cilvēki tika... Autors: Testu vecis Lielās Londonas mēra epidēmijas šausmas
5. Kamēr cilvēki tika karantinēti savās mājās Londonā, sūtījums ar netīru apģērbu tika atvests uz Aijemas ciematu Derbijšīrā. Tas tika sūtīts no Londonas un tajā bija mēris. Arī Aijemas iedzīvotāji kļuva slimi un vienīgais veids kā to apturēt bija karantinēt pašiem sevi. Ciemata rektors, Viljams Monpesons, palīdzēja cilvēkiem paškarantinēties , lai mēris neizplatītos uz citiem ciematiem. Rektora sieva un aptuveni 80% ciemata iedzīvotāju beigās nomira.
Attēls no: listverse.com
15gadsimta vidū ārsti... Autors: Testu vecis Lielās Londonas mēra epidēmijas šausmas
6. 15.gadsimta vidū ārsti praktizēja medicīnas māņticību. Viņi izmisīgi centās izprast zinātnisko medicīnas pasauli, bet bez ekipējuma kāds mums ir šodien, šie ārsti bija lemti neveiksmei atkal un atkal. Londonas mēra laikā izplatījās baumas, ka sifiliss dodot imunitāti pret mēri, it kā viens ļaunums varētu atbrīvot no otra. Šajās baumās protams nebija ne kripatiņas patiesības, taču ārsti to neapstrīdēja. Patiesībā, šķita, ka daudzi no viņiem uzskatīja ķermenim būtu vieglāk tikt vaļā no divām slimībām vienlaicīgi, nevis cīnīties tikai ar vienu nāvējošu slimību. Viņu domāšanā abas "indes" cīnītos savā starpā un atstātu ķermeni neskartu.
Attēls no: listverse.com
Ar tik milzīgu skaitu... Autors: Testu vecis Lielās Londonas mēra epidēmijas šausmas
7.

Ar tik milzīgu skaitu slimnieku, pilsēta nolīga tā saucamās mēra medmāsas, kuras aprūpēja mirstošos pacientus. Šīs sievietes bija analfabētes un netika atalgotas pietiekami, lai spētu uzturēt pašas sevi. Viņām bija jāpievēršas citām metodēm kā gūt peļņu par kuru varētu izdzīvot, un tā rezultātā, gan slimie gan veselie no viņām baidījās. Šīs sievietes ne tikai zaga no upuriem, bet arī palīdzēja mirstošajiem ātrāk aiziet. Jo ātrāk pacients bija miris, jo ātrāk medmāsa varēja piesavināties viņa personīgās mantas. Šīs medmāsas arī pašas pārnesāja mēra čūlas un ar tām inficēja veselos, lai pēc viņu nāves, viņas varētu paņemt visu ko vien vēlas.

Attēls no: listverse.com
Kapsētas netika galā ar... Autors: Testu vecis Lielās Londonas mēra epidēmijas šausmas
8. Kapsētas netika galā ar visiem mirušajiem, un tika izraktas bedres, kurās mest iekšā mirušo cilvēku līķus. Vīri ar ratiņiem klīda pa ielām vācot mirušos un pēc tam atbrīvojās no tiem bez jebkādām tolaik praktizētajām bēru tradīcijām. Cilvēkiem neļāva apmeklēt šīs bedres, jo baidījās, ka viņi varētu izplatīt infekciju. Taču bija gadījumi, kad mēra novājinātie cilvēki paši skrēja uz šīm bedrēm un metās tajās iekšā. Dažos gadījumos, cilvēki apglabāja paši sevi.
Attēls no: listverse.com
Miršana no buboņu mēra bija... Autors: Testu vecis Lielās Londonas mēra epidēmijas šausmas
9. Miršana no buboņu mēra bija ļoti mokoša. Pagāja vairākas dienas līdz upuris piedzīvoja visus vai lielāko daļu simptomu. Sākumā bija galvassāpes, drudzis un vemšana. Pacients varēja nekontrolējami drebēt. Viņa mēle pamatīgi pietūka, tāpat kā limfmezgli viņa cirksnī, padusēs vai kaklā. Pat tas vēl nebija viss. Pacienta āda pārklājās ar melnām čūlām, līdz ar to radās nosaukums "Melnā nāve."
Attēls no: listverse.com
2
581
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [19]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Trojas Helēna avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Testu veidotājs
  Trojas Helēna 12.03.17 15:50  
18
0

Patiesība no mēra varēja izārstēties pat tajos laikos. Vēsturē ir zināmi gadījumi, ka  pārdurot čūlas un ļaujot strutām iznākt ārā pastāv daudz lielāka iespējamība izdzīvot. Lai gan tas protams nensteādāja vienmēr, bet ja to atdzītu plašak nevis tasītu no mēra naudu būtu iespēja izglābt daudz vairāk cilvēku.

VitalyG avatars
Medaļa BakalaursMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  VitalyG 12.03.17 14:50  
17
0

Briesmīgi. 

Čeirāne avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa OligarhsMedaļa Admins iesaka
  Čeirāne 14.03.17 22:25
14
0

Interesanti, ka mēra izplatību lielā mērā apturēja lielais ugunsgrēks Londonā 1666. gadā, jo lielākā daļa žurku sadega. Šis ugunsgrēks arī aizsāka būvniecības regulējumus Londonā, jo tika noteikti minimālie standarti, piemēram, kādam jābūt atstatumam starp ēkām.

Mēra laika radās dziesmiņa:

"Ring-a-ring o' roses, A pocket full of posies, A-tishoo! A-tishoo! We all fall down."

Ar rozēm šeit domātas mēra čūlas, "posies" bija augs, kurš it kā aizsargāja pret mēri un šķaudīšana nozīmēja, ja slimība ievirzījusies pēdējā stadijā. Nu, un "we all fall down" nozīmēja to, ka beigās cilvēks nokrīt beigts.

SAMSS avatars
Medaļa RainisMedaļa Pavasara laiksMedaļa Vecīša cepure
  SAMSS 12.03.17 18:30
10
0

  

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa MaģistrsMedaļa Uberautors
  exkluzīvais 12.03.17 15:16
10
0

  

rasiks avatars
Medaļa Moderatora favorītsMedaļa SensācijaMedaļa Admins iesaka
  rasiks 13.03.17 09:02
8
0

Brrrr!

Elllenere avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa BetmensMedaļa Žurnālists
  Elllenere 09.04.17 16:55  
5
0
Labs raksts un baisa tēma
Le eel avatars
Medaļa Visskaistākajai sievieteiMedaļa ZebraMedaļa Bērndārznieks
  Le eel 18.01.18 00:32  
4
0
Pēc šī raksta es vairāk novērtēju to, kas man ir dots,un tas ir-šis gadsimts,kad šādas epidēmijas ir vien palikušas atmiņas un nostāsti.
ottokaars avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Ielej bračka!Medaļa Dienas joks
  ottokaars 01.07.17 09:42
4
0

atbildot uz Trojas Helēna komentāru " Patiesība no mēra varēja izārstēties pa... " Jēzus marrija, Trojas Helēna...   

Tajos laikos kaut ko durot varēja tikai vēl vairāk inficēties... Kur nu vēl mēra čūlas... pēdējā stadijā... Tev nav ne jausmas, "kā strādā" mēra baktērijas, vai ne? Tava kompetence medicīnā ir tāda pati kā viduslaiku dakteriem...   

egaegaega avatars
Medaļa StudentsMedaļa KomiķisMedaļa Rainis
  egaegaega 01.07.17 02:51  
4
0
Starpcitu ,mēris nebīja pats katastrofālākais vilnis cilvēces vēsturē .
Juris1604 avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa NastijsMedaļa Dienas doma
  Juris1604 12.03.17 20:16
4
0

    

paceplitis avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Admins iesaka
  paceplitis 09.04.17 15:39
1
0

Gmonster avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Sieviete - dievieteMedaļa Mani zvaniņi
  Gmonster 09.09.19 17:48  
0
0
atbildot uz Čeirāne komentāru " Interesanti, ka mēra izplatību lielā mē... "

Dabon mani ârā no tās pilsētas, lūdzu. Tur ir šausmīgi, nelien tur
Gmonster avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Sieviete - dievieteMedaļa Mani zvaniņi
  Gmonster 09.09.19 17:42  
0
0
Nabadziņi, tiem jau tā smaga dzīve un vēl šitā.
Trojas Helēna avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Testu veidotājs
  Trojas Helēna 01.07.17 17:38  
0
0

Bēt, es pati lasīju par gadījumu, kad ir izdevies tā izārstēties, un sorry par žurku mēlsiem gan bija nevietā, jo tieši žurkas pārnēsāja slimību. Un tas, ka iespēja maza nenozīmē to, ka nav vērts mēģināt, jo nāve ir neizbēgama, bet tā vismaz ir kaut kādas cerības izarstēties.

ottokaars avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Ielej bračka!Medaļa Dienas joks
  ottokaars 01.07.17 16:37
0
0

atbildot uz Trojas Helēna komentāru "Protams, tas var izklausīties neiespējami, bet ... "

Mēris nav nekāda ādas slimība, bet infekcija, kas izplatās pa organismu ar asinsriti...

Pārdurot auguņus un pārsienot tos ar zālīšu ( neatceros kādu) novārījumā izmērcētos palagos, apsmērējoties ar kautkādiem tur (neatceros kādiem) grauzēju mēsliem, pusnaktī lecot ap ugunskuru (neatros uz kuru pusi) vai arī nedarot ABSOLŪTI NEKO, izārstēties no mēra ir aptuveni vienādas iespējas:

Mūsdienās, slimnīcā ~80%

Viduslaikos ~20%; durot augoņus.. gan jau vēl mazāk...     

Trojas Helēna avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Testu veidotājs
  Trojas Helēna 01.07.17 13:09  
0
0
atbildot uz ottokaars komentāru " Jēzus marrija, Trojas Helēna...    ... "Protams, tas var izklausīties neiespējami, bet tas tiešām bija iespējams. Pārdurot auguņus un pārsienot tos ar zālīšu ( neatceros kādu) novārījumā izmērcētos palagos ir iespēja izārstēties. Protams, tas ir bīstami un prasa lielu precizitāti, bet tas tiešām ir iespējams.
spoks0 avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa HumoristsMedaļa Doktorants
  spoks0 09.07.19 00:12
0
2

Vai ir garantija, ka mūsdienu fanātiskie CO2 ierobežotāji, ECO fundamentāliesti, Greenpeace fake darboņi, globālās sasilšanas teorijas aizstāvji, zaļie-ticīgie, kas pretojas leduslaikmeta beigām, utt. nebūs tādi paši "aprobežotie" gadsimta cilvēki, par kuriem var tikai pasmieties?

Charged avatars
Medaļa Sensāciju magnētsMedaļa Admins iesakaMedaļa Barojos ar hotdogu
  Charged 17.01.18 16:57
0
2