Nav noslēpums, ka skaistums nāk no iekšām un nekā nav dārgāka par veselību. Lai to nodrošinātu, viens no svarīgākajiem punktiem ir pilnvērtīgs uzturs. Šajā rakstā pastāstīšu par, manisprāt, Latvijas top produktiem rudens un ziemas periodā.
Latvijas top produkti2
18
0
Ķirbī ir maz kaloriju, daudz vitamīnu, kālija šķiedrvielu un beta karotīna. Sula satur organisko želatīnu, kas cilvēka organismā veicina skrimšļu atjaunošanos, samazina osteohondrozes sekas. Ķirbju sula ārstē arī aptaukošanos, cukura diabētu, priekšdziedzera iekaisumu, novērš vielmaiņas traucējumus, bezmiegu, palīdz izvadīt no organisma nierakmeņus. Slimojot ar hepatītu, palīdz atjaunot aknu audus, mazina tūsku.
Reklāma
Āboli ir labs kālija avots, satur daudz šķiedrvielu, kas palēnina cukuru izvadi no organisma, tādejādi palīdzot uzturēt stabilu cukura līmeni asinīs. Ābolu šķiedrvielas un citas fitovielas palīdz samazināt holesterīna līmeni. Ābolu mizu sastāvā esošais kvercetīns darbojas kā antioksidants un neseni pētījumi parādījuši tā iespējamo lomu vēža riska un sirds-asinsvadu slimību samazināšanā
100 gramos skābo kāpostu ir apmēram 20 miligrami C vitamīna. Kāpostos esošā dabiskā pienskābe, kas rodas skābēšanas laikā, labvēlīgi iedarbojas uz ādas izskatu un gremošanas traktu. Bagāti ar šķiedrvielām, kas izvada no organisma šlakvielas un toksīnus. Kāpostu sula palīdz, ja ir žultsakmeņi, aknu iekaisums, kuņģa vai zarnu čūla, vēdera aizcietējumi.
Smiltsērkšķu ogas satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus - vitamīna A provitamīns karotīns, B1, B2, B6, C, E, F, K, P vitamīns, holīns, 17 aminoskābes, betaīns, sterīni, fosfolipīdi, miecvielas, ābolskābe, vīnskābe un vērtīgā dzintarskābe; Smiltsērkšķu ogās esošās vielas uzlabo ādas stāvokli un sejas krāsu, stiprina matus un nagus.
Reklāma
Sens sakāmvārds saka, ka medus tāpat kā vērmeles palīdz pret 99 vainām; Tas ir antibakteriāls un antiseptisks; Medus ir labs enerģijas dopings, jo tajā esošie ogļhidrāti ātri uzsūcas asinīs un ātri dod tonusu, atjauno spēkus pēc smagas fiziskas un garīgas pārpūles.
Dzērvenes ir pazīstamas kā dziedinošas un imunitāti stiprinošas ogas. Tās palīdz pret urīnceļu slimībām, veicina kuņģa un zarnu trakta darbību, pasargā mutes veselību un aizkavē nierakmeņu veidošanos. Tās samazina sliktā holesterīna veidošanos un palielina labā holesterīna uzkrājumus.
Sīpols ir bagāts ar cukuriem, B1 un PP vitamīnu, askorbīnskābi, karotīnu, fermentiem, ēterisko eļļu. Regulē sirdsdarbību, uzlabo iekšējo orgānu darbību un sekrēciju, pazemina holesterīna un cukura līmeni asinīs, stiprina asinsvadu izturību, stimulē vielmaiņu pie šķidruma uzkrāšanās vai arī tā aiztures. Derīgi arī pie aptaukošanās, pie dzimumorgānu slimībām, bezspēka, pie dažādiem izaugumiem, hemoroīdiem, furunkuliem un apsaldētiem locekļiem.
Reklāma
Ķiploks stimulē gremošanas sistēmas darbību un žults sekrēciju, tonizē elpceļu gļotādu, stimulē sirdsdarbību, paplašina sirds asinsvadus, samazina holesterīna līmeni asinīs. Tajā ir glikozīds alliīns, cukuri, OB, vitamīni, mikroelementi. Sasmalcinot, alliīns īpaša fermenta ietekmē šķeļas un veido gaistošu, antibiotiski aktīvu savienojumu allicīnu, kam ir spēcīga pretmikrobu, pretsēnīšu un prettārpu darbība.
Smiltsērkšķu ogas satur praktiski visus dabā esošos vitamīnus - vitamīna A provitamīns karotīns, B1, B2, B6, C, E, F, K, P vitamīns, holīns, 17 aminoskābes, betaīns, sterīni, fosfolipīdi, miecvielas, ābolskābe, vīnskābe un vērtīgā dzintarskābe; Smiltsērkšķu ogās esošās vielas uzlabo ādas stāvokli un sejas krāsu, stiprina matus un nagus.