Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
45
4463

Raksts ir pacelts.

Oriģinālais raksta ievietošanas datums ir 16.02.12.​

Šis ir raksts, kurā ir īsi apkopoti vēsturiski precīzi fakti par latviešu karavīriem vācu karaspēka rindās 2. pasaules karā. Šī raksta mērķis ir atspēkot melus un apvainojumus, veltītus leģionāriem.

... ... ...

Katru gadu laikā, kad tuvojas 16. marts, Latvija un latvieši saņem asu kritiku no Krievijas un krievvalodīgo puses par itkā nacisma atbalstīšanu. Latviešu karavīri tiek apvainoti kā kara noziedznieki, ebreju slepkavas un nacisma ideoloģijas atbalstītāji. Cilvēki, kuri labi neorientējas Latvijas vēsturē, uztver leģionāru atceres gājienu naidīgi un pārmet latvijai nacisma atdzimšanu un kara noziedznieku atbalstīšanu. Tas atbalsojas arī rietumzemēs, kur izraisa sašutumu par latviešu „nacistiskajām” darbībām.

Latviescaronu SS brīvprātīgo... Autors: Arizon Latviešu leģionāri
1.

Latviešu SS brīvprātīgo leģions ir visa šī trača epicentrā. Krievi apvaino latviešus, bet latvieši aizstāv savus karavīrus. Tas izraisa nepārtrauktus konfliktus, jo krievu acīs SS asociējas pirmkārt ar ebreju un citu civiliedzīvotāju slepkavībām un citiem kara noziegumiem, bet latviešu acīs tie ir vienkārši karavīri, kuri iestājās vācu armijā, lai nepieļautu atkārtotu Latvijas okupāciju no PSRS puses. Visiem latviešiem bija skaidrā atmiņā nesenais „baigais gads” - uz sibīriju izvestie tūkstoši cilvēku un Boļševiku pastrādātās slepkavības un citi noziegumi okupētajā Latvijā.

Daudzi uzskata ka Latvija... Autors: Arizon Latviešu leģionāri
2.

Daudzi uzskata, ka Latvija brīvprātīgi pievienojās PSRS, ka tā bija brīvprātīga valstu savienība, taču patiesība ir tāda, ka Padomju Savienība, oficiāla nacistiskās Vācijas sabiedrotā, veica neizprovocētu militāru agresiju pret Latviju un okupēja to. Ar to Maskava pārkāpa daudzus pašas parakstītos līgumus, no kuriem galvenie bija Latvijas–Krievijas 1920. gada miera līgums un Latvijas–PSRS 1932. gada neuzbrukšanas līgums. Kārļa Ulmaņa autoritārais lēmums - nepretoties agresoram militāri, var tikt saprasts – viņš domāja vispirms par nācijas izdzīvošanu un par katru cenu vēlējās izvairīties no lielajiem upuriem milzīgā padomju pārspēka dēļ.

Arī aculiecinieku liecības... Autors: Arizon Latviešu leģionāri
3.

Arī aculiecinieku liecības vēsta par padomju karavīru uzvedību, kuri ielauzās civiliedzīvotāju mājās, izvaroja sievietes, izdzina mājas iemītniekus un izlaupīja visu, ko bija vērts ņemt – salīdzinot ar vāciešu karavīriem, kuri bija pakļauti stingram uzvedības reglamentam un neaiztika civilos baltijas valstīs, ja neskaita ebrejus un padomju režīma atbalstītājus. Bija daudz gadījumu, kad virsnieki pat maksāja mājas saimniekiem par naktsmājām.

Tāpēc kad 1941 gada jūlijā... Autors: Arizon Latviešu leģionāri
4.

Tāpēc, kad 1941. gada jūlijā Latvijā ienāca nacistiskās Vācijas karaspēks, latvieši viņus uztvēra kā atbrīvotājus un saistīja ar viņiem cerības pēc kara beigām atjaunot neatkarīgu Latvijas valsti. Vai vismaz autonomu valsti Vācijas pakļautībā – tas tomēr likās labāk, nekā atkārtoti nonākt PSRS paspārnē un atkal izbaudīt Staļina režīma jaukumus. Ar vienu padomju okupācijas gadu pietika, lai latviešu vēsturiskie ienaidnieki – vācieši, mūsu tautas acīs kļūtu par atbrīvotājiem.

Latviescaronu leģions tika... Autors: Arizon Latviešu leģionāri
5.

Latviešu leģions tika izveidots 1943. gadā, pēc tam kād vācieši bija cietuši smagus zaudējumus austrumu frontē un radās vajadzība pēc dzīvā spēka papildinājuma. Šajā gadā baltijas teritorijā jau bija iznīcināta gandrīz visa ebreju populācija, tāpēc latviešu leģionu nekādi nevar saistīt ar holokaustu. Latvieši tika sūtīti karot frontē pret Staļina impēriju, kas latviešu acīs bija vislielākais drauds un ienaidnieks.

Nevar apgalvot ka... Autors: Arizon Latviešu leģionāri
6.

Nevar apgalvot, ka latvieši nebūtu piedalījušies ebreju iznīcināšanā. Pēc vāciešu ienākšanas Latvijā, gandrīz nekavējoties tika izveidota tā sauktā „Arāja banda”, kuru sastāvs lielākoties bija savākts no cietumos ieslodzītajiem slepkavām. Un viņu uzdevums bija skaidrs – ebreju atrašana un iznīcināšana. Tieši pateicoties šiem cilvēkiem arī ir radies mīts par latviešu leģionāriem – ebreju slepkavām.

Daudziem "antifašistiem" patīk apvainot latviešu leģionārus nacistu noziegumos, kas pastrādāti Baltkrievijas teritorijā 1943. gadā laika posmā no 16. februāra līdz aprīļa sākumam. Šiem apvainojumiem nevar būt nekāds pamats, jo pirmā mobilizācija leģionā notika no 1943. gada marta līdz augustam. Baltkrievijā notikušajā operācijā piedalījās latviešu policijas bataljoni, kuriem ir mazs sakars ar latviešu leģionāriem.

 Latviescaroni bija pakļauti... Autors: Arizon Latviešu leģionāri
Autors: Foto: Bundesarchiv
7.

Latvieši bija pakļauti vācu SS, kas starptautiski ir atzīta par noziedzīgu organizāciju. Un tieši tas arī kalpo par ieganstu krievu provokācijām un apmelojumiem. Bet kāpēc latvieši tika pakļauti tieši SS? Atbilde ir vienkārša – pēc starptautiskaji pieņemtajiem likumiem ir aizliegts iesaukt militārajā dienestā okupēto zemju iedzīvotājus, tāpēc vācieši vismaz juridiski turējās pie šī likuma – un pievienoja latviešu leģionu SS organizācijai, kura neskaitījās daļa no armijas, bet drīzāk tāds kā apsardzes dienests (vienkārši izsakoties).                                            

Piezīme: Leģions ne gluži bija pakļauts SS - patiesībā tas bija Waffen SS jeb ieroču SS, kurā bija tikai un vienīgi karavīri, līdzīgi kā Vērmahtā. Parastajā SS bija visādas nodaļas gan koncentrācijas nometņu, gan pretpartizānu utt.

Un tiešām brīvprātīgie šajā leģionā bija tikai 15 - 20%. Nosaukums "brīvprātīgo leģions" bija formāls, jo kā jau augstāk minēju, starpautiskie likumi aizliedz rekrutēt karavīrus okupētajās zemēs.

Kāpēc tiescaroni 16 marts ir... Autors: Arizon Latviešu leģionāri
8.

Kāpēc tieši 16. marts ir izvēlēta kā leģionāru atceres diena? Tāpēc, ka tieši šajā datumā 1944. gadā abas latviešu divīzijas (15. un 19.)pirmo reiz cīnījās plecu pie pleca Veļikajas upes krastos, aizsargājoties pret padomju armijas ofensīvu.

Vēlāk abu divīziju ceļi šķīrās - 19. divīzija kopā ar vācu armiju cīnījās "kurzemes cietoksnī" (par to var lasīt šajā rakstā), un kara beigās padevās padomju karaspēkam. Daudzi pēc kara turpināja partizānu karu par brīvu Latviju. 15. divīzija atkāpās līdz Vācijai un kara beigās padevās rietumu sabiedrotajiem.

Latviešu karavīri visos laikos ir izcēlušies ar varonību, un arī šis karš nebija izņēmums. 15. divīzija bija visvairāk apbalvotā nevācu divīzija, bet 19. divīzija kurzemes kaujās tika uzskatīta par elites vienību, jo izcēlās ar drosmi un pašaizliedzību. Krievi cieta smagus zaudējumus cīņā pret viņiem, un tā arī nespēja uzvarēt. Latviešu leģionāri padevās tikai pēc pavēles no augšas, pēc kara beigām. Bet daudzi tā arī nepadevās un turpināja cīņu pret boļševikiem.

Latviescaroni karoja frontē... Autors: Arizon Latviešu leģionāri
9.

Latvieši karoja frontē, un tikai austrumu frontē. Kad kara beigu daļā vācieši centās viņus sūtīt pret ASV, Lielbritānijas un francijas karaspēkiem, latviešu virsnieki un kareivji kategoriski atteicās. Pēc kara sabiedrotie pat parādīja tādu uzticību latviešu karavīriem, ka attaisoja pret viņiem izvirzītās apsūdzības, atzīstot, ka latviešu leģionāri nav daļa no SS un nav vainojami SS noziegumos pret cilvēci. Kā arī pat uzticēja viņiem apsargāt ieslodzītos nacistu kara noziedzniekus. Vai kāds atļautu nacistiem apsargāt nacistus? Nē - tas tā kā būtu pašsaprotams fakts.

Tagad Krievija apvaino... Autors: Arizon Latviešu leģionāri
10.

Tagad Krievija apvaino Latviešu leģionārus noziegumos pret cilvēci. Šādu apsūdzību neatļāvās pat padomju vara. Arī pašmāju „antifašisti” leģiona atceres dienā 16. martā protestēt ierodas tērpušies improvizētās cietumnieku drānās, tādejādi it kā velkot paralēles ar SS kā represīvu organizāciju. Taču leģionam nav ne vismazākā sakara ar represijām pret civiliedzīvotājiem. Leģions tika izveidots gadu pēc pēdējās lielās ebreju iznīcināšanas Latvijā. Latviešu karavīri nepiedalījās represīvās darbībās, bet cīnījās vienīgi frontē. Neviens leģionārs nekad nav tiesāts par kara noziegumiem, kas būtu izdarīti leģiona darbības laikā. Savukārt lielākā daļa to, kas leģionā nonāca no policijas bataljoniem, kur pirms tam bija izdarījuši kara noziegumus, ir sen notiesāti un savu sodu saņēmuši vēl padomju laikā.

_______________________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________

Mums ir tiesības godāt un pieminēt savus karavīrus, tāpat kā tādas tiesības ir Vācijai, ASV, Krievijai un visām citām valstīm, kuras bija iesaistītas 2. pasaules karā. Neviens mums nevar aizliegt piedalīties 16. marta atceres pasākumā un lepni saukt mūsu vectēvus par varoņiem. Neviens nedrīkst mūs saukt par „nacistiem” vai „fašistiem”, par kādiem mūs cenšas padarīt...

_______________________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________

45
4463
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [414]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
BērziņšVainīgs avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Amors
  BērziņšVainīgs 16.02.12 20:07
400
14

Labākais, izsmeļošākais un visādi citādi parākais raksts, ko esmu redzējis pēdējos desmit mēnešos portālā spoki.lv

Balsosim PRET cienot savus senčus, mūs pašus un mūsu bērnus, neļusim austrumiem mūs stumdīt un grūstīt!

exploited avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Zebra
  exploited 16.02.12 21:56
301
9

Vēl daži fakti:

*Latviešu leģionāri ir visgodalgotākais ārzemju formējums nacistiskās Vācijas sastāva.

*Ja vācu karavīriem vajadzēja papildspēkus, visbiežāk tika pieprasīti tieši latvieši, jo tie izcēlāš ar savu drosmi un sīkstumu

*Vācu karavīri latviešus bieži dēvēja par TEUFELS KERLE, jeb velna zēniem.

*Neviens latviešu leģionārs nav atklājis uguni pret rietumu sabiedrotajiem.

*Aptuveni 4000 leģionāru pēc kara uzsāka partīzānu karu pret padomju okupantiem.

* Daži leģionāri ir iekļauti arī vācu militārajā goda grāmatā

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 16.02.12 22:15
251
15

atbildot uz LatHouse komentāru " Очень поверхностные знания истории... "

Очень поверхностные знания истории - pastāsti sarkanais , cik miljonus vācijā tavi vectēvi neizvaroja un nenošāva , ne tikai vācija , bet visā eiropā ? Varbūt ,vari pateikt cik tūkstošu Latvijā sarkanā armija nogalināja un izsūtīja!

Ja nebūtu sarkano, Latvija tgd būtu līdzīga Zviedrijai. Palasiet vēsturi ,kas tik Latvijā nebija pirms šiem okupantiem - tanku, lidmašīnu ražotnes , tirgojāmies ar visu pasauli , mūsu produkcija bija pieprasīta un kvalitatīva .......... Jūs, krievi, mūs nolaidāt līdz savam līmenim ! Ko mēs no jums iemācījāmies ? Krievu valodu, dzert šņabi un gulēt uz krāsns ! Viss ........ ko jūs iemācījāties no mums ? Būt par cilvēkiem. Jūs pat nezinājāt kas ir puķu dārzs , kas ir grodu aka ,  nakts kreklos jūsu cacas gāja uz ballēm utt  ..........      

Administrācija avatars
Medaļa Melnais rāmisMedaļa BotsMedaļa Melnais rāmis
  Administrācija 16.02.12 20:20
181
9

+6!

 

 

 

 

__________

__________

pofig avatars
Medaļa Gada raksts 2012Medaļa UberziņaMedaļa Aspazija
  pofig 16.02.12 20:17
180
12

Patriotisks raksts,par šo mācījos vēsturē.

Vot šie vīri izcīnija mums neatkarību ar asinīm,ar dzīvībām.

Liels + tev!!!!

 

paperknife avatars
Medaļa ŽurnālistsMedaļa TīģerisMedaļa Sertificēts spoks
  paperknife 16.02.12 21:37
143
5

Visi redziet ? Šādiem būtu jābūt rakstiem spokos !!

maksimus avatars
Medaļa RecidīvistsMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  maksimus 16.02.12 20:17
103
7

vienkārši iegāju raxtā un ieliku +. (es zinu visu par latviešu leģionu,jo mans vectēvs tajā bija)

Arizon avatars
Medaļa Gada admins 2012Medaļa AuklīteMedaļa Gada spoks 2014
  Arizon 12.08.15 19:04
75
0

atbildot uz Zmey  komentāru " …23 апреля 1944 года пришлось мне бы... " Dīvaini - es šo pašu stāstu lasīju, tikai gads bija 1945. un slepkavas bija krievu karavīri Vācijā.

Zinot krievu propagandas apmērus, mani neizbrīna dažādu stāstu pārveidošana.

Arizon avatars
Medaļa Gada admins 2012Medaļa AuklīteMedaļa Gada spoks 2014
  Arizon 13.08.15 08:07
73
0

atbildot uz pietiek melot komentāru " pietiek dirst smirdigas latvijas a... " Kādi ir tavi argumenti, atpalikušais smerdeli?

Talimancers avatars
Medaļa CerībaMedaļa SpoksMedaļa Sviestmaize
  Talimancers 16.02.12 21:31
75
4

atbildot uz mestrs komentāru " Vāciešu karavīri , kad ienāca Latv... " jā, tā bija, manējie vecvecāki no abam pusēm to pašu stāstija, ka vācieši salīdzinoši ar sarkano armiju bijuši dievi. Jo sarkanarmiēsi nodedzinājuši visu īpašumus, kakājuši grāmatu lapaspusēs, visas vērtslietas nozaguši un izvandījuši mājas, čurājuši skapjos untml. Tā kā var nebrīnīties arī par daļēju motivāciju iestāties un atbalstīt vācus PRET austrumiem. Protams abi režīmi bija ar galējībām, bet pats galvenais bija nevis REŽIMS bet paši cilvēki. Un vācieši pilnīgs pretstats labā nozīmē no utainajiem. 

Arizon avatars
Medaļa Gada admins 2012Medaļa AuklīteMedaļa Gada spoks 2014
  Arizon 13.08.15 23:58
70
0

atbildot uz Zmey  komentāru "Это выписка из википедии. Ей вы то уж точно не ... " Vikipēdija ir vietne, kurā informāciju ievieto lietotāji. Tieši tāpat, kā šeit.

Panzer avatars
Medaļa Zelta ninjaMedaļa PolittehnologsMedaļa Pērle
  Panzer 16.02.12 21:02
69
3

Ja tikai tagad mums tādi vīri politikā kādi bija Pirmās Latvijas laikā, tad pat doma apspriest kaut kādu otro valsts valodu tiktu uzskatīta par valsts nodevību! Raksts par pirmo +

Cuukis avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa TestētājsMedaļa Sertificēts spoks
  Cuukis 16.02.12 20:19
65
4

Obligāti vajadzēja pielikt to, ka Leģions ne gluži bija pakļauts SS - patiesībā tas bija Waffen SS jeb ieroču SS, kurā bija tikai un vienīgi karavīri, līdzīgi kā Vērmahtā. Parastajā SS bija visādas nodaļas gan koncentrācijas nometņu, gan pretpartizānu utt. Bet raksts pa pirmo!!! 

ainiss13 avatars
Medaļa MildaMedaļa ĢenerālisMedaļa Gada spoks 2011
  ainiss13 17.02.12 15:31
54
3

šo rakstu būtu šodien jāpiekar pirmās lapas augšā, lai zustu jebkādas šaubas par to, kurā robā rīt jāvelk ķeksis. mūsu senči paaudzēm ilgi ir cīnījušies par BRĪVU Latviju un mēs, lai arī labi Maķītī paēduši un pie kompīša pasēdējuši, karu neredzējuši, bet nedrīkstam pieļaut, lai kkādi iebraucēji mēģina atņemt mums šo brīvību.

Cuukis avatars
Medaļa Misija izpildītaMedaļa TestētājsMedaļa Sertificēts spoks
  Cuukis 16.02.12 20:21
53
4

16. martu svin tāpēc, ka tajā dienā abas latviešu divīzijas pirmo reizi cīnījās plecu pie pleca kopā par augstienēm pie Veļikajas upes.

Arizon avatars
Medaļa Gada admins 2012Medaļa AuklīteMedaļa Gada spoks 2014
  Arizon 13.03.14 00:43
50
1

atbildot uz edgero komentāru " Es nerunāju par visiem leģionāriem bet par li... " Mans vecvectēvs krita karā 28 gadu vecumā (tikpat, cik man tagad), atstādams mājās divus mazus bērnus. Es katru gadu braucu nolikt ziedus uz viņa kapa Lestenē, un daru visu, ko varu, lai uzturētu tīru piemiņu par viņu. Viņš to noteikti IR pelnījos, jo nolika savu galvu par Latviju. Tāpat, kā tūkstošiem citu leģionāru - viņi savas dzīvības atdeva nevis par Hitleru vai par nacistiem, kas viņus diži nesaistīja, bet gan par Latviju, jo tā bija paaudze, kas uzaugusi brīvā Latvijā, un nevarēja samierināties ar domu, ka viņu Latviju atkal kāds okupēs. Pret abiem ienaidniekiem vienlaicīgi cīnīties nebija iespējams, tādēļ nācās izvēlēties mazāko ļaunumu.

Arizon avatars
Medaļa Gada admins 2012Medaļa AuklīteMedaļa Gada spoks 2014
  Arizon 15.03.14 13:30
42
0

atbildot uz Oskars Kalnins komentāru " Kā leģionāra mazdēls, latvietis ar... " Kā leģionāra mazmazdēls, latvietis ar padziļinātu interesi vēsturē lūdzu Tev izlabot neprecizitātes šajā rakstā, lūdzu izlabot manas kļūdas. Un par propagandu atļaušos iebilst. Propaganda pēc būtības ir spēcīgi pārspīlējumi un iekļauj sevī nepatiesus faktus un rada maldīgu iesaidu. Kur šajā rakstā ir kāds nepatiess fakts? Vai šis raksts rada maldīgu iespaidu? Maldīgu iespaidu rada pretēji noskaņotu personu veidotā propaganda par leģionāriem kā kara noziedzniekiem.

Arī rakstā ir minēts, ka tikai 15-29% no leģiona sastāva bija brīvprātīgi, tā ka Tavā komentārā minētais ir lieks.

Lai arī cīnījās par Nacistiskās Vācijas interesēm, tie tik un tā bija latviešu karavīri, un mūsu pienākums ir godāt viņu piemiņu. Tā bija paaudze, kas bija izaugusi brīvā Latvijā, ar Latviju sirdī. Precīzi pateikts - lai gan sabiedrotais nebija īstais, pretinieks gan. Tavuprāt, latviešiem bija daudz variantu? Izvēlēties starp vienu no pusēm, un cerēt uz labāko galarezultātu - tās bija visas izvēles iespējas. Daudzi vēl labi atcerējās notikumus pēc 1. pasaules kara, kad latvieši izdzina vispirms vienus, tad otrus, un ieguva brīvu valsti. Saglabājās cerība, ka šī kara iznākums būs līdzīgs.

Ja esi cilvēks ar padziļinātu interesi vēsturē, tad kādēļ sauc Nacistisko Vāciju par Fašistisko? Fašistu režīms bija Itālijā, un IR atšķirība. Parasti krievi ir tie, kas nevēlas to saprast viņiem gadu gadiem tika skandēts "fašisti", jo padomju gados Staļins vēlējās distancēties no fakta, ka sociālisms (PSRS) un nacionālsociālisms būtībā bija ļoti līdzīgi režīmi.

Arizon avatars
Medaļa Gada admins 2012Medaļa AuklīteMedaļa Gada spoks 2014
  Arizon 16.02.12 21:49
42
2

atbildot uz IvanGroznij komentāru " Напоминает школьника, который нашк... " Kāpēc tas jāraksta? Tāpēc, lai vismaz kāds tavs tautietis uzzinātu reālus vēsturiskus faktus un beigtu nepamatoti apvainot latviešu leģionārus kara noziegumos. Tas, ka viņi bija "tavējo" pretinieki, nenozīmē, ka viņi bija "sliktie".

diedelnieks123 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Admins iesaka
  diedelnieks123 16.02.12 20:15
43
4

Labs raksts. Kaut ar zinām ka visādi pamuļķīši nelasīs, bet saliks -

Arizon avatars
Medaļa Gada admins 2012Medaļa AuklīteMedaļa Gada spoks 2014
  Arizon 13.03.14 00:19
39
0

atbildot uz edgero komentāru " Palasi to kas rakstīts netikai latvijas vēstu... " Nu domu es sapratu, un tam pilnībā piekrītu - cilvēki ir dažādi, un tas nav atkarīgs no nacionālās piederības.

Gribētos zināt, ko tavs vectēvs darīja kara laikā?

Un par kādu "citu tautu" vēsturi tu runā? Par krievu vēsturi? Tā nu būtu pēdējā, ko lasīt, jo padomju gados ir tiktāl sagrozīta, ka balts kļuvis par mellu, bet mells par baltu.

Latviešu leģiona zvērības kara laikā? Tikko taču pats izteicies, ka dažādi indivīdi dažādi rīkojās. Tad kādēļ atsevišķu indivīdu dēļ nomelno visu leģionu? Atceries - 150 000 latviešu karavīru. Padomā, cik liels procents latviešu jauniešu (jo lielākā daļa iesaukto bija gados jauni). Tu gribi teikt, ka viņi visi bija noziedznieki, tikai tāpēc, ka karoja pret krieviem (jo tāda bija viņu pamatdoma - nevis "ar vāciešiem", bet "pret krieviem")?

« 1  2  3  4  5 »