Čukči, kas nepazina metālu, dzīvoja akmens laikmeta līmenī, ar kaula ieročiem karoja ar Krievijas impēriju 100 gadus.
p.s.
Atvainojiet par bildēm. Lielākā daļa nav pa tēmai. Paši saprotiet, ka 18.gadsimtā bija maz fotogrāfiju.
Čukči, kas nepazina metālu, dzīvoja akmens laikmeta līmenī, ar kaula ieročiem karoja ar Krievijas impēriju 100 gadus.
p.s.
Atvainojiet par bildēm. Lielākā daļa nav pa tēmai. Paši saprotiet, ka 18.gadsimtā bija maz fotogrāfiju.
Pirmā čukču un "krievu" tikšanās notika 1642.gadā pie upes - Alazejas, Jakutijā. 15 kazaki* ( priekš tādām vietām un tāda laika diezgan liela nodaļa) atamana Ivana Erastova vadībā pirmo reizi satikās ar līdz šim nepazīstamu cilti. No viņu ziņojuma uz Maskavu: " Dzīvo tie čukči starp divām upēm - Alazejas un Kolimas, tundrā. To ir virs 400, viņi mūs aplenca un sāka no visām pusēm šaut".
Kazaki piespieda čukčiem maksāt nodevas ( ādas un kažokus) bet viņi sāka tos apšaudīt ar lokiem. No 15 kazakiem, 9 tika ievainoti ( jo čukčiem bija bultas ar kaula uzgaļiem). Bet krievi nolēma nepadoties. Ziemeļi bija viniem vajadzīgi - jo ziemeļos bija vērtīgi resursi - valzirgu ilkņi un ādas. ( Tajā laika tās bija ļoti vērtīgas lietas).
* kazaki - https://lv.wikipedia.org/wiki/Kazaki
Informācijai: 17.gadsimta beigās LABA māja Maskavā maksāja 10 sudraba rubļus. Tieši tik pat deva rietumvalstis par divām ( !!!) ziemeļu sabuļa ādām. Vai desmit sudraba rubļus ( labu māju Maskavā) varēja dabūt par 4 valzirgu ilkņiem. Tajā laikā tie bija vērtīgāki par ziloņkaulu. Tagad padomājiet cik varēja nopelnit klaiņojošie kazaki un pati Krievijas impērija.
Šī "zelta" dēļ 17.gadsimtā daudzi devās uz ziemeļu "Eldorado", neskatoties uz sūro klimatu, lielajiem attālumiem ( tagad attālumi ir lieli, bet agrāk to visu attālumu gāja kājām vai zirgiem), polārajām naktīm un vietējo cilšu agresiju. Vietējās ciltis dzīvoja akmens laikmeta līmenī, pat nepazina dzelzi. Tāpēc satiekoties ar metāla zobeniem, bruņām un krama šautenēm, vietējie cieta lielus zaudējumus. Tāpēc ciltis parasti izvēlējās maksāt "nodevas " valstij. Maskava apmaiņā piedāvāja aizsardzību pret citām ciltīm. Ziemeļu tautas regulāri karoja, tāpēc tas bija diezgan izdevīgs nosacījums.
Tieši tā zem Maskavas tupeles nonāca vairākas ciltis, piemēram - korjaki, jukogīri, kuri cieta no čukču regulāriem uzbrukumiem. Tajā laikā no visām ziemeļu tautām čukči bija paši agresīvākie.
Čukču nosaukums nozīmē " briežu bagātnieki". Bija trīs veidu čukči:
1) klejotāji - viņi audzēja briežus un klejoja kopā ar tiem.
2) "sēdošie" - tie dzīvoja jūras krastos. Ķēra zivis un medīja savvaļas briežus.
3) "ejošie"čukči. To bija vismazāk. Šie, pat nezināja, ka briežus var pieradināt, un var izmantot suņu pajūgus. "Ejošie" čukči nodarbojās ar briežu medībām.
Pētera I laikā kopumā dzīvoja ne vairāk kā 10 000 čukču un vēl, aptuveni 1000 dzīvoja pie upes Kolimas. Tos sauca par "upes" čukčiem. Šie tad arī bija tie, par kuriem sākumā rakstīju. Parasti kazaki piekopa tādu taktiku: Lai kāda cilts godīgi maksātu nodevas, kazaki ņēma gūstekņus - dažus cilts pārstāvjus dzīvot pie sevis. Ciltis baidoties, ka gūstekņus nogalinās, cītīgi maksāja. Bet ar čukčiem tāda taktika nestrādāja. Turklāt čukčiem nebija izteikta barveža. Viņu vadoņi bija vienkārši autoritāra ģimene katrā viņu bariņā.
Čukču bruņojums. Ādas bruņas, kuras izgatavotas no biezām jūras lauvu ādām. Tadas bruņas, kas sastāvēja no daudzām ādas plāksnēm, klāja visu ķermeni no kakla līdz ceļgaliem. Vēl bija kaula bruņas, kuras tika taisītas no brieža raga, plātņvaļa vai roņa ilkņu plāksnēm. Papildus bruņām, parasti izmantoja arī koka vairogu, kurš bija pārklāts ar ādu. Tas bija piesiets pie muguras, nevis pie rokas, kā mēs pazīstam. Vairogs bija pāri visai mugurai un stiepās līdz pat galvai, nereti vēl bija pat "spārni" lai aizsargātu rokas. No kaula plāksnēm bija ceļu un elkoņu sargi, uz galvas - konusveida kaula ķiveres. Galvenais ierocis bija šķēps ar akmens vai kaula galu. Izmantoja arī alebardu - pusotru metru garš miets, kurā taisnā leņķī tika ievietoti valzirgu ilkņi. Šaušanai izmantoja arī lokus un lingu ( akmeņu mešanas ierīci). Katram karavīram bija arī nazis, kurš bija izgatavots no plātņvaļu kaula.
Ļoti skarba dzīve Tālajos Ziemeļos, nepieciešamība visu laiku pārvietoties un medīt, padarīja čukču par dzimušu karavīru. Kā stāstīja tā laika liecinieki, čukči bija ļoti izturīgi un varēja visu dienu skriet pakaļ briežu baram. Arī brīvajā laikā čukči rīkoja militārās mācības.
Čukču kultūra un psiholoģija bija balstīta uz pastāvīgiem kariņiem ar apkārtējām tautām. Katrs vīrietis dzīvoja lai būtu karavīrs un uzvarētājs. Čukčiem pat bija militārie noteikumi kā rīkoties karā. Pirms kara bija speciāli rituāli, kuros ziedoja suņus, briežus vai pat cilvēkus. Tāpat kā indiāņi, arī čukči taisīja tetovējumus. Uz rokām un kājām bija tetovējumi par katru nogalināto.
Tiesam labs raksts un kolosals dzejas tulkojums.Un zimejumi-Rembrants var iet gulet.
...pastāstīji visu tik smalki, it kā pats tur būtu klāt bijis un visu redzējis, un dzirdējis...
Laikam nākotnē būsi rakstnieks fantats , vai vismaz vēsturnieks...
galīgais fufels un kārtējo reizi slikti pārtulkots rakstelis, ko uzrakstījis čukču tautas iznīcinātāju pārstāvis...
te tas pats, kā slepkavnieki amerikosi sūdzās, ka indiāļi bija tik slikti, ka viņus nācās nogalināt, savādāk tie neatdeva savas zemes...
impērijai karš ar čukčām ilga 300 gadus un pēdējās kaujas notika jau padomijas laikā, kad Staļins veica savas armijas treniņus pirms kara ar Somiju... un nevajag stāstīt muļķības, ka čukčiem nebija nekā... 17 gadsimtā, kad tur parādījās pirmie krieveļi, viņiem bija sava metāla ieguve, dzelzs bruņas un šaujamieroči...
interesanti kad šādu raksteļu autori iemācīsies kaut googli lietot, savu sarakstīto pekstiņu pārbaudei?
Interesanti. Forši būtu, ja kāds ar jebkuras valodas pamatzināšanām iztulkotu šo rakstu. Autora debīlisms neļauj saprast domu līdz galam.