Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
4
925

Paši pirmie kolhozi parādījās Krievijā pēc varas nomaiņas. Tika pasludināta Padomju Krievijas republika un kolhozi radās 1918.g. Tajos varēja apvienoties brīvprātīgi un tiem bija valsts atbalsts saimnieciskās darbības uzsākšanai. Tomēr tajos apvienojās vien paši nabadzīgākie zemnieki, kas nevarēja pabarot savu ģimeni. Pārējiem tas bija nesaprotams veidojums pretrunā ar ierasto saimniekošanas kārtību. Spriediet paši - tas ir kopīpašuma veids, kur atsevišķiem cilvēkiem nekas nepieder, bet vajag rūpēties par kopējo labumu. Kolhozi bija atgriešanās pie dzimtbūšanas, kas tika atcelta 1861.g., bet caru bija nomainījusi valsts. Neskatoties uz iespējamajiem ieguvumiem no kolektivizācijas, tas nokāva personīgo iniciatīvu. Kolhozi savu pastāvēšanu spēja atpelnīt tikai 30-to gadu beigās, kam par iemeslu bija neprasme vadīt un kvalificētu kadru trūkums. Neizdošanās šajā posmā tika norakstītas uz ārējiem ienaidniekiem, kas nodarbojas ar sabotāžu. Tomēr kolhozi savā sākotnējā veidolā ilgi nepastāvēja, tie pārcieta nopietnas pārveides. Vārds "kolhozs" krievu valodā vairāk asociējas ar sliktu organizētu cilvēku baru, kur ir vairāk pļāpāšanas nekā darīšanas.

Kolektīvās saimniecības... Autors: Lestets Kolhozs - PSRS ēras eksperiments
1.

Kolektīvās saimniecības kolhozi sāka rasties 1918.g. un bija sastopami trīs dažādos veidos. Lauksaimniecības komūnās kopīpašumā nonāca pilnīgi viss (lopi, personīgais inventārs, celtnes, personīgā zeme) .Ikdienas vajadzības bija pilnībā balstītas uz kopīgu īpašumu. Samaksa bija izlīdzinoša, nevis pēc padarītā, bet pēc ēdājiem. Lauksaimniecības artelī kopīga bija zeme, darbs un tehnika, bet zemniekiem bija sava māja ar nelielu zemes gabalu. Trešā forma bija biedrība zemes kopīgai apstrādei, kur bija kopīga zemes lietošana un darbs. Pārējais palika privātīpašumā. Visiem šiem kolhozu veidiem tajos esošie cilvēki skaitījās līdzīpašnieki. Tāds sadalījums saglabājās līdz masu kolektivizācijai 1929.g.

Neskatoties uz propagandā... Autors: Lestets Kolhozs - PSRS ēras eksperiments
2.

Neskatoties uz propagandā pausto nostāju, ka apvienošanās kolhozos dos ekonomisko ieguvumu, statistika runāja par pretējo. 1920-tajos notika atkopšanās pēc kara un turpinājās attīstība tieši pateicoties zemniekiem, kas individuāli apkopa savas saimniecības. Tomēr tas neatbilda paustajai ideoloģijai, ka kolektīvs ir svarīgāks par indivīdu. Sākās diezgan asiņaina kolektivizācija, jo pret to iebilda visi zemnieki, daudzās vietās aģitatorus, kas aicināja stāties kolhozos, nogalināja, bet pēc tam tika atsūtīta vienība, kas nogalināja zemniekus. Oficiālā versija bija kulaku pretošanās un viņu radītas nekārtības. Kulaks bija mākslīgi radīts tēls. Tie bija bagātākie zemnieki, kas nodarbojas ar sabotāžu, iznīcina kolhoza mantu, kavē kolhozu veidošanos, un, pats galvenais, tas ir vergturis, kurš traucē nabaga zemniekiem saņemt taisnīgu samaksu. Papildus Sarkanās armijas tīrīšanas kampaņām pret individuāliem saimniekiem tika vērsta arī nodokļu sistēma. Kļuva neiespējami veikt saimniekošanu, kā arī valsts garantēja kolhozu saražotās produkcijas iepirkšanu. Tomēr ekonomiskais efekts bija jūtams tikai 30-to gadu beigās.

Svarīgs elements... Autors: Lestets Kolhozs - PSRS ēras eksperiments
3.

Svarīgs elements kolektivizācijā bija vienotās pašu sistēmas ieviešana 1932.g. ar obligātu pierakstu. Tas nozīmēja, ka cilvēki, kas tika sadzīti kolhozā, tur tika arī pierakstīti. Pieraksta institūts, kas bija atbildīgs par pierakstu noformēšanu, laikā līdz 1935.g. kļuva valsts pārvaldes līdzeklis. Lai gan neviena no trim PSRS konstitūcijām neaizliedza brīvi pārvietoties valsts iekšienē, tieši pases ar pierakstu kļuva par lielu šķērsli cilvēkiem, lai dotos prom no kolhoza. Šāda situācija saglabājās līdz 70-tajiem gadiem, kad pēc noteikumu mīkstināšanas daudzi varēja doties uz pilsētām.

Lai pēc Latvijas okupācijas... Autors: Lestets Kolhozs - PSRS ēras eksperiments
4.

Lai pēc Latvijas okupācijas pēc 2. pasaules kara varētu ieviest kolhozu sistēmu, tika izmantoti tie paši līdzekļi un propaganda. Galvenā atšķirība bija bagātāko cilvēku masu deportācijas uz Sibīriju. Pēc to veikšanas tikai 1949.g. sākās masveida kolektivizācija un kolhozu veidošanās. Tāpat notika cīņa ar kulakiem un aplikšana ar nodokļiem, kā arī varas grožu nodošana līdz noteiktam līmenim nabadzīgākajiem zemniekiem. Tomēr tā kolhozu sistēma, kas tika ieviesti Latvijā, atbilda pārveidotajiem kolhoziem. Sākotnējais kolhozu dalījums pēc masveida kolektivizācijas krasi tika mainīts. Palika tikai viens variants, kas visvairāk atbilda trešajam variantam. Zeme bija kolhoza (vaslts) īpašums, bez iespējām to dalīt, nomāt vai pārdot. Zemniekiem ir atļautas individuālās saimniecības, kuru lielumu nosaka pēc likumiem.

Daudziem scaronī ir vēsture... Autors: Lestets Kolhozs - PSRS ēras eksperiments
5.

Daudziem šī ir vēsture, kuras pārlapošana var izsaukt nepatīkamas atmiņas, taču šīs vēstures aizmiršana un atstāšana novārtā var novest pie vēl bēdīgākām sekām, jo, kā mēs visi varam pārliecināties, nekas jauns netiek izdomāts, bet kaut kā sagrozīts un pārtaisīts, tiek pārlīmētas izkārtnes un plakāti tām pašām lietām. Lietas ir iespējams pārmainīt, taču tas prasa zināšanas un laiku, kā arī pacietību un gribēšanu atskatīties uz kļūdām. Kolhozus izveidoja, bet bijušie vergi neko citu neprata kā vien kļūt par vergturiem un nepakļaušanās gadījumā piemēroja represijas. Vēsture atkārtojas visu laiku, Latvijai daži notikumi nu jau 700 gadus.  

Citus rakstus par PSRS meklējiet manā profilā.

4
925
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [21]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
bubble avatars
Medaļa Par īpašiem nopelniemMedaļa TestētājsMedaļa Troll killer
  bubble 25.10.14 13:05
54
2

PSRS galvenais trumpis pie visām neizdošanās, vienmēr bijuši spiegi un ārējā iejaukšanās. Tagad jau Krievija arī dzīvotu uz zaļa zara, ja ne Rietumi, kas sabotē visus viņu labos centienus.

LordsX avatars
Medaļa Troll killerMedaļa MildaMedaļa Burvju klana biedrs
  LordsX 25.10.14 12:26
24
0

Kolhozniekiem pat pases vispār atņēma, lai nekur nevazājas apkārt.

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 25.10.14 19:26
20
2

Ir daudzas lietas, ko vēl varēja pierakstīt rakstā, kā, piemēram, to, ka kolhozu radīšana daudzviet iedragāja saimniecības un noveda pie vēl lielāka bada

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 25.10.14 19:39
16
1

atbildot uz Reutāns komentāru " Raksts ir supersūdīgs.  Iei... " Neesmu jau piecītis, lai visiem patiktu

Ierindnieks8 avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrs
  Ierindnieks8 28.08.16 21:06
12
1

atbildot uz brakis23 komentāru " nu ja neesmu nekads aktivais vai pasi... " Tu tagad jauc muti ar plaušām. Kāds sakars kolhozam ar šā brīža ekanomisko situāciju? Godīgi sakot, Latvijā vairs nav tik slikti. Slikti ir muļķīšiem, kuri neko citu nezin kā prasīt un nedot pretīm. Protams, ir nepilnības un trūkumi, taču nekur nav ideāli. Muļķis ,aizbraucot uz Angliju, nekļūs par gudro.  Un tomēr, labāk būt viesstrādniekam, nekā piecās paaudzēs strādāt kolhozā. 

leons kimmelis avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  leons kimmelis 24.07.17 23:32
10
1

Ideja par kolektīvo saimniekošanu pastāvēja sen.Kuļmašīnas,vētijamās mašīnas,dampji,ja ziniet kas tie ir par zvēriem,bija uz vairākām  saimniecībām,jostrādāja īau laiku.Arī PSRS laikā Latvijā bija daudz kolhozu miljonāru ,vis bija atkarīgs no darba organizācijas.Tas pats ir arī tagad,kā nu kuram veicas ar darbu organizēšanu. 

leons kimmelis avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  leons kimmelis 10.11.17 17:55
9
1

Kolhozi nebija nekas jauns,tā bija sena ideja par kopēju tehnikas izmantošanu,be pēc kara,kad vsā PSRS iznīcināja saimniekus un kolhozus uzdeva vadīt partijas biedriem bez kādas saprašanas lauksaaimniecībā,tad protam no tā nekas prātīgs nevarēja sanākt,bet kur vadītājs bija īsta gudra galva kolhozi saimniekoja uz nebēdu,Kuri tie bija Latvijā to vecā paaudze atceras ļoti labi.Bagātākie bija Lāčplēsis un Ādaži. 

Ķēniņu Rāpslis avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Latvijas politikaMedaļa Dienas doma
  Ķēniņu Rāpslis 07.04.18 09:05
7
0

Briesmīgs ''eksperiments'' , kuru izveidoja kreisie Bolševiki - slepkavas , kuri domāja, ka ekonomika var plaukt zem totālas valsts kontroles un masīvu limitāciju sliekšņa. PSRS nekad nebija iespējama tāda nākotne, kādu viņiem bija sastāstījis tēvocis Markss .

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 28.08.16 23:36
8
1

Varbūt pavirši lasīju, bet nemanīju neko par vienu no galvenajām kolektivizācijas idejām - proti, par lauksaimniecības efektivizāciju, lai varētu darbaspēku no laukiem pārcelt uz pilsētām darbam rūpnīcās, respektīvi, lai varētu veikt industrializāciju. Ibo cariskā Krievija bija caur caurēm agrāra un, par spīti atsevišķiem izgudrotājiem utml., diezgan low-tech zeme. Un no šāda aspekta kolektivizācija noteikti bija veiksmīga - tā savu sanāca, respektīvi, PSRS industrializējās un kļuva ja ne gluži par vienu no pasaulē vadošajām industrijām (kas būtu daudz par skaļu teikts), tad par visnotaļ pašpietiekamu.

Kas attiecas uz badu, tas tāds arī cariskajā Krievijā bija parasta un diezgan regulāra problēma; un, ja atskaitam Golodomoru, kuru varbūt arī var vairāk vai mazāk norakstīt uz kolektivizācijas atbildības, tad visādi citādi kolektivizācija arī šo Krievijas problēmu eventuāli atrisināja.

Un var jau runāt par to, cik kolhozā bija sūdīgi, un kā visādi nečmorīja tos, kas ne par ko negribēja tur stāties - bet tai pat laikā tieši kolhozu eventuāli dēļ radās t.s. lauku pilsētciemati ar saviem bērnudārziem, skolām, poliklīnikām, centralizētajām apkurēm, ūdensvadiem utt..

A par to, kas ir kulaks, arī viss nav tik viennozīmīgi, arī pirmsrevolūcijas laikā šis termins neko glaimojošu no sevis neparedzēja Krievu wiki links

SanchoB avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa MaģistrantsMedaļa Bakalaurs
  SanchoB 28.08.16 23:48
6
0

Varbūt kolhoza ideja nav slikta, bet implementācija bija drausmīga. Pie tam, tos virzīja ideoloģija nevis tirgus. Pie tam vēl visādi 5 gadu plāni, mistiski ražu pieaugumi. Biju kaut kur izrāvis kur bija aprakstīti ražas plāni par pienu un kūtsmēslu iegūšanu. Smieklīgi ir tas, ka tas bija pretrunā ar faktu, ka galu galā nonāks līdz limitam, kad no govs fiziski nespēsi vairāk izslaukt vai iegūt kūtsmēslus. 

brakis23 avatars
Medaļa SpoksMedaļa BakalaursMedaļa Frostijs
  brakis23 31.10.14 20:15
6
0

nu ja neesmu nekads aktivais vai pasivais sis iekartas piekritejs un krevija lai ieskreinas 

bet sakiet kas ir tagad musu milaja demokratiskaja latvija cik % cilveku jutas tur labi un cik to pasu % grib momentali atbraukt uz latviju no arzemem 

FuNkYmoNeY avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa RainisMedaļa Dienas joks
  FuNkYmoNeY 25.10.14 13:33
8
2

Seštaku laiki

Reutāns avatars
Medaļa TrumpeMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Jubilārs
  Reutāns 25.10.14 16:31
13
9

Raksts ir supersūdīgs. 

Ieilgstot 1.p.k. un sākot zaudēt daudz zemes vāciešiem Krievijas Impērijā valdīja nesaskaņas, vāciešu aģenti sāka aģitēt sarkano sērgu un tas kkā izgāja tautās uz augsta viļņa, it sevišķi armijā, kas demoralizēja lielu daļu karaspēka. Iedziļinoties pašā idejā, doma ir sāda - katrs pēc varēšanas, katram pēc vajadzības. Pēc cara apspiestības šāda doma likās visai vilinoša apspiestajiem un tpc viņi piedūrās. Tiri piri un tad cars atkāpās no troņa, viņu vietu aizstāja pagaidu valdība, kas pārsvarā bija tie paši vecie vēži jaunā silē, diemžel, bet viņi biji politiski impotenti un ātri vien Ļeņins ar Trocki nogāza šamos un ieguva varu. Varai var pārmest daudzas lietas, bet kad skatās no būtības, Krievijā tauta ir liela un traka, tā neciena dokumentus, tā ciena ieroci, tpc bija agresīvas metodes mēŗķu īstenošanai, taču ideja daudz maz īstenojās un iesakņojās tālākās paaudzēs. Kolhozs tika veidots pēc  idejas vadmotīva un realizēts. Autor, šeit tu neesi apskatījis jautajumu, kpc bija tā kā bija ar tiek kolhoziem. Pie varas esošā elite ir tik sarkana, cik vien var būt, komunims paredz vienlīdzību visiem, bankas, uzņēmumi, fabrikas, manufaktūras un viss cits ir nacionalizēts un darbojas pēc komandekonomikas principa, lauki ir ārpus šāda veida tvēriena un vel vairāk, tu vari aiziet ar kājām no vienas pilsētas uz otru, tu vari naudu turēt zeķē, ne banka, galvenais lai vērtība ir (un tajā laikā rublim laika pat bija apzeltījums), bet bez ēdiena tu nekur netiksi un zemnieki bija vienīgā šāda veida šķira, kas var palikt neatkarīgi, pat bagāti un sacelt dumpi pret pastāvošo iekārtu. Tpc tika pieņemts lēmums par kolhozu veidošanu. Viss būtu bijis labi, bet kadru trūkumus bija tpc, ka visi gudrie tika izšauti vai izsūtīti, jo viņi saprata, ka ar šitādu režīmu nebūs nekādas aršanas. Un viņu piesiešana konkrētam kolhozam notika tamdēļ, ka Krievijai izteikti pietrūka pārtikas, bija pat talonu sistēma ieviesta un valdība nevarēja atļauties sēdēt badā, tpc zemniekus piespieda palikt turpat un lika pie darba, traki bija, kad šamiem visus augļus atņēma un atsāja reālā badā. Un man šķiet, ka tas tā notika un pakāpeniski situācijai uzlabojoties (zemnieki sāka vairāk ēst) līdz 50tajiem gadiem, pēc tam jau mainījās varas un likumi kļuva mīkstāki un varēja jau brīvāk pārvietoties un tak darba ļaužu laukos arī netrūka, bija daudz maz cilvēku rotācija.

Par Latvijas kolhoziem runājot, bija daži veiksmīgi un vēl vairāk izgāšanās. Pie mums jau bija problēma tajā, ka Ulmaņlaikā mēs pieradām paši sev saimniekot un šādi veicinājām viens otra un valsts attīstību un augšupeju, un mums galu galā piemīt viensētas mentalitāte. Tas sagādāja sarkanajiem problēmas, tpc visus turīgos, ietekmīgos, dumpinieciskos, nacionālos vai tos, kuriem nepaveicās arī izsutija. Tas vēl nepalīdzēja, taču nodokļu sistēmas bija izveidtoas, lai sabotētu pārpalikušos  un zemes piešķiršana bezzemniekiem bija nepietiekama, lai pat uzturētu ģimeni, kas spieda visus iet kolhozā, bailes un bads ir atbilde mūsu gadījumā.

kartupelis ar mugurkaulu  avatars
Medaļa Mr. NeveiksmeMedaļa Senču olaMedaļa Jāņuguns
  kartupelis ar mugurkaulu 18.01.19 13:17  
3
0
Krievu okupanti vienmēr ir bijuši slinki un zaglīgi tāpēc kolhozus izveidoja arī okupētajā Baltijā!!!
mmrr avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa BakalaursMedaļa Veiksmes lāde
  mmrr 04.01.18 22:51
3
0

atbildot uz LordsX komentāru " Kolhozniekiem pat pases vispār atņēma... "

Vai kolhozniekiem pases atņēma? Nezinu, nebiju kolhozā. Un, Latvijā varbūt ne, bet daudzviet Krievijā lauciniekiem vēl 70-ajos gados pases vispār nebija...

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 26.10.14 14:09
4
1

atbildot uz Reutāns komentāru " Štrunts par to, kas patīk vai nē, gaumes atšķ... " Ar idiotiem nevajag runāt, tas ir kaitīgi veselībai

SanchoB avatars
Medaļa 1/13 kūciņasMedaļa MaģistrantsMedaļa Bakalaurs
  SanchoB 28.08.16 23:39
2
0

atbildot uz bubble komentāru " PSRS galvenais trumpis pie visām neiz... " Tas nav tikai PSRS trumpis, bet gan visu impotentu.

coldasice avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Admins iesakaMedaļa Recidīvists
  coldasice 10.08.19 17:07
2
0

''pašu sistēmas ieviešana'' vai tomēr pasu?

Janka3@speles avatars
Medaļa 100 atminetas miklasMedaļa Krustvardu recidivistsMedaļa Zoles 3000 speles
  Janka3@speles 10.01.20 00:30
0
0

Kolhozi netika radīti 1918. gadā. Kolektivizācija PSRS sākās 1928. gadā. Pirms ko rakstīt par to, par ko nav saprašanas, derētu arī vēstures avotus palasīt.

coldasice avatars
Medaļa Patīk komentārsMedaļa Admins iesakaMedaļa Recidīvists
  coldasice 10.08.19 17:20
0
0

atbildot uz leons kimmelis komentāru " Kolhozi nebija nekas jauns,tā bija sena... "

kolhoza turības rādītājs,ja bija nosasfaltēti ceļi ne tikai kolhoza centrā ,bet arī piebraucamie no blakus miestiem.šitā ieklīdu Dzērbenē,tur pēc miesta grants ceļa pēkšņi asfalts un padomju laiku betona apgaismes stabi kā pilsētā..