Spoguļi un ceļošana laikā.
Pastāv teorija, ka ceļot laikā varētu izmantojot tārpejas, kas rodas starp diviem melnajiem caurumiem. Tikai nelaime tāda, ka šīs tārpejas ir ļoti nestabilas – tās ātri sarūk, tāpēc iziet caur tām ir apgrūtinoši. Lai gan pāris spoguļu var atrisināt šo problēmu. Viss, kas jums nepieciešams – divi neuzlādēti spoguļi (derēs arī divas metāla plāksnes) vakuumā, kuri novietoti dažus mikrometrus viens no otra. Obligāti pārliecinieties, ka starp tiem nav nekāda elektriskā lauka. Radīsies Kazimira efekts – fizisks spēks, kurš rodas pateicoties kvantu laukam starp spoguļiem. Šis kvantu – elektriskais spēks rada masīvu negatīvu reģionu starp spoguļiem, kā rezultātā var parādīties tārpeja, caur kuru teorētiski var ceļot ātrāk par gaismas ātrumu. Tā, saskaņā ar teoriju, jūs varētu veikt ceļojumu pagātnē, bet nākotne diemžēl nav sasniedzama, tāpēc jūs nevarēsiet uzzināt loterijas biļetes laimīgos ciparus. Ir vēl viena darvas karote medus mucā – šādi laika caurumi ir bezgalīgi mazi, tāpēc iepazīties ar savu vecvecvecmāmiņu arī būs problemātiski.
Spoguļi rada halucinācijas.
Kad jūs skatāties spogulī, var rasties savāda ilūzija. Pamēģiniet paši: apsēdieties tumšā istabā aptuveni metru no spoguļa un skatieties uz savu seju 10 minūtes. Istabai jābūt pēc iespējas tumšākai, bet tā, lai varētu saskatīt savu seju. Sākumā jūs pamanīsiet, ka jūsu seja ir nedaudz izkropļota. Pamazām atspulgs sāks mainīties ātrāk, vairāk atgādinot masku – radīsies sajūta, ka seja spogulī nepieder jums. Daži cilvēki redz svešu cilvēku sejas, fantastikas monstru vai dzīvnieku sejas. Zinātnieki uzskata, ka šāds eksperiments palīdz mums labāk iepazīt sevi. Daži psihologi pieļauj, ka šāda metode der šizofrēnijas ārstēšanai – tā pacienti saskaras ar saviem citiem „es”.
Vai visi sevi atpazīst spogulī?
Atpazīt sevi spogulī – pašsaprotama parādība – vismaz tā teiks lielākā daļa cilvēku, lai gan sevis atpazīšanas testu spogulī var veikt ne visi. Zinātnieki uz pētāmā sejas liek krāsainas atzīmes, lai varētu konstatēt, vai cilvēks atpazīst sevi spogulī – ja jā, tad visticamākais viņš mēģinās notīrīt marķējumu. Piemēram, bērni sāk sevi pazīt spogulī tikai ap 2 gadiem. Lai gan, kad zinātnieki testēja bērnus no Kenijas un Fidži, tad bija ļoti izbrīnīti – 6 gadīgi bērni nevarēja iziet šo testu. Bet tas neliecina, ka viņi nespēj sevi psiholoģiski atdalīt no citiem cilvēkiem. Visticamākais, ka problēma ir kultūras atšķirībās: bērni, kā likums, sastinga sava atspulga priekšā – tas pierāda, ka viņi saprata, ka redz tieši sevi nevis kādu citu cilvēku.
Dzīvnieki, kuri atpazīst sevi spogulī.
Tātad daudzi cilvēki sevis atpazīšanas testu spogulī nespēj veikt. Tas pats attiecas uz lielāko daļu dzīvnieku, bet ne visiem. Zinātnieki uzskata, ka daži dzīvnieki spēj sevi atpazīt spogulī. Piemēram, ziloņi, atrodoties pretī spogulim, nesāka tīrīt nost marķējumus, bet izrādīja acīmredzamas sevis atpazīšanas pazīmes – veica virkni atkārtotu kustību. Iespējams, dažus dzīvniekus netraucē svešas atzīmes uz viņu ķermeņiem, tāpēc arī tie nereaģē. Arī gorillas testu ar marķējumiem neiziet tāpat kā cilvēki. Tomēr gorillas ir viegli samulsināt: redzes kontakts gorillu sabiedrībā ir ļoti svarīgs, tāpēc pēc tam, kad viņi bija sevi apskatījuši, tie centās noiet maliņā un tikai tad notīrīt marķējumus no ķermeņa. Tāpēc arī tiek uzskatīts, ka gorillas atpazīst sevi spogulī. Varbūt lieta ir tajā, ka tests ar atzīmēm uz ķermeņa nav efektīvs, jo lielākajai daļai dzīvnieku ir daudz attīstītāka apziņa nekā mums liekas. Spoguļu testu spēj iziet šimpanzes, orangutāni, bonobus, delfīni un Eiropas žagatas.