Rakājoties interneta vidē uzdūros dažādiem rakstiem par Hubble teleskopu un to kā caur to redzama pagātne (t.i. tiek redzēti notikumi visumā, kuri ir notikuši pat pirms miljoniem gadu). Nolēmu nedaudz sīkāk papētīt šo teoriju par ieskatīšanos pagātnē un to vai būtu iespējams redzēt pagātnes notikumus uz zemes.
1. Lai skaidrāk izprastu šo teoriju jāsāk ar vienu jautājumu – kā mēs redzam (vizuāli) apkārt esošos objektus un notikumus? Atbilde ir ļoti vienkārša – gaisma. Visi objekti kas mums apkārt eksistē tiek saskatīti tikai tāpēc ka tie atstaro gaismu, daži vairāk, citi mazāk, bet visi atstaro. Tātad gaisma no saules, lampas, laternas vai jebkura cita gaismu izstarojoša ķermeņa nonāk līdz objektam, atstarojas pret to un nonāk līdz cilvēka acij.
2. Bet jūs jautāsiet, kāds tam visam sakars ar pagātni? Atbilde slēpjas laikā, kas nepieciešams lai gaisma no viena punkta nokļūtu līdz otram punktam. Sākšu ar ļoti vienkāršu piemēru – Attālums no zemes līdz mēnesim ir 384’403’000 m, gaismas ātrums ir 299’792’458 m/s, ja mēs šo attālumu izdalam ar gaismas ātrumu iegūstam 1.2822 (t=S/v). Tātad gaisma, kas atstarojās no mēness nonāca līdz mūsu acij ir 1,28 sekundes veca, tas nozīmē ka paskatoties uz mēnesi mēs to redzam tādu kāds tas izskatijās pirms 1,28 sekundēm. Caur Hubble teleskopu apskatāmās zvaigznes, planētas un galaktikas atrodas miljardiem reižu tālāk un attiecīgi tiek redzēti senāki notikumi.
3. Tagad rodas jautājums, bet kā lai mēs redzam pagātnes notikumus uz mūsu zemeslodes, ja mums te nav tik lielu attālumu? Te ir vairāki varianti kā mēs to varam panākt. Pirmais – mums vienkārši ir jāaizceļo ļoti lielā attālumā no zemes. Otrais – mēs varētu ļaut gaismai ceļot „cilpā”, pa riņķveida kustību. Trešais – vrētu nosūtīt tālu prom kosmosā milzīgu spoguli (diezgan smieklīga teorija). Ja jums spocēni ir vēl kāda teorija, tad droši rakstiet komentāros.
4. Bet vai mēs varam redzēt notikumus uz zemes, kuri ir notikuši 1000 gadu atpakaļ? Visticamāk ka nē, jo gaisma, kas tikusi atstarota no kāda objekta pirms tik ilga laika nemaz nevar nonākt līdz mūsu acij. Lai redzētu notikumus uz zemes 1000 gadu atpakaļ mums būtu jāatrodās ļoti tālu no zemeslodes, jo gaisma kas atstarojās no tā laika ceļo tikai taisnvirziena kustībā uz visām pusēm, t.i. tā nav saglabājusies uz zemes un attiecīgi nevar atstaroties līdz mūsu acij.
5. Spoguļa teorija atkrīt, jo šo spoguli mēs nevaram nogādāt kādā attālumā ar ātrumu kas ir lielāks par gaismas ātrumu (vai pat vienāds ar to), tātad mēs arī nevarētu redzēt notikumus, kuri ir notikuši pirms šādas ierīces uzstādīšanas.
Reklāma
6. Gaismas ceļošana cilpā atkrīt jo, pat ja mēs izveidotu ierīci, kura ļautu ceļot gaismai apkārt zemeslodei (vai vienkārši riņķveida kustībā) n-tās reizes, mēs nevarētu noķert to gaismu kas tikusi atstarota pirms 1000 gadiem, jo tā vairs neatrodas uz zemes. Tātad mēs arī nevarētu redzēt notikumus, kuri ir notikuši pirms šādas ierīces uzstādīšanas.
7. Aizceļošanai ļoti tālu no zemes ir tas pats „bet”, kas spoguļu teorijai, jo mēs nezinam kā ceļot ātrāk par gaismu un tādējādi nevaram vienā sekundē nonākt 1000 gaismas gadu attālumā no zemes. Tādēļ pagaidām vienkāršākais variants, kā apskatīt pagātni ir nopirkt videokameru un filmēt to, kas notiek mums apkārt un vēlāk skatīties šos videomateriālus.
8. Bet, lai jums ir viela pārdomām – Viss ko mēs redzam ir pagātne, jo pat koka lapa, kas ir sakustējusies no vēja 10 m attāluma no mums, to ir izdarījusi pirms mēs to ieraudzījām, lai gan te laika starpība ir mērāma nanosekundēs. Mums katram pašam ir sava tagadne un viss pārējais ko mēs redzam visapkārt ir jau pagātne...