Lielākā daļa jauniešu ir dzirdējuši par breikadeju jeb breakdance,taču vai vismaz puse no tiem zin šīs dejas vēsturi ? Uzzināsim!
Hip Hop kultūra - Breika Deja5
62
0
Vārds "breakdancing" breika deja ir attiecināms kā lūzums (break) mūzikā un kustībās.
Breika dejas pirmssākumi meklējami jau 60tajos gados un jau 70tajos-80tajos gados pārņemusi diezgan lielu pilsētā dzīvojošo jauniešu daļu - pārsvarā no Afroamerikāņu sabiedrībā. Noteikt konkrētus soļu pirmssākumus nav iespējams, jo tie iespaidojušies no katra dejotāja individuālās uztveres un interpretācijas, taču ir atrasti galvenie iespaidotāji: "Lindy Hop" "Charleston" u.c.
Reklāma
Lai arī kā, gadiem ejot, breika deja ir aizguvusi vairākas manieres gandrīz no visiem citiem deju stiliem un ne tikai, pat no mākslas veidiem. Tev pietiek tikai ar pāris minūtēm lai šajā dejā saskatītu kung fu, karate elementus, pat kustības, kas aizgūtas no visklasiskākās dejas - baleta.
Tomēr breika deja jau pēc nosaukuma ir "asa" straujām kustībām un manieri. Tās dzimtenē Ņujorkā bandas bieži vien to izmantoja attiecību noskaidrošanai savā starpā. Tas bija gandrīz kā uzvarēt kautiņā, taču neviens neguva traumas. Nereti labākais breika dejotājs bandā bija arī labākais kauslis uz ielām.
Džeimss Brauns tiek uzskatīts kā galvenais breika dejas aizsācējs. 1969 viņš guva lielus panākumus ar savu grāvējhītu "Get on the Good Foot". Deja, kas radās no šī klipa sākotnēji tika dēvēta kā "Good Foot", kas drīz pārdēvējās kā "B-boy".
Reklāma
Neilgi pēc tā DJ Afrika Bambaataa popularizēja breika deju ar visdažādākajām mūzikas variācijām, kas neatgriezeniski iespaidoja breika dejas sabiedrību. Jau 1977. tika dibināti visdažādākās breika dejas komandas/bandas/radošās grupas. Kopš tā laika mēs redzam kā vecās skolas dejai pievienojas jauni elementi. Griešanās uz galvas, rokas, muguras, dažādi lēcieni un salto nu ir pilntiesīgi breika dejas elementi.
Mūsdinās breika deju saskatam kā vienu no galvenajiem deju žandriem. Populāri mākslinieki izmanto breika deju, tās elementus savos mūzikas klipos, dzīvajās uzstāšanās, klubos, pasākumos un daudzviet vēl.
Mūsdienās ir izveidotas daudzas skolas ar speciālu breika dejas novirzienu, taču ir saglabājušies arī entuziasti, kuri piekopj vecās skolas deju un turpina to attīstīt vecajā veidā - dejojot, trenējoties un uzstājoties uz ielām, pagalmos, māju jumtiem un citur.
Reklāma
Arī apģērbam ir liela nozīme breika dejas priekšnesumā. Breika dejotāji parasti velk platas, zemu nolaistas bikses, T-Kreklus un cepures, kas sagrieztas uz sāniem. Tērpam ir jāpapildina dejas kustība, tā jāizceļ, nevis jātraucē dejotājam to izpildīt. Mūsdienās šo stilu nereti izmanto cilvēki, kuriem vienkārši tas patīk vai liekas stilīgs, lai arī paši no breika dejas īpaši daudz nesajēdz.