Februāris- vilku, puteņu un sveču mēnesis. Tā šo mēnesi saukuši senie latvieši. Pēdējais ziemas mēnesis un tikai vēl pavisam nedaudz jāpaciešas ziemas nīdējiem. Bet tiem, kuriem ziema patīk vēl ir laiks izbaudīt tos priekus, ko piedāvā šis gadalaiks.
Februāris- ar skatu vēsturē.23
1773.gada 22.februārī ar Rīgas rātes lēmumu tiek nodibināts pirmais muzejs Rīgā- Himzeļa muzejs (tagadējais Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs). Rīgas ārsts Nikolauss fon Himzels savas dzīves laikā savāc vērtīgu kolekciju, kurā ir dabaszinātnes, vēstures un mākslas priekšmeti. Izpildot sava dēla pēcnāves vēlmi, viņa māte šo kolekciju uzdāvina Rīgas pilsētai un tā kļūst par pamatu muzeja izveidē. 1964.gadā muzejs iegūst pašreizējo nosaukumu un tas ir viens no lielākajiem un vecākajiem muzejiem ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā un Eiropā.
1828.gada 8.februārī dzimis Žils Verns. Franču rakstnieks, zinātniskās fantastikas meistars, kura darbus labprāt lasa gan bērni, gan pieaugušie. Kad 1863.gada 31.janvārī grāmatu veikalos parādās vēl nevienam nepazīstama autora grāmatiņa ‘’Piecas nedēļas gaisa balonā’’, kurā aprakstīts doktora Fergusona ceļojums virs Āfrikas, lasītāji ir nesaprašanā- kas tas ir? Patiesība vai izdoma. Rakstnieks savā mūžā (viņš nodzīvoja 77 gadus)saraksta ap 70 šāda žanra darbus, kuri gūst milzu popularitāti. Pēc UNESCO statistikas, Verns ir pats ‘’tulkotākais’’ autors pasaulē. Viņa grāmatas tulkotas 148 valodās.
2.februāris 1852.gadā londoniešiem nes lielas pārmaiņas.........publisko tualešu jomā. Apmeklētājiem tiek atklāta pirmā publiskā tualete ar ūdens skalošanu. Daudzi, vienkārši aiz ziņkārības, devās turp, lai savām acīm redzētu šo jauninājumu.
Katrs vismaz ir dzirdējis par Sanktpēterburgas Ermitāžu. Vienu no lielākajiem un vecākajiem muzejiem pasaulē, kura aizsākumi meklējami 1764.gadā, kad Krievijas ķeizariene Katrīna Lielā sāka veidot savu mākslas darbu kolekciju. Sākumā tā bija privāta Krievijas imperatoru mākslas darbu krātuve, bet 1852.gada 5.februārī Ermitāža pirmo reizi tiek atvērta apmeklētājiem. Sākumā šis goda tiek piešķirts tikai augstdzimušajām personām, bet kopš 1863.gada arī ‘’vienkāršās tautas’’ pārstāvji drīkst novērtēt un baudīt plašo mākslas darbu kolekciju.
Savdabīgu rekordu 1913.gada 18.februārī uzstāda meksikānis Pedro Laskurans. Viņš uz vienu stundu kļūst par savas valsts prezidentu. Šajā laikā viņam ir jāpaspēj nodot prezidenta zvērests, jāieceļ savs pēctecis- ģenerālis Huerta un jāuzraksta atlūgums. Tas viņam arī izdodas.
1914.gada 7.februārī ASV kinoteātros pirmo reizi tiek demonstrēta filma ‘’Kid auto races in Venice’’ ar Čārlzu Spenseru Čaplinu galvenajā lomā. Viņa tēls, jancīgais vīrelis nošļukušajās biksēs, ar katliņu un spieķīti- klaidonis Čārlijs, tā iepatīkas publikai, ka turpmākajos gados tiek uzņemtas neskaitāmas filmiņas par viņa piedzīvojumiem visdažādākās situācijās.
Bet visam reiz pienāk beigas. Pēc 23 gadiem- 1937.gada 5.februārī notiek Čaplina pirmās skaņu filmas ‘’Modern Times’’ pirmizrāde. Kinoskatītāji pirmo reizi izdzird Čārlija balsi, bet mazais klaidonis kā tēls atvadās no saviem skatītājiem.
1926.gada 15.februārī Igaunijas Parlamenta deputāts Martinsons ‘’pārsit’’ mūsu Saeimas deputāta Kalniņa garākās runas rekordu. Kalniņš 1922.gada 7.jūlijā no tribīnes nenokāpj 5,5stundas, bet igaunis bez pārtraukuma gvelž divreiz ilgāk- 11stundas.
1942.gada 10.februārī skaņu ierakstu vēsturē pirmoreiz tiek piešķirts Zelta disks. To saņem amerikāņu komponists, džeza orķestra vadītājs un trombonists Glens Millers par dziesmas ‘’Chattnooga choo choo’’(Harry Warren-mūzika, Mack Gordon-vārdi) ierakstu. Starp citu, šī dziesma ir no 1941.gadā uzņemtās filmas ‘’Sun valley serenade’’, kurā piedalījās arī pats Millers.
1943.gada 5.februāris ir diena, kad ne visi kinomīļi tiek ielaisti kinoteātrī. Pirmo reizi tiek demonstrēta filma, kuru skatīties atļauts tikai 18 gadu vecumu sasniegušām personām. Tas ir vesterns ‘’The outlaw’’ ar Džeinu Raselu galvenajā lomā. Jaunākie paliek aiz durvīm.
Fantastiska bēgšana no vācu koncentrācijas nometnes ‘’Peenemünde’’ Usedom salā (Baltijas jūrā) 1945.gada 8.februārī izdodas 11 karagūstekņiem, kuri attīrīja lidlauku no sniega. Viņu vidū ir arī krievu lidotājs Mihails Devjatajevs. Un, kad apsargi pusdieno un gūstekņiem netiek pievērsta vajadzīgā uzmanība, viņš nozog bumbvedēju un aizlaižas....vārda tiešajā nozīmē.