Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
3
626

Šīs ir tikai pazīstamākās vietas kas tika apludinātas 1965. gadā uzbūvējot Pļaviņu HES. Viss šis skaistums tagad ir zem Pļaviņu ūdenskrātuves.

Paši zinat kā tagad izskatās Kokneses pilsdrupas, agrāk viņas bija kalnā. Oliņkalnā trennējās alpīnisti no visas Baltijas, Oliņkalnā vēl bija estrāde (daļēji vēl ir) kurā ietilpa līdz 5000 skatītāju.

Vienkārši skumji... :( Beigās ir ar video kas varbūt sniegs plašāku ieskatu!

Lorelejas jeb Nāru klints ... Autors: Naffy Daugavas senleja pirms Pļaviņu HES.
1.

Lorelejas jeb Nāru klints - augstākā Pļaviņu struktūras daļa - lokāls devona iežu pacēlums ar lielu slāņu kritumu, dolomīta atsegums. Tās pakājē Velna atvars -  dziļākā vieta Daugavā. Iepretim klintij Daugavu šķērsoja Grūbes krāce jeb Pļaviņu rumba.

Oliņkalns bija senpilsētas... Autors: Naffy Daugavas senleja pirms Pļaviņu HES.
2.

Oliņkalns bija senpilsētas tipa nocietinājums, kurā dzīvoja latgaļi un sēļi. Oliņkalns ir pilskalns apmēram 5 kilometrus no Pļaviņām un 1 kilometru lejpus Lokstenes pilskalna. Kādreiz Oliņkalns bija viens no lielākajiem pilskalniem Latvijā, tas bija 2,3 hektārus liels. Šodien Oliņkalns ir kokiem apaugusi lēzena sala Pļaviņu HES ūdenskrātuvē.

Staburags bija apmēram 185... Autors: Naffy Daugavas senleja pirms Pļaviņu HES.
3.

Staburags bija apmēram 18,5 metrus augsts saldūdens kaļķiežu klints Daugavas ielejas kreisajā krastā, dolomītu kraujas malā. Staburags veidojies, šķīdinot Daugavas krastu dolomīta klintis un veidojot avotkaļķa masīvu gar ūdenskrituma ceļu. Rezultātā Staburaga avots veidoja klints pārkares, kas ik pa laikam no sava svara nogruva. No zemes lauzās ledusauksts ūdens. Pirms appludināšanas Staburags bija viens no izcilākajiem Latvijas dabas pieminekļiem. Staburagam veltītas 82 teikas.

Lokstenes pilskalns atradās... Autors: Naffy Daugavas senleja pirms Pļaviņu HES.
4.

Lokstenes pilskalns atradās Daugavas un Lokstiņas upes krastā apmēram 1 kilometru no Stukmaņu muižas. Lokstenes pilskalns ticis apdzīvots jau no 3. līdz 5. gadsimtam. Lokstenes pils celta Daugavas labajā krastā ap 14. gadsimtu izmantota līdz 15. gadsimtam. Lokstenes pils bija Rīgas arhibīskapa lēnis. Šobrīd Lokstenes pilskalns un pilsdrupas fragments atrodas zem Pļaviņu HES ūdenskrātuves.

Savulaik viens no... Autors: Naffy Daugavas senleja pirms Pļaviņu HES.
5.

Savulaik viens no krāšņākajiem Latvijas ūdenskritumiem bija Pērses ūdenskritums Koknesē, kura augstums pārsniedza 2 metrus. Ik gadus tas atkāpās par nepilnu metru, un 60.gadu beigās kļuva aizvien mazāk izteikts. Ūdenskrituma atliekas appludināja pēc Pļaviņu HES uzcelšanas 1965.gadā Ūdenskritums kā izcils ainavas elements iekļāvās Kokneses pils parkā. Mūsdienās vairs nav ne pils, ne ūdenskrituma, tomēr parks vēl ir saglabājies, un ūdenskrituma vietu applūdinātajā Pērses ielejā iezīmē piemineklis. Tāpat bojā gājis Pērses mazais ūdenskritums, kas atradās lejāk netālu no ietekas Daugavā.

Pērses tilts un Kokneses... Autors: Naffy Daugavas senleja pirms Pļaviņu HES.
6.

Pērses tilts un Kokneses pilsdrupas. Tiltu uzspridzināja pirms apludināšanas.

Daugavas senlejas... Autors: Naffy Daugavas senleja pirms Pļaviņu HES.
7.

Daugavas senlejas klinšu krasts.

Pēc Otrā pasaules kara... Autors: Naffy Daugavas senleja pirms Pļaviņu HES.
8.

Pēc Otrā pasaules kara beigām 1947. gadā PSRS projektēšanas institūts Hidroenergoprojekts izstrādāja Daugavas izmantošanas komplekso programmu, kas paredzēja trīs nelielu Daugavas hidroelektrostaciju būvi pie Aizkraukles ar 8,4 m kritumu, pie Kokneses ar 21,4 m kritumu un pie Pļaviņām ar 16,7 m kritumu. Vēlāk projektēja divu spēkstaciju celšanu - Miemēnu HES ar 16 metru kritumu un Pļaviņu HES ar 24 metru kritumu. Šajā variantā uzplūdinājumi Staburagu neskartu.

Tomēr padomju varas iestādes lika projektu mainīt un 1955. gadā mazo HES projektus apvienoja un pieņēma lēmumu Daugavas kanjonā ar kritumu 40 m uzbūvēt vienu lielu HES, uzstādot 10 hidroagregātus ar kopējo jaudu 825 MW. 1958. gadā izvērsās pirms tam nepieredzēta diskusija par Pļaviņu HES celtniecības lietderību, tika piedāvāts tā sauktais Kursiša projekts, kas paredzēja apvedkanālu Daugavas kreisajā krastā, lai saglabātu Daugavas senleju. Pēc nacionālkomunistu sagrāves 1960. gada novembrī sākas hidroelektrostacijas celtniecības sagatavošanas darbi. No 1961. līdz 1965. gadam gandrīz katra Latvijas ģimene devās atvadīties no Staburaga.

Pievienotie video

3
626
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [40]
Niks: vai ienāc ar
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 02.05.14 19:46
 
54
1

Lūk šis ir skaists un interesants raksts...

Leldeen avatars
Medaļa KallaMedaļa Soarkana RūžeņaMedaļa Sertificēts spoks
  Leldeen 20.10.14 23:07
 
44
0
Sāp sirds katru Reizi iedomājoties, ko mēs nekad neesam redzējuši un kā tas viss tagad varētu izskatīties. .. Milzīgs paldies par rakstu!!!
Boneless avatars
Medaļa BotsMedaļa KomiķisMedaļa Mūza
  Boneless 02.05.14 19:32
 
36
0

Viena lieta, ko manuprāt vajadzēja pieminēt zem 8. bildes, ir tas, ka Pļaviņu HES galu galā uzcēla Aizkrauklē. Cik nav nav nācies skaidrot cilvēkiem, ka Pļaviņās nemaz nav HES

Odium avatars
Medaļa Admins iesakaMedaļa Dienas domaMedaļa Bergmanis
  Odium 01.06.14 14:00
 
37
2

Nolāpītie kremlini noteikti zināja cik daudz latviešiem emocionāli nozīmēja gan Staburags, gan viss pārējais, Un projekta patiesais mērķis bij ne tikai elektrifikācija, bet arī iedragāt latviešu tautas pašlepnumu. 

arcuss avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Sponsora favorītsMedaļa Facebook čoms
  arcuss 02.05.14 21:31
 
29
0

Jā, žēl ka tā visa vairs nav.... Es esmu no tās paaudzes kura var tikai paskatīties fotogrāfijas un to visu mēģināt iztēloties..... Žēl.....

Kam raudi tu ak daiļā staburadze

Vai tava cietā akmens sirds vēl pukst?

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 02.05.14 23:23
 
22
1

Daugava ir mana mīļākā upe un Koknese ir ļoti skaista pilsēta

žēl, ka nekad neredzēšu Staburagu

halunke avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārs
  halunke 03.02.16 17:24
 
12
0

Pat ja HES novāktu, viss skaistums tāpat būtu neatgriezeniski zudis, pārāk ilgs laiks pagājis, tā ka kaut ko iegūstam, kaut ko zaudējam. 

Naffy avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorīts
  Naffy 07.04.16 17:36
 
9
0

atbildot uz motorwalwes komentāru " Tāpēc arī vajag uzbūvēt vienu KĀRTĪGU u... " Staburagu diemžēl vairs sen jau kā nevarētu atjaunot, viņš jau palēnām drupa pirms hesa... 90 tajos gados bija projekts sastādīts kā viņu varētu atkal atsegt (uzbūvējot dzels žogu apkārt un izpumpējot ūdeni), bet pirms ko sāka, nirēji nira un izpētīja, ka vairs jau nav ko glābt un viss tā arī apstājās...

korvete avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  korvete 08.10.16 05:34
 
9
0

Arī man laimējās vēl skatīt gan Kokneses pilsdrupas, Staburagu, pabūt pie Pērses ūdenskrituma dažus gadus pirms appludināšanas . Ekskursijas laikā izstaigājām  "Staburaga bērnu" varoņu Marča un Janča iemīļoto taku.

Tumsonīgais avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas joksMedaļa Dienas doma
  Tumsonīgais 05.04.16 08:22
 
11
2

un tas viss tikai lai saražotu 17% no kopējās patērētās elektroenerģijas. Pļaviņu HES ir neefektīvs un masīvs betona klucis, kas sagrāva vienu no skaistākajām "ielejām" Baltijas jūras krastā. Paldies PSRS savienībai par "efektīvu elektroenerģijas ieguvi"*.

Jaunās pils pilsdrupas vēl ir palikušas, un turpat blakus atrodas Baltijā augstākā koka skulptūra, ko es par skulptūru nesauktu - 3 baļķi gaisā.

Ja atbrauciet uz Koknesi, iesaku izstaigāt parku, aplūkot Nāriņu ( pērses ūdenskrituma vietu ) , ielekt kādu galviņu no šūpolēm, neaizmirstiet paņemt makšķeri, jo šeit ir ļoti daudz copes vietu, Likteņdārzs, kaut pagaidām tur nav ko redzēt.

Ja kādam(iem) vajag teltsvietu, sazinieties ar mani. Varbūt varam ko sadomāt.

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 03.05.14 15:46
 
9
1

atbildot uz Vista  komentāru " ES to HES uzspridzinātu, bet nepro... "

debīls esi ? :D :D :D :D Tie bija krievu laiki un tur nebija tadas brivas runas iespejas ka musdienas , ka katrs lohs var ''interneta'' telot lielo veci ! un interneta nebija vispar . !

korvete avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  korvete 05.04.16 02:53
 
9
1

Labs raksts. Man vēl izdevās to visu redzēt 1960.gadā.

ledenīte 14 avatars
Medaļa JubilārsMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Tahikardija
  ledenīte 14 03.05.14 13:17
 
7
0

Skumji, ka tik daudzas vietas Latvijā ir zudušas!!

Danchestyle avatars
Medaļa MasonsMedaļa PamatskolnieksMedaļa Sviestmaize
  Danchestyle 03.02.16 18:38  
 
6
0
Nu skaisti!
pacančīk avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Trumpe
  pacančīk 05.05.14 15:27
 
8
2

Viss skaistais ir sadirsts tagat tik palicis ko mākslīgu uztaisa un viss tas skaistums tas ir.

Foxtrot2 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Sertificēts spoksMedaļa Spoks
  Foxtrot2 02.05.14 20:40
 
6
0

Jā Pļaviņās bija paredzēts celt, bet tur radās lielas problēmas ar grunti. To ka nevarēja prtestēt ir bišķi pārspīlēts. Vēlākājos gados bija doma celt Daugavpils Hes Rīgas metro un Robotu rūpnīcu, Tautas protestos tie projekti bija norakti. Vis skaļākais bija pret Daugavpils Hes celtniecību.

Naffy avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa Admins iesakaMedaļa Moderatora favorīts
  Naffy 04.02.16 12:02
 
7
1

Ja kādam interesē, https://youtu.be/CHBRG0zFd4I?t=15m30s (no 15:30) filma "Noktirne", kadrs pie jau uzspridzinātā Pērses tilta pie Kokneses pilsdrupām... 19:22 fonā kalnā var redzēt Kokneses pilsdrupas un Daugavas klinšu krasts, "Salna Pavasarī" https://youtu.be/ICwggUBaAjc?t=54m5s , Lorelejas klints un Grūbes krāces, fināla ainā https://youtu.be/ICwggUBaAjc?t=1h20m ...

Raziels avatars
Medaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čomsMedaļa Twittera čoms
  Raziels 03.05.14 14:48
 
6
1

atbildot uz Vista  komentāru " ES to HES uzspridzinātu, bet nepro... " Īr iespēja, ka viņš tiks ar sevi galā pats, jo inženierģeoloģiski nav īsti droša būve. Rīgā gan nebūtu labi tajā laikā atrasties. 

motorwalwes avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  motorwalwes 05.04.16 07:01
 
6
1

Tāpēc arī vajag uzbūvēt vienu KĀRTĪGU un DROŠU(modernās arī tādas ir,un ar tām NAV problēmu) atomelekro staciju,kura aizņem 10 000 reizes mazāku teritoriju,bet pret kuru arī zaļie ņaudēja,tad varēja uz tā rēķina nojaukt to sasodīto hesu un atjaunot Staburagu I PUNKTS!!!!!!   

Sikopats avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa ŽurnālistsMedaļa Sviestmaize
  Sikopats 09.02.16 23:24  
 
4
0
+++😢