Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
5
899

Žilbinošs smaids ir neatņemama sastāvdaļa tam, lai labi izskatītos. Cauri zobi ne tikai bojā kopējo tēlu, bet arī sāp. Kariess ir slimība, kas ir atbildīga par cauriem zobiem, bet tā nav bijis vienmēr, vismaz ne pēc cilvēku sapratnes. Lai gan kariess ir aizvēsturiska slimība, ar ko cilvēki ir slimojuši kopš savas rašanās, agrāk tika uzskatīts, ka caurumus zobos rada tārpi. Pat seno šumēriešu tekstos 5000 g. pr. Kr. šie tārpi ir nosaukti par cēloni cauriem zobiem. Līdzīgs uzskats valdīja arī Ēģiptē, Indijā, Ķīnā un Japānā. Eiropā tas nostiprinājās tikai 8. gs. Neskatoties uz to, ka neviens nekad nebija redzējis zobu tārpu (šeit nav runa par reāliem parazītiskiem tārpiem, kas var iemitināties smaganās), līdzīgi kā Lohnesa briesmoni un sniega cilvēku, tam ticēja līdz pat 20.gs., atsevišķās vietās vēl nedaudz ilgāk. Uzskatu maiņa ir saistāma ar kopējo uzskatu un izpratnes pārveidošanos - aklas ticības vietā stājās uz novērojumiem balstītas zināšanas un no tām sekojošas darbības.

Zobu tārps darbojas nemanīts... Autors: Lestets Cīņa ar zobu tārpu
1.

Zobu tārps darbojas nemanīts, tas sāk grauzt zobus un, kad ir pietiekami daudz vietas, tas iemitinās zobā. Zobu sāpes ir izskaidrojamas ar tārpa kustībām, brīžos, kad zobs nesāp, tārps atpūšas. Diemžēl no ēģiptiešu tekstos nav saglabājies tārpa izskata apraksts, bet pēc Britu salu folkloras tas esot izskatījies līdzīgi zutim, vācieši uzskatīja, ka tārps līdzinās vairāk kāpuram un ir sarkanā, zilā un pelēkā krāsā. Viduslaikos pret zobu sāpēm cīnījās sāpošos zobus izraujot, kas ir diezgan efektīvi. Senajā Ēgiptē katrā ziņā bija zobārsti un tieši no šejienes nāk ziņas par vecāko zināmo zobārstu Hesy-Ra. Viņš bija augstmanis ar vairākiem tituliem, no kuriem svarīgākais bija Galvenais Dentists un Fiziķis.

Koncepts ka tārpi ir vainīgi... Autors: Lestets Cīņa ar zobu tārpu
2.

Koncepts, ka tārpi ir vainīgi pie dažādām slimībām, t. sk. arī pie zobu sāpēm, var tikt saistīts ar Seno Ēģipti, jo siltais klimats ir ļoti labvēlīgs dažādu parazītu dzīvei. Tāpat tas bija zināms arī Mezopotāmijā, kur pēc šumeru mitoloģijas tārpi bija vieni no pirmajiem, kas radās pēc pasaules radīšanas. Meklējot sev ēdienu viņi atteicās no dieva Ea (Enki) piedāvātajām vīģēm un aprikozēm, bet izvēlējās baroties no cilvēka zobu un smaganu asinīm. Par cik Ea piedāvājums tika noraidīts, tad tas viņam deva tiesības tārpu iznīcināt. Pie šī dieva cilvēki vērsās ar lūgšanām atbrīvot no zobu sāpēm. 2. attēlā var redzēt šo lūgšanu ķīlrakstā

Laikiem ejot scaronis... Autors: Lestets Cīņa ar zobu tārpu
3.

Laikiem ejot šis priekšstats saglabājas. Izņēmums ir Aristotelis, kurš uzskatīja, ka no saldu vīģu ēšanas rodas zobu bojājumi, lai gan viņa līdzgaitnieks Hipokrāts zobu sāpes pamatoja ar sabojājušos ķermeņa sulu sastāvēšanos. Toties viduslaiku Eiropā pazina tārpus, kas izsauc zobu sāpes. Balstoties uz šo pieņēmumu tika piedāvāti dažādi ārstēšanas paņēmieni. Uz kvēlojošām oglēm ir nepieciešams uzbērt driģeņu (saukta arī par herba dentaria) sēklas. Radušos dūmus vajag elpot. Tas arī atbrīvos no sāpēm un tārpiem. Zem oglēm bija trauks ar ūdeni, kur iekrita zobu tārpi.

Jakobs Kristians Scaronāfers... Autors: Lestets Cīņa ar zobu tārpu
4.

Jakobs Kristians Šāfers bija vācu pētnieks, kurš nodarbojās ar botāniku, mikoloģiju un ornitoloģiju. Tāpat viņš nodarbojās ar dažādu lietu pētīšanu. 1757.g. izdotajā grāmatā "Iedomātie zobu tārpi" viņš detalizēti apraksta tos "tārpus", kuri tika atrasti traukā zem oglēm. Kā viņš konstatē, šie tārpi ir nekas vairāk kā siltuma ietekmē pārveidotas driģeņu sēklas. Neskatoties uz šiem atklājumiem pagāja daudz laika, kamēr vairums sabiedrības atteicās no domas, ka zobu sāpes ir saistītas ar tārpiem. ASV šis uzskats tika iedragāts 1960.g. ar dr. Paula Keja pētījumu, kur viņš pierādīja, ka pateicoties īpašiem streptokokiem kariess ir infekcioza un nododama slimība.

Sapratnes nomaiņa par zobu... Autors: Lestets Cīņa ar zobu tārpu
5.

Sapratnes nomaiņa par zobu bojāšanās cēloņiem var tikt lietota kā ilustrācija attieksmei pret lietām. Ja zobus bojā tārps, tad to var uztvert kā sodu, bet ja pieņem, ka saldumu ēšana izraisa caurumus, tad tā jau ir paša cilvēka atbildība par saviem darbiem. Šāda veida uzskats atbilst lielākai sapratnei par sevi. Lai gan arī šeit atrodas zināmi izņēmumi. Ja kādam ir radusies interese par zobu ārstēšanu, piedodiet, tārpu izdzīšanu no zobiem, tad vajag aizbraukt uz Ķīnu. Kā tradicionālās Ķīnas medicīnas daļa, tādas procedūras tiek piedāvātas arī mūsdienās. Ārstēšanas kurss var ilgt 3 mēnešus, kuru laikā 3 reizes dienā vajag elpot dažādu zālīšu dūmus. Procedūras laikā var palikt sauss kakls, kas izsauc klepošanu, bet tas, pēc vietējo pūšļotāju vārdiem, savukārt sniedz papildus efektu, lai atbrīvotos no zobu tārpiem...

 

P.S manā profilā atradīsiet arī citus rakstus par medicīnas tēmu

5
899
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [8]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 03.01.15 21:00
16
1

atbildot uz Libertine komentāru " Nosaukums lika nedaudz nodrebēt, e... " Uzrakstīju par to, jo tā ir Spokiem piemērota tēma - nestandarta jocīga tēma, bet es nemācos par mediķi, vienkārši tā ir arī pateicīga tēma, medicīna, par ko ievietot rakstus.

Liene001 avatars
Medaļa Spoks
  Liene001 05.03.15 14:00
7
0

nebiju neko tādu iepriekš dzirdējusi...diez cik ilgs laiks paies, kad sāks smieties par mūsu mītiem?

Liver avatars
Medaļa NastijsMedaļa NastijsMedaļa Maska
  Liver 11.07.15 19:50
6
0

Esmu sapūtusies, ka Kultūras Vēsturē kaut ko tik inetersantu nemācīja. 

Paldies, burtiski smaidīju pie katras rindkopas  

Fosilija
Spoku fosilijas ikonaFosilija 03.01.15 20:46
5
0

Nosaukums lika nedaudz nodrebēt, ehh. Bet raksts ir labs.

P.s. Tu esi topošais mediķis vai vienkārši intertesējies par medicīnu?

mix41 avatars
Medaļa RainisMedaļa Dienas joksMedaļa Docents
  mix41 11.02.17 10:43
5
0

atbildot uz Liver komentāru " Esmu sapūtusies, ka Kultūras Vēsturē ... " Man vēstures skolotājs teica tā - "mēs jums mācam to par ko mums maksā" 

mix41 avatars
Medaļa RainisMedaļa Dienas joksMedaļa Docents
  mix41 11.02.17 10:46
3
0

Es zinu ka ir cilvēki kas akulumātora skābi samerce vate un tad uz caurumu uzliek. Izēd nervu ārā. Veselīgi tas noteikti nav un gudri arī nē    .. bet līdzot    

exkluzīvais avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa MaģistrsMedaļa Uberautors
  exkluzīvais 11.02.17 13:10
1
0

Citi ar benzīnu skalo sāpošu vietu.   

Lestets avatars
Medaļa Gada SPOKS 2017Medaļa GremlinsMedaļa Gada SPOKS 2017
  Lestets 11.02.17 13:41  
1
0
atbildot uz exkluzīvais komentāru " Citi ar benzīnu skalo sāpošu vietu.&nbs... "Galvenais, lai nepīpē