Pievieno rakstu! Seko Draugiem Seko Facebook Seko Twitter
 
1
473

Viss sākās 1986.gada 26.aprīļa pulksten 01:23. Notika divi sprādzieni, pēc kuriem gaisā virs reaktora numur 4 bija redzama gaisma. Reaktorā izcēlās ugunsgrēks. Jau šajā brīdī rodas pirmais reaktora upuris – viens no reaktora darbiniekiem.

lsquorsquoMana mamma ir no... Autors: The Diāna Černobiļas katastrofa: Tas, ko seriālā neparādīja
11.

‘’Mana mamma ir no Vācijas. Viņa teica, ka pēc negadījuma viņiem tika aizliegts mežā lasīt sēnes. Vairākus mēnešus neviens uzturā nelietoja pienu. Sēnes Vācijā neēd joprojām, jo augsne esot saindēta. Tāpat neviens neēd mežacūku gaļu.’’

 

1986.gada beigās Valērijs Legasovs bija vienīgais no likvidācijas brigādes vadītājiem, kurš nesaņēma apbalvojumu. Pāris mēnešus vēlāk viņš netika uzņemts Kurčatova Institūta zinātnieku padomē. Viņam bija zarnu vēzis, tomēr viņš turpināja izmeklēt negadījumu un tā cēloņus. Černobiļas atomreaktors joprojām turpināja darbu.

 

Otrajā Černobiļas atomreaktora gadadienā Legasovs tika atrasts miris. Dienu vēlāk viņš bija grasījies paziņot līdz šim nezināmus faktus par katastrofu.

Attēls no: brightside.me
Sescaronus mēnescaronus... Autors: The Diāna Černobiļas katastrofa: Tas, ko seriālā neparādīja
12.

Sešus mēnešus vēlāk slimais Boriss Ščerina tiek nosūtīts novērst zemestrīces sekas Armēnijā. Zemestrīce laupīja 25 000 dzīvības.

 

1990.gadā Boriss Ščerina nomira. Viktors Brukjanovs atkopa veselību, tomēr pēc laika atgriezās pie darba Černobiļā. 1991.gadā radiācijas līmenis reaktora tuvumā joprojām bija ļoti augsts – 171 mikrotrentgens stundā (normāli 20-25).

Attēls no: brightside.me
1991gada oktobrī sākās... Autors: The Diāna Černobiļas katastrofa: Tas, ko seriālā neparādīja
13.

1991.gada oktobrī sākās ugunsgrēks netālu no reaktora numur 2. Strādnieki un ugunsdzēsēji saņēma divu nedēļu radiācijas devu, tomēr iedzīvotājiem briesmas nedraudēja. Tad tika nolemts pārtraukt reaktora darbu pavisam.

 

Mihails Gorbačovs un viņa sieva Černobiļu pirmo reizi apciemoja tikai 1989.gada 23.februārī. Viņu ceļš bija ļoti garš, jo tika meklēts maršruts, kurā ir vismazāk radiācijas.

 

Černobiļas atomreaktors turpināja ražot enerģiju līdz pat 2000.gadam. Arī šobrīd tur vēl uzturas daži strādnieki. Būs nepieciešami vēl 1000 gadi, lai izzustu bīstamās ķimikālijas. Par spīti tam vietējie turpina atgriezties mājās, ko reiz pametuši.

 

‘’Esmu no Baltkrievijas. Pirms 10 gadiem radinieki iedeva mums mellenes. Pēc apmēram glāzes ar mellenēm mammai sākās šausmīga caureja, bet tantei neciešamas galvassāpes. Mēs izmērījām melleņu radiācijas līmeni. Tas bija desmitiem reižu lielāks par pieļaujamo.’’

 

Šobrīd Krievijā ir 3 atomelektrostacijas un 10 reaktori, kuri ir līdzīgi tam, kurš 1986.gadā eksplodēja Černobiļā. Pēc eksplozijas tie visi tika salaboti. Kopš katastrofas neviens šāda veida reaktors nav ticis uzbūvēts no jauna.

 

Oficiālais katastrofas upuru skaits ir zem 50. Tie ir tie, kuri dzīvību zaudēja sprādzienos vai mira no lielā radiācijas līmeņa. Tomēr reālais skaits cilvēku, kuriem ir vai vēl tikai radīsies veselības problēmas šīs katastrofas dēļ, ir mērāms miljonos.

Attēls no: brightside.me
 Autors: The Diāna Černobiļas katastrofa: Tas, ko seriālā neparādīja
14.
Attēls no: brightside.me
1
473
Citi šī autora raksti:
Lasi vēl labākos rakstus:
komentāri [54]

Lai komentētu, Tev jāreģistrējas!

Reģistrēties
vai ienāc ar:
Kārtot komentārus: populārākie | jaunākie | vecākie
Rādīt bildes
blusu_kerajs avatars
Medaļa BestsellersMedaļa Admins iesakaMedaļa Sensācija
  blusu_kerajs 18.06.19 00:12
23
0

Es domāju, ka Černobiļas avārijai vajadzētu būt labam mācību materiālam visām valstīm, tostarp arī Latvijai, kā nerīkoties kritiskās situācijās, nevis būt par pamatu paņirgāties par PSRS nespēju būt rīcībspējīgai!

Starp citu, vai kāds ir padomājis par civilās aizsardzības situāciju Latvijā, kopš no mūsu valsts NZ (neaizskaramo rezervju) noliktavām ir izņemts pats elementārākais - derīguma termiņa beigas piedzīvojušās gāzmaskas, ar kurām teorētiki vajadzētu nodrošināt VISUS teritorijā atrodošos civilos?!

Ja rīt notiktu kāda avārija vai ķīmiskā sabotāža - vienīgais glābiņš ko spētu piedāvāt valsts - būs mitrs dvielis no jūsu pašu vannas istabas, un tas arī ir tikai tajā gadījumā, ja par šādu galēja līdzekļa noderīgumu jūs kāds būs painformējis!!!!

JavascriptPilots avatars
Medaļa SpoksMedaļa Bērndārznieks
  JavascriptPilots 18.06.19 07:45
15
0

Centīgi un daudz rakstīts, bet ar daudzām nepilnībām un apšaubāmiem faktiem. Vai pats spēj vispār iztēloties "miniatūrus atomreaktorus" teltīs, lai sasildītos? Bojāto reaktoru mēģināja apbērt ar smiltīm un boru nevis aplaistīt ar kaut ko.

coldasice avatars
Medaļa Redaktors iesakaMedaļa RecidīvistsMedaļa Recidīvists
  coldasice 18.06.19 06:53
11
0

atbildot uz Epicents komentāru " Ko sestdienā bērni meklēja skolā? ... "

PSRS laikā,ilgu laiku sestdienās bija jāiet uz skolu,tāpēc arī pamatskola bija 8klases un vidusskola 10...

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 18.06.19 15:29
9
0

Ok, pardon, par datumu kļūdījos. Bet neatceļ visu pārējo bulšitu. Īsumā:

- Kas tie par darbiniekiem, kas devās prom ar kuģi? Darbs atomelektrostacijā nebeidzās - pārējie reaktori ta turpināja darboties vēl ilgi.

- Kādi tumši dūmi? Visos video no notikuma virs reaktora kūp mazliet gaišu dūmu, nekā tāda, ko varētu nosaukt par mutuļošanu. Un par to, ka kkas ir noticis, gan jau ka tauta zināja, jo sprādzienu diez vai varēja nedzirdēt.

- Kā ārsti jau pirmajā dienā varēja izrakstīt jodu, ja par avāriju neviens vēl oficiāli nezināja?

- Pripetes iedzīvotāji nevarēja vērot `saulrietu virs reaktora`, jo stacija/reaktors atrodas uz dienvidaustrum-austrumiem no Pripetes...

- Maijā slimnīcās mira ugunsdzēsēji un tie AES darbinieki, kas bija dabūjuši letālu dozu jau pirmajā naktī, nevis likvidatori.

- PSRS nebija politiķu, bija partijas (un nevis CPSU bet PSKP) darbinieki. Un viņi ar nemaz tik brīvi nekur mukt paši uz savu galvu nevarēja...

- Miniatūrie atomreaktori, protams, arī iespārda.

Dadzis72 avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Vilkaču klana biedrsMedaļa Recidīvists
  Dadzis72 18.06.19 11:51
9
0

Džozefs Kobzons - šādu vēl nebiju dzirdējis  

Bet skan diezgan labi 

Ciepanick avatars
Medaļa Praida olaMedaļa Seko Facebook 8000Medaļa Mazā, spoki Tevi mīl!
  Ciepanick 18.06.19 09:43  
5
0
atbildot uz salinas komentāru " Īsti precīzi neatceros, bet mācīšanos setdien... "

Es 87. uzsāku mācības skolā un mācījos arī sestdienās. Neatceros vairs kā bija otrajā klasē. Tā kā ....
Leo111xx avatars
Medaļa Normis RitulisMedaļa Vienu jau varMedaļa Intelektuālis
  Leo111xx 23.06.19 11:25  
5
0
Paldies par rakstu.loti maz par to zināju.
Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 18.06.19 11:00
5
0

"Černobiļā notika katastrofa, un neviens tai nebija gatavs"

Nu, kā nebija gatavs? Atomkaram, ķīmiskajam un bioloģiskajam iebrukumam visu laiku gatavojās. Bija neskaitāmas bruņumašīnas, helikopteri, gāzmaskas, ķīmiskās aizsardzības tērpi, bunkuri utt.

Vienkārši nebija reālas pieredzes.

Autobusus saorganizēt sestdienas dienā gan bija diezgan problemātiski. Nebija ne mobilo telefonu, ne e-pastu.

 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 18.06.19 10:23
4
0

atbildot uz Epicents komentāru " Ko sestdienā bērni meklēja skolā? ... "

PSRS laikos bērni arī sestdienās gāja uz skolu.. - tā tas bijā visā PSRS .. to atcēla kautkad ap '86-87 gadu - bet katrā republikā atsevišķi - škiet ka Latvijā tas notikās mazliet ātrāk ...

9K116 avatars
Medaļa NostradamsMedaļa Dienas domaMedaļa Rainis
  9K116 19.06.19 23:42
4
0

‘’Mana mamma ir no Vācijas. Viņa teica, ka pēc negadījuma viņiem tika aizliegts mežā lasīt sēnes. Vairākus mēnešus neviens uzturā nelietoja pienu. Sēnes Vācijā neēd joprojām, jo augsne esot saindēta. Tāpat neviens neēd mežacūku gaļu.’’

Paraoniķi.

1991.gadā radiācijas līmenis reaktora tuvumā joprojām bija ļoti augsts – 171 mikrotrentgens stundā (normāli 20-25).

Tas `normāli` ir dabīgais fons, tā pārsniegums vēl nav automātiski kaitīgs. 170 mikrorentgeniem stundā atbilst aptuveni 15 milizīvertiem gadā - kas ir vairāk kā 3 reizes nekā atļautā gada doza darbiniekiem, kas strādā ar radiāciju (60 milizīverti gadā).

Būs nepieciešami vēl 1000 gadi, lai izzustu bīstamās ķimikālijas.

Būsim precīzi - izotopi, nevis ķimikālijas. Ne tuvu nav viens un tas pats.

Tomēr reālais skaits cilvēku, kuriem ir vai vēl tikai radīsies veselības problēmas šīs katastrofas dēļ, ir mērāms miljonos.

Tas, ka cietušo skaits ir lielāks kā oficiālie 50 cik tur cilvēki - taisnība, bet izvērtēt, kurš onkoloģijas pacients (pat tad, ja viņš ir bijušais likvidators) ir Černobiļas upuris un kurš - ne, nav īsti iespējams. Kancerogēni ir mums arī daudzu pavisam citu iemeslu dēļ.

salinas avatars
Medaļa Sertificēts spoksMedaļa MasonsMedaļa Patīk raksts
  salinas 18.06.19 08:01
4
0

atbildot uz coldasice komentāru " PSRS laikā,ilgu laiku sestdienās bija jāiet ... "

Īsti precīzi neatceros, bet mācīšanos setdienās pārtrauca ar nākamo mācību gada sākumu pēc pārejas uz 5 dienu darba nedēļu 1966 vai 1967 gadā.

toffiks avatars
Medaļa NostradamsMedaļa RainisMedaļa Dienas joks
  toffiks 18.06.19 17:51
3
0

miniatūrie atomreaktori?  

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 19.06.19 08:58
2
0

atbildot uz RandomUser komentāru "Josifs Kobzons. Kà par brīnumu, nodzīvoja diezg... "

99% radiācijas briesmas ir no putekļiem. Ieelpojot radioktīvos putekļus tie nosēžās plaušās un var starot visu mūžu, un vēl 10 tūkstošus gadu pēc tam ...  otra bīstamība ir apēst.. tas pats.. radioktīvie izatopi nonāk asinīs un tālāk uzkrājās audos.. 

Par to ieelpošanu, apēšanu tieši šī iemesla deva joda tabletes, jo radioktīvais joda izatops mēdz uzkrāties vairogdziedzerī, ja organismam ir joda pārpilnība (tabletes), tad tā teorētiski nenotiek....

Pats starojums, dod tikai 1% no ilgtermiņa kaitējuma - ja vispār ko dod.. - palielinās iespēja ka kādā vietā tiks bojāta DND, kas izraisīs vēzi ...

Protams saņemot milzu starojuma devu ir cits stāsts - tur burtiski tiek saārdīta imūnsistēma, asinsrades sistēma un citas lietas - faktiski organisms tiek uzcepts.. bet tad sekas iestājās ļoti ātri.. 

Tātad ja neieelpoji putekļus, neēdi neko, nedzēri.. tad ja nenomiri pirmā gada laikā - iespēja nodzīvot līdz dabīgam vecumam ir ļoti liela.. 

P.S. nevajag aizmirst, ka mēs visi katru dienu saņemam zināmu radiācijas devu, ja konkrētais starojums uzkrātos, tad cilvēki mirtu no staru slimības, nevis vecuma.

gelandewagen avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Patīk komentārsMedaļa Patīk komentārs
  gelandewagen 18.06.19 11:38
2
0

atbildot uz Grey Wolf komentāru " Noteikti nē.. par visiem 1000% procentiem pat... "

Vēl 90./91. mācību gadā 1.ģimnāzijā sestdienās bija stundas, pie tam ne tās mīļākas stundas - latviešu valoda un literatūra, katra pa 2 gab un audzināšanas stunda. Tad visi besījās.

Bet patiesību par katastrofu ČAES mēs uzzināsim 2036.gadā, kad beigsies 50.gadu noilgums. Es esmu pārliecināts, ka vaina vairāk bija reaktorā un mazāk personālā, pie tam arī personāla vaina sadalījās vairāk militāristu kļūdās nekā civilo iznženieru kļūdās. Personāls vienkārši nezināja, ko darīt, kad jauda krītas pie tam nekontrolētā veidā. Ja nebūtu militāristu uzstājīgie pieprasījumi par katru cenu veikt eksperimentu (kuru varēja arī vispār neveikt, jo tajā dienā ukrainā vienam TEC radās problēmas, ko daudzi aizmirst pieminēt, un TEC kopā ar AES nodrošina stabilitāti un bāzes jaudu, HES sedz pīķa stundas patēriņus, eksperiments tika pārcelts uz nakti, kad varēs samazināt sistēmas bāzes jaudu), pie šādas tehnogēnās kļūdas reaktors tiek atslēgts, pilnībā atdzesēts un pēc 72 stundām tiek palaists pa jaunu (var arī pēc 48h, ja tiek veikti visi sagatavošanas darbi, bet steiga aptumšo prātu).

p.s. problēmu ir radījis cits RBMK fenomens - ielaižot visus neitronus slāpējošos stieņus, reaktora jauda īslaicīgi palielinās. Ja dzesēšana strādā, īsslaicīgs jaudas palielinājums nerada bīstamību, jo ūdens nepaspēj pārsniegt kritisko vērtību. Kāpēc tas tā notiek, to neviens nezina. Bet šis faktors bija arī Ignalinas AES slēgšanai, jo tajā bija 2 RMBK tipa reaktori, kā arī gribēja vēl 2 uzstādīt.

Pēc ČAES avārijas visi zina, ka dzesēšanu nedrīkst atslēgt nekādā gadījumā. Tāpēc esmu pārsteigts par japāņu rīcību fukušimas gadījumā, kad vajadzēja jau tajā pašā stundā, kad atslēdzās visas sistēmas, kaut vai atdzīt pažarnieku autiņus un sūknēt ūdeni kaut vai no jūras iekšā, tādā veidā vismaz būtu novērsti sprādzieni. Fukušimā bija VVR tipa reaktori.   

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 18.06.19 11:50
2
0

atbildot uz gelandewagen komentāru " Vēl 90./91. mācību gadā 1.ģimnāzijā sestdienā... "

Par Fukušimu piekrītu. Bet cik esmu sapratis, tur nostrādāja Japānu tradīcijas - neko nedrīkst darīt bez priekšnieka ziņas.. kamēr visi priekšnieciņi nav apstiprinājuši ..  - starp citu - tie paši krievi piedāvāja nodrošināt armijas ģenerātorus Fukušimai- lepni atteicās.. -  - jo tur jau vienkārši salēja rezerves akumulātorus- kuri zināmu laiku turēja... (šiet ka viss aizgaja pa gaisu kādā 3 dienā).. /iespējams ka kļūdos/ .. 

Bet zinot par milzu postijumiem citur- šamie laikam nepadomāja par vel nopietnākām sekām.. 

- Secinājums- atomspēstacijas ir samērā drošas, ja vien pie vadības nav idioti.. 

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 18.06.19 18:24
2
0

atbildot uz 9K116 komentāru " Ok, pardon, par datumu kļūdījos. Bet ne... "

kā ar kādu kuģi? Ar kosmisko kuģi, jo jūras, upes jau tur nav... 

The Diāna avatars
Medaļa GremlinsMedaļa ViktorsMedaļa Zoles 3000 speles
  The Diāna 18.06.19 14:55
2
0

atbildot uz 9K116 komentāru " Rakstā ir TIK daudz muļķību... Sāksim j... "

Bet... maijs jau īsti nefigurē. 26. aprīlis bija sestdiena.

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 18.06.19 12:17
2
0

atbildot uz Epicents komentāru "Bijušie vietējās izpildkomitejas pārstāvji liel... "

Organizēt sāka.. imitējot kādas darbības..  Par panikas celšanu - 25 gadi labākajā gadijumā, faktiski nošaušana- pants Dzimtenes nodevība.. - neko norganizēja- tik stāsta, piesedzot savu pakaļu.. - savas ģimenes un radus aizsūtija tālāk.. tas arī viss... 

- tas ka bija zināms ko darīt, tas fakts, tikai PSRS - tāds bardaks ka maz nelikās.. 

Epicentrs avatars
Medaļa DarbaholiķisMedaļa KomiķisMedaļa Docents
  Epicentrs 18.06.19 12:11
2
0

atbildot uz Grey Wolf komentāru " Kādas problēmas pašus autobusus dabūt, šoferu... "

Bijušie vietējās izpildkomitejas pārstāvji lielījās, ka sākuši organizēt evakuāciju vēl pirms Maskavas rīkojuma. Jo redz bija civilās aizs. dokumenti, kuros atrunāts pie kādiem radiācijas līmeņiem jāsāk evakuācija, un par nerīkošanos arī bija paredzēta atbildība.

Grey Wolf avatars
Medaļa Dienas domaMedaļa Dienas domaMedaļa Dienas doma
  Grey Wolf 18.06.19 12:45
2
0

atbildot uz Epicents komentāru " Lūk, tagad Tu nonāc pretrunās. Bardaks, tieš... "

Nekādas telegrammas.. iebrauc autoparkā un savāc visus busus kas stāv .. - nekādu problēmu.. - jā šoferus kas aizmuka no darba, tā arī nenosūtija, lielu daļu "likvidātoru" vienkārši noķēra uz ielas - vārda tiešākā nozīmē.. noķēra, atbilstošs vecums- viss.. mājās vairs netiec...  Liela daļa jau sākumā neko nezināja.. atnāca uz darbu, un viss, tur arī savāca... ateikties nevarēji (precīzāk varēji, bet tās draudēja ar smagu pantu- dzimtenes nodevība).. - visi autobusi PSRS bija valsts īpašums (nosacīti, arī kolhozu- kas itkā bija privāts)... 

- degvielu uzpildīt- ta tikai privātajiem degvielas nebija- armija to lēja grāvjos.. salēja cik vajadzēja..., jo visu operāciju kordinēja armija - faktiski kara laika apstākļi...  

- neviens jau tā nesūtija, sākumā tajos autobusos, savāca "likvidātorus", un tad prapora pavadībā - kolonnās sūtija uz turieni..  

- pie tam daļa tikai autobusā uzzināja kur tiek vesta...   

papildus- VISUS, pilnīgi visus sakarus PĀRVALDIJA ARMIJA... nekādas telegrammas - tiešie zvani, kur vajag...  Tas civilie nevarēja sazvanīt- armija varēja noorganizēt sakarus pāri visai PSRS dažu minūšu laikā.. 

« 1  2  3 »