Biežāka pārošanās, bagātīgāka maltīte vai iespēja iegūt bezmaksas bērnaukli. Tie ir tikai daži no iemesliem, kāpēc dzīvnieki un augi cenšas apmānīt savu sugasbrāli, sāncensi vai medījumu. Daudzām radībām blēdīšanās ir dzīvības un nāves jautājums. Tāpēc brīžos, kad apķērīgākie cenšas izkrāpt sev īpašus labumus, ir atļauti visi triki, sākot no neīstiem baiļu kliedzieniem un smaržīgas ēsmas un eidzot ar ticamu atdarināšanu.
Blēdības dabā.0
13
2
VARDE – Rana clamitans
Dobja balss aizbiedē kauslīgus kaimiņus
Ik pavasari kliedzējvardes pieskandina ASV austrumdaļas dīķus, ezerus un upes. Tēviņu izdotajām skaņām jāatbaida sāncenši. Gadījumos, kad starp kaimiņiem izvēršas konkurence, tā var beigties ar čīniņu, kurā parasti uzvar lielākais tēviņš, taču pārsvarā vardes izšķir ķīviņus miermīlīgā veidā. Lielākajiem īpatņiem mēdz būt dobjāka balss, tāpēc tēviņiem atliek vien ieklausīties izdotajās skaņās. Kad biologi atskaņoja liela tēviņa saucienu, mazie atbildēja vēl dobjāk.
Orhideja – Cryptostylis ssp.
Mātītes smarža aizvilina tēviņus neceļos
Austrālijā augošās Cryptostylis orhidejas izdala smaržu, kas atgādina Lissopimplaģints jātnieciņu mātīšu smaržu. Tā pievilina tēviņus, kuri tūdaļ sāk ”pāroties” ar ziedu. Orhidejas izskats un smarža tā uzbudina tēviņu, ka tas izdara aktīvas pārošanās kustības. Tādējādi tam pie ķermeņa pakaļējās daļas pielīp putekšņi. Pavestais jātnieciņš pēdīgi izšļāc spermu ziedā. Tas orhidejai nodrošina vēl papildu labumu. Šādi tiek apaugļots mazāks skaits tēviņu, kas var apputeksnēt orhidejas, un arī lielāka konkurence, tāpēc aizvien vairāk tēviņu ”pārojas” ar orhidejām.
Reklāma
Vijolniekkrabis – Uca vocans
Viltus kaujas spīle aizbiedē sāncenšus
Vijolniekkrabja tēviņa pievilcība slēpjas tā palielinātajā spīlē, kas vienlaikus atbaida sāncenšus un pievilina mātītes. Tiklīdz tuvojas mātīte, apkārtējie tēviņi kā apmāti steidz vēcināt savu milzīgo spīli. Zaudējis spīli, drosmīgais tēviņš vairs nevar ne cīnīties, ne gūt mātītes labvēlību. Amerikas un Dienvidāfrikas biologi novērojuši, ka tēviņiem, kuri zaudējuši spīli, drīz ataug tās kopija. Tā gan ir vieglāka nekā oriģināls, tāpēc trausla un cīnoties parasti salūst. Toties kopija bieži vien vizuāli apmāna gan sāncenšus, gan mātītes.
Zilenītis – Maculinea alcon
Salda smarža bezrūpīgai dzīvei
Pēc trešās ādas nomaiņas zilenīša kāpurs vēl arvien ir tik sīks, ka spēj izdzīvot tikai tad, ja to atrod un ņem savā aizbildniecībā noteiktas sugas skudras. Kāpurs tās pievilina ar īpatnēju smaržu. Uzrodoties skudrām, kāpurs var turpmāk baudīt bezrūpīgu dzīvi. Tauriņa kāpura izdalītā smarža līdzinās skudru kāpuru smaržai, un skudrām šķiet, ka tas ir apmaldījies viņu pēcnācējs, kurš jānogādā savā pūznī. Tur nonācis, neaizsargātais kāpurs pārvēršas par izmanīgu plēsēju, kas pārtiek no skudru kāpuriem. 10 – 23 mēnešu laikā zilenīša kāpurs izaug 50 reižu lielāks par saviem audžuvecākiem, kuri joprojām to baro, aizvāc tā izdalījumus un attīra ādu no sēnēm.
Pieaudzis zilenītis!