local-stats-pixel

Bišu klusā izzušana69

754 0

Alberts Einšteins reiz teicis: kad bites pazudīs pavisam no planētas, cilvēkam palikuši tikai 4 gadi, ko izdzīvot. Zinātnieki šodien ir satraukti: bites sāk izzust, planētai draud pamatīgas ziepes. Tas ir - briesmas. Patiesībā, tas ir tāds kluss, bet ļoti satraucošs fakts: pēdējo gadu laikā bites strauji pazūd. Un šis jau nu noteikti ir tas jautājums, kuru mēs ikdienā savā prāta un klačošanās sarunās nepārcilājam.

Par šo satraucošo ziņu ir dzirdēts un ik pa laikam prātots. Iedziļinoties: kāda tad patiesībā ir bišu nozīme mūsu ekosistēmā un, protams, arī eksistencē? Ko mēs saviem bērniem stāstām? To, kā bitīte nes medu. Lielai daļai šis kukainis iztēlē aprobežojas ar medus burciņu kā rezultātu uz galda. Vai patiešām tā ir?

Dziļāk man lika aizdomāties kāda National Greographic filma, kurā tieši bija uzsvērts šis bišu pazušanas fakts, kādu draudus tas sevī nes. Un man prāts apklusa. Tas bija biedējošs klusums. Tas notiek strauji un, vai tiešām – neatgriezeniski? Kādas ir prognozes? Ko darīt? Jau vairākus gadus zinātnieki netiek skaidrībā – kādēļ bites vienkārši aizlido no stropa un... pazūd, nomirst. Savvaļas bišu ir palikušas pavisam maz. Šī tendence skar visu pasauli. No Amerikas līdz Anglijai. Arī mājas bites ir paliek arvien mazāk.

754 0 69 Ziņot!
Ieteikt: 000
Spoki.lv logo
Spoki.lv

Komentāri 69

0/2000

Diemžēl tā ir skumji, jo, piemēram mana māja pirms 5 gadiem bites dzīvokli lidoja iekša viena pēc otram bet šovasar pat NEVIENA bite nav ielidojusi iekša!!! Pie visa vainīgas ostas ar savu minerālmēslu apkraušanu un citam ķīmiskam lietam!!! Ekoloģija ar katru dienu kļūst sliktāka un sliktāka! Mums jāsak DABAI palīdzet jau no ŠODIENAS, jo bez viņas mēs nevam dzīvot un pat izdzīvot!!!

36 0 atbildēt

Dabai nepatīk tukšums. Būs vairāk taureņu un mušiņu.

20 0 atbildēt

Atceros mazi būdami gājām lasīt liepu ziedus , ar bitēm burtiski kauties vajadzēja !. tagad lasījām liepu ziedus un valda nāvīgs nepierasts klusmums , skumji bet fakts !

12 0 atbildēt

Pagājušo gadu vēl no saimnieka pirku un ēdu medu, šogad medus nebūs, jo visas bites nomirušas. Viss pateicoties tam, ka cilvēks apsmidzina laukus, dārzus ar visādām tur indēm. Manā gadījumā bites izmira pēc rapšu apsmidzināšanas. Un kādu iespaidu tādi augi atstāj uz cilvēka veselību, kuri paši arī ēdīs tos smidzinātos augus u.c.? Laikam maz kādu tas interesē, galvenais, lai laba, liela raža un daudz naudas kabatā. Un šeit vainot tikai kādu vienu cilvēku būtu tuvredzīgi. Realitātē laikam ikviens no mums "civilizētajiem" cilvēkiem palīdz šādu vidi uzturēt, piedevām mēs paši, ikviens aiz sevis atstājam mazāku vai lielāku dabas piesārņojumu.

10 0 atbildēt

 esmu biškopis hobija līmeni man ir 14 bišu saimītes. Tik tiešam pēdēja laika ir gadijies,  tā ka atnāc uz dravu pēc kāda laika strops ir pilnīgi tukšs, ka izlaucīts ir palikuši tik rāmiši pilni ar medu un pārs nomirušas bites, kuras uz rokas saskaitit var. emotion

Ik pa laikam apmeklēju Latvija Biškopības Biedrības seminārus un viena no lietām ko lauksaimniecibā principā eiropa loti minimāli atbalsta ar maksājumiem un cita veida palīdzibu tieši ir biškopība. 

6 0 atbildēt

Daudzi pesticīdi bendē bites. Tos vajadzētu aizliegt lietot, bet laipni lūgti liberālajā kapitālismā... 

Jeņķijas kompānija "Mansanta" ir ieguldījusi lielu naudiņu ģenētiski modificētu augu šķirņu izveidošanā, uz kuriem neiedarbojas nekādi šīs pašas kompānijas ražoti pesticīdi. Šai kompānijai ir, maigi izsakoties, pie pakaļas, ka tās ražotie pesticīdi bendē bites un arī kamenes. Bites un kamenes ir galvenie ziedaugu apputeksnētāji un bez šiem kukaiņiem dabiskie ziedaugi iznīks, kas arī ir "Mansanta" mērķis. Liela daļa no šiem ziedaugiem tiek audzēta pārtikai, un jo mazāk paliks dabisko ziedaugu, jo vairāk lauksaimnieki būs spiesti iepirkt Mansanta`s sēklas un pie kam katru gadu, jo šo augu izaudzētās sēklas nebūs sējamas - tās vienkārši nedīgs. Šīs kompānijas īpašnieki jau sen ir aprēķinājuši, cik viņi dabūs ienākumus no bišu un kameņu iznīkšanas...

5 0 atbildēt

Pagājušo gadu lija briesmīgs lietus, glābu dzīvību katrai kamenei, kura rāpoja pa zemi. Ēdināju, dzirdināju, pusi izglābu, ''ienesu'' kamenītes viņu mājiņā. 

Diemžēl, lapsenes visvairāk pazūd, bitīties un kamenītes jau tagad rukā pa dārzu, nevar pieļaut to bojā eju. 

4 0 atbildēt

Jo vairak sugu izzud jo vairak tiek bojats dabas lidzsvars.

2 0 atbildēt

Kaiteklu apkarosana.Ne visi izpilda instrukcijas(ja vispar lasa) prasibas,kaiteklus ,,smidzinat,, pec bisu dosanas pie miera,veja atrums lidz4m/s utt.Netiek ieverotas devas,pec principa labak vairak...Cilveks pats vien ir vainigs.

2 0 atbildēt

Vai varētu palūgt avotu?

2 0 atbildēt

Gaidām sci-fi filmu par visnotaļ pacietīgiem cipīšiem, kas izmanto bites, lai iznīdētu cilvēku. 

1 0 atbildēt
Lasiju pirms vairākiem gadiem kad kaut kas bija pareģojis, ka izudīšot bites, laikam pareģojums piepildās.
1 0 atbildēt

Nevis iespējamie, bet galvenie iemesli! ĢMO un ķimikālijas arī ir vainojamas pie tā, dēļ kā bites pamazām izzūd. 

Par šo jautājumu tiku padzirdējis pirms kādiem gadiem 5. Un tas ir pilnībā nopietni. 

1 0 atbildēt
Pasaule sakoties ar 20 gadsimtu vispar ir kritusies. Aizvien vairak kads censas kontrolet cilveku pratus. Tiek razoti produkti pilni ar visadiem sudiem piemeram GMO. Vīrusi ir izdevigs bizness jo daudziem virusiem nerazo zales. Cilveki piemeslo. Ja visa si korupcija ta turpinasies tad driz pasi pataisisim sev galu.
1 0 atbildēt

Mums ari pirms paris gadiem aizgāja bojā ap 20 saimēm, bet reali tur bija ercīšu vaina un musu novēlotā rekacija uz viņām. Bet tā ari ir,  ka bišu audzēšana prasa daudz laika, un ja nav laika viņas pieskatīt, tad viss aiziet juriņa...

0 0 atbildēt

Bites ir pārdzīvojušas dinozaurus, bet nepārdzīvos cilvēku?

0 0 atbildēt
Mums laukos gan vēl bites netrūktst
0 0 atbildēt

Laukos 21 saime ar bitēm nesūdzos blakus vēl rapšus puteksnē un rapšus nepūš ar pesticīdiem!! emotion

0 0 atbildēt

Bija periods Latvijā (apm. 1990-2008), kad izzuda vardes un līz ar to stārķi. Kautkādas sēnīšu infekcijas dēļ tas izzuda visā Eiropā. Zinātnieki cēla trauksmi, ka tuvojas pasaules gals, jo arī vardēm ir nopietna loma dabas procesos. Bet jau pēdējos 3 gadus lauki pilni ar stārķiem, kuri ķer vardes. Mani bērni pirms 3 gadiem bija šokā, kad laukos atrada savu pirmo vardi dzīvē. Ar bitēm, domāju, būs līdzīgi - tās pielāgosies un atkopsies. Jo savādāk Einšteinam būs bijusi pilnīga taisnība - izmirs augi, kukaiņi, tad zālēdāji, tad plēsēji un paliks tikai zivis un cilvēki.

0 0 atbildēt

Tas nav nekāds noslēpums... Ģenētiski modificētie augi un pesticīdi un lieta darīta kā reiz ASV arī ir valsts kurā šie augi tiek vis vairāk audzēti un kā likums ĢM augiem ir nepieciešami speciāls miglošanas veids jo bezs tā tie vienkārši nespēj augt..

0 0 atbildēt