Alus3
21
5
Alus ir viens no vecākajiem pasaules dzērieniem. Zinātnieki uzskata, ka alus ir radies nejauši. Alus ir labības produkts. Pateicoties maizes pagatavošanai, iespējams, ir cēlies arī alus. Viena no versijām vēsta, ka maizīte traukā atstāta zem klajas debess, un, uzlīstot lietum, tā izmirkusi. Pēc kāda laika cilvēciņš remdējis slāpes no trauka un patīkami apreibis. Daži zinātnieki uzskata, ka pirmais alus pasaulē radās nejauši no salda medus dzēriena. Ir vēsturiski pierādīts, ka jau 3000 g. p.m.ē. Ēģiptē tika gatavots alum līdzīgs dzēriens no graudu iesala. Dažkārt reibinošo dziru piedēvēja dievam Ozīrisam. Hieroglifi vēsta, ka būvējot piramīdas, strādnieki graudu maizi sajauca ar ūdeni un veidoja reibinošu dziru. Vecākā alus darītava tika atrasta Nefertiti templī (datēta 15.-14. gadsimts p.m.ē.). Pirmo alus nodokli pasaulē ieviesa Ēģiptes valdniece Kleopatra. Starp divām upēm dzīvojošās Šumeru ciltis alu darinājušas jau 7000 gadus p.m.ē.. Kā liecina uzraksti māla plāksnītēs (datēti 3000 gadus p.m.ē.), kāds Šumeru cilts alus darītājs vārdā Lagaš divu mēnešu laikā iepircis 300 tonnas miežus. Šumeru ciltīm alus ražošana bija tik populāra, ka viņi sāka pielūgt alus dievu vārdā Ninkasi.
Alu pasniedziet alus glāzē, krūzē vai kausā ar tilpumu no 250 ml – 1500 ml Alus pasniegšanas temperatūra Lager tipa alum ir + 5 +8 c grādi. Alus pasniegšanas temperatūra Ale tipa alum ir +10 + 18 c grādi. *Atceries, diezgan bezgaumīgi ir lietot restorānos alus krūzes.
Reklāma
Alus taisīšana . Katram alus darītājam ir sava individuāla, noslēpumā turēta alus pagatavošanas recepte, taču alus gatavošanā viens no svarīgajiem komponentiem vienmēr ir ūdens. Ūdens kvalitāte tieši ietekmē alus garšu. Graudu iesalu Eiropā pagatavo no miežiem vai kviešiem. Graudus iemērc ūdenī un diedzē, līdz tiem izdīgst asniņi. Dīgstošā graudā ir vairāk cukura, tas labvēlīgi ietekmēs alkohola parādīšanos. Nākošā stadija ir graudu žāvēšana. Ja ražo tumšo alu, tad graudu žāvēšana (grauzdēšana) notiek daudz ilgāk un ar lielāku temperatūru, līdz graudi kļūst brūni vai pat melni. Iesalu samaļ, pievieno ideālu ūdeni un vāra. Gluži kā zupu. No graudiem ūdenī sāk izdalīties cukurs un citas vielas, kā rezultātā rodas graudu misa, duļķaina zupa. Misu atdala no cietajiem komponentiem (drabiņām) un vāra apmēram 2 stundas kopā ar apini. Apinis ir augs, kam piemīt antiseptiskas īpašības, bez tam apiņi būtiski ietekmē alus aromātu un garšu. Apinis alum piešķir patīkamu rūgtumu. Ja nebūtu apiņu, tad alus ātri saskābtu.