20. gadsimta notikumi, kuri šokēja pasauli2
Polijas cerība Lehs Valensa
Sarežģītais ekonomiskais stāvoklis un cenu kāpums noved pie nemieriem. Rodas neatkarīgo brīvo arodbiedribu jumta apvienība “Solidaritāte”, kuras pirmajā kongresā oktobrī par priekšsēdētāju ievlēts elektromontieris Lehs Valensa (Lech Walesa) (*1943). Apvienību rīko sterikus un ieņem uzņēmumus, un beidzot panāk vienošanos ar valdību par tiesībām streikot un neatkarīgām arodbiedrībām. Pēc tam “Solidaritāte” izvēršas par plašas sabiedrības politisko kustību (apm. 10 miljoni biedru) ar antikomunistisku ievirzi. 1981. gadā valdība pasludina karastāvokli un nākamajā gadā aizliedz arodbiedrību darbību. Tikai sociālistiskās kundzības politiskā sabrukuma posmā 1989. gadā arodbiedrību darbību atkal atļauj. Lehs Valensa, Polijas demokrātisko pārmaiņu virzītājs, 1990. gadā kļūst par Valsts prezidentu (līdz 1995).
Pārbūve jeb Viens cilvēks pārviedo visu pasauli
Par jauno ģenerālsekretāru PSKP centrālkomiteja 11. Martā vienbalsīgi ievēlē 54 gadus veco Mihailu Gorbačovu (*1931). Jau 1980. Gadā PSKP politbirojā uzņem šo daudzsološo aktīvistu kā jaunāko locekli. Gorbačovs tūlīt stabilize savas iekšpoltiskās varas pamatus, bet ārpolitika turpina saspīlējuma mazināšanas kursu, ko PSRS daudzi apstrīd. Par ārleitu ministru kļūst Eduards Ševardnadze (*1928). Gorbačovs ir pārveidojis ne tikai Padomju Savienību, bet arī ievilcis pasaules politiskajā sejā jaunus vaibstus.
Černobiļas atomkatastrofa
26. aprīlī Ukrainā noteik līdz šim lielākā zināmā atomspēkstacijas katastrofa. Divos milzīgos sprādzienos kopā izplūduši 50 miljonu kirī. Tas atbilst 30 līdz 40 Hirosimas bumbu radioaktivitātei. 28 cilvēki nomirst tulīt, novada ļaudis evakuē, bet radioaktivitāte izplatās daudzās Eiropas daļās. Taču tikai pēc trim dienām Kremlis informē Rietumu diplomātus. Piem., Vācijā Bavārijā radioaktivitāte palielinās 15 reižu un svaigie produkti jāpārbauda ar vislielāko stingrību.
Mūris krīt
2. maijā Ungārija sāk nojaukt nožogojumus uz robežas ar Austriju. Tūkstošiem VDR pilsoņu bēg šai robežai pāri uz brīvajiem Rietumiem. Neskatoties uz bēgļu plūsmas pieaugumu, Vācijas Sociālistiskās Vienīas partijas vadība gozējas pati savā spožumā, svinot VDR 40. gadadienu. Gorbačova (*1931) brīdinājums Honekeram (Honecker) (1912-1994): “To, kas ierodas par vēlu, dzīve soda,” galu ga;ā izrādās patiess, jo apspiestā tauta miermīlīgo revolūciju sāk ar pirmdienas demonstrācijam. Kad Vācijas Sociālistiskā Vienības partijas vairs nevar noturēties pie varas, VDR 9. novembrī pēc vairāk nekā 28 gadiem atver robežu. Cilveki no visas pasaules priecājas pie kādreizējā nāves mūra.