Raksti un rakstiņi par, ap un ar 2. pasaules karu ir bijuši daudz. Tomēr tieši 2PK dēļ, mūsdienu pasaule ir tāda, kāda viņa ir. Šajā rakstā es mēģināšu īsi aprakstīt karu un pasniegt pēc iespējas objektīvāku viedokli.
2. Pasaules karš citādākā skatījumā8

Kāpēc karš sākās? Galvenokārt tāpēc, ka satikās divi totalitāri režīmi – Vācijas (arī 3.) Reihs un PSRS, kas gribēja paplašināt savus valdījumus, iespējams arī gūt gandarījumu par 1. Pasaules karā zaudēto godu un teritorijām.

Kā tas bija iespējams? Apstākļu sakritība. Pasaulē bija trīs lielvaras, kas centās pavairot savas teritorijas uz kaimiņu rēķina, visagrāk to sāka darīt Japāņi, jau 1931. gadā okupējot Mandžūriju. Nākamā bija Lielvācijas 3. reihs, kas sāka ar Austriju 1938. gadā, pati pēdējā savas impērijas tieksmes parādīja PSRS tikai sākoties 2. pasaules karam, okupējot pusi Polijas 1939. gadā. Taisnības labad jāpiemin, ka ne jau šīs valstis vienīgās bija agresori, piemēram Polija 1938. gadā it nemaz nenokaunējās okupēt mazu daļu no Čehoslovākijas, kad tā tika iekļauta 3. reihā.

Vai bija iespējams karu apturēt ātrāk? Jā bija, ja neskaitām pirmskara notikumus, tad pirmā iespēja bija frančiem, ja tūlīt pēc kara sākuma viņi kopā ar britiem būtu pildījuši līguma ar Poļiem saistības un uzbrukuši 3. reiham. Tas atkal nozīmētu 2 frontes un visticamāk zaudētu karu. Arī otra iespēja bija tieši sabiedrotajiem, jo nekādu reālu šķēršļu izsēdināt desantu Normandijā ātrāk, nebija.

Kāpēc sabiedrotie rīkojās tā, kā rīkojās? Lai arī pirms kara Britu impērijā saule nekad nenorietēja, viņiem vieniem pašiem bija par maz militārā spēka kaut ko uzsākt, bet ASV vairāk uztrauca nevis Eiropa, bet gan sētas puse – Klusais okeāns, kuru bija okupējuši japāņi. Turklāt sabiedrotie neredzēja īpašu jēgu jaukties PSRS un 3. reiha ķīviņā un tikai tad, kad bija redzams, ka PSRS gūst virsroku un 3. reiha sakāve kļūst neizbēgama, sabiedrotie nolēma rīkoties un nepieļaut visas Eiropas nonākšanu PSRS kontrolē.

Kam tas bija izdevīgi? Uzsākot karu, vairākas nācijas domāja, ka viņiem tas ir izdevīgi, tomēr reālie ieguvēji bija tikai divi PSRS un ASV, kas uz kara rēķina kļuva par superlielvarām. Abām valstīm pieauga ietekme visā pasaulē, tās savā starpā sadalīja Vācijas reiha atstāto zinātnisko mantojumu, un PSRS ieguva ļoti daudz teritorijas.

Kam tas bija neizdevīgi? Vislielākie zaudētāji izrādījās paši agresori, Japānas Impērija un Vācijas Reihs. No pirmskara ietekmes pāri nepalika nekas un tautām tika uzspiests mūžīgi slikto zīmogs. Lai arī mūsdienās par lielāko zaudētāju var arī uzskatīt PSRS, tomēr tas nav tik viennozīmīgi vērtējams.

Pārsvarā mūsdienās joprojām aktīvi tiek stāstīts par to, cik slikts bija Vācijas Reihs un PSRS, tomēr gribētu vērst uzmanību uz to, ka 1939. gadā cilvēki uz pasauli raudzījās daudz savādāk un arī sabiedrotie nekaunējās ieraut nāsīs kādu zemesgabalu Āzijā vai Āfrikā. Atšķirība bija apjomā un nekaunībā, ar kādu tas tika darīts. Kā piemēru varu minēt, to, ka ASV 1941. gadā, kad Japāna uzbruka Pērlharborai, tūkstošiem Japāņu tika ieslodzīti koncentrācijas nometnēs. Ir par ko padomāt, vai ne? :)