Mums šķiet, ka visam ir sava vieta un jēga. Taču daudzas lietas, kuras mēs lietojam katru dienu, kādreiz tika izmantotas pavisam citādi.
15 ikdienas lietas, kas tika izgudrotas pilnīgi citam mērķim!14
Coca-Cola
Farmaceits Džons Pembertons, amerikāņu veterāns, uztaisīja novārījumu no kolas riekstiem un kokas lapām. Viņš to ieteica karavīriem, kas lietoja morfīnu brūcēm, lai saudzētu savas nervu sistēmas. Vēlāk viņam bija bizness ar gāzēto dzērienu pārdošanu, taču viņš pārdeva visas akcijas. Jaunie saimnieki sāka ražot Coca-Cola ar kokas lapām, kas bija attīrītas no kokaīna.
Melna kleita
Līdz par 1920. gadiem melnas drēbes tika nēsātas kā sēru simbols. Tad 1926. gadā Koko Čanela uzšuva viņas slaveno melno kleitu. Vispirms to ievēroja filmu dīvas un kleita kļuva populāra visā pasaulē.
Karaoke
Japāņu rokmūziķis Daisuke Inoue spēlēja kādas kafejnīcas apmeklētājiem , kas gribēja dziedāt starp grupas dziesmām. Kādu vakaru viņš nevarēja būt tur, tādēļ viņš kolēģiem iedeva ierakstu ar viņa daļu. Tad 1971. gadā viņš izgudroja aparātu, kas atskaņo mūziku bez balss, tādēļ mūziķi atpūtās, kamēr publika izbaudīja dziedāšanu.
Play-Doh plastilīns
Šo plastilīnu sākotnēji izmantoja, lai tīrītu tapetes mājās, kurās bija kamīni, kas vāca sodrējus. Ar vinila tapešu parādīšanos, kuras varēja viegli notīrīt ar švammi, šim plastilīna tīrītājam zuda tā primārā jēga. Tad kāda izgudrotāja radiniece, bērnudārza audzinātāja, iedeva šo mīksto veidojumu bērniem spēlēties..un viņi bija sajūsmā! Vēlāk ražošanas procesā no formulas tika izņemts mazgājamais līdzeklis, ko aizstāja ar krāsu. Tad tā lieta saņēma tās moderno nosaukumu: Play-Doh.
Skrejceliņi
Modernā skrejceliņa prototips tika izveidots 1818. gadā, kur cietumnieki izmantoja savu muskuļu spēku, lai maltu graudus. Cietumnieki turējās pie horizontālas stangas un gāja pa nebeidzamām kāpnēm.
Līmlapiņas
Dr. Spencers Silvers bija noturīgas līmes izveidas procesā, bet rezultējošā līme nebija pietiekami stipra un objekti viegli atlīmējās. Tad viņa kolēģis palūdz izmantot šo līmi, lai pielīmētu savus pierakstus plānotājā. Drīz lipīgi papīrīši pierakstiem parādījās veikalos un tos vēl joprojām visā pasaulē izmanto.
Augstpapēžu kurpes
Senajā Ēģiptē augsti papēži bija augsto un svarīgo personu statuss, kas vilka augstpapēžu kurpes un reliģiskiem rituāliem. Tos izmantoja gan sievietes, gan vīrieši. Šādas kurpes izmantoja arī miesnieki, lai izvairītos no staigāšanas pa asinīm. Vidusslaiku Eiropā augstpapēži bija aristokrātu privilēģija, kas kļuva populārāka tikai vēlāk. Beidzot, 20. gadsimtā, tika izgudroti slavenie stilleto augstpapēži.
Burbuļplēve
Slavenā burbuļplēve tikai izgudrota 1957. gadā. Tai oriģināli vajadzēja kļūt par trīsdimensionālu plastmasas tapeti, bet tā ideja nekad netika realizēta. Tomēr izgudrotāji pamanīja, ka materiālu varētu izmantot iepakojumos un tā patentētā burbuļplēve drīz kļuva izmantota globāli.
Spilveni
Mezopotāmijā spilvenus izmantoja tikai bagātie, kamēr cieti galvas atbalsti tika izmantoti, lai atvairītu kukaiņus un insektus no cilvēku matiem un sejām. Senajā Ķīnā tika uzskatīts, ka mīkstajiem spilveniem nav nekādas jēgas, un cietie galvas atbalsti taisīti no bambusa, porcelāna, koka vai bronzas deva spēku un aizsargāja no dēmoniem.
Vazelīns
19. gadsimta vidū naftas lauka strādnieki nepārtraukti cīnījās ar vaskainu materiālu, kas uzkrājās naftas pumpjos. Tomēr britu ķīmiķis Roberts Česebrouhs redzēja izdevību: viņš paņēma daļu no šīs vaskainās želejas, veica pētījumus un uzzināja, ka tai patiesībā bija noderīgas īpašības. Tā rezultātā tās lietošana agrajos gados kļuva ļoti plaša - no brūču ārstēšanas līdz paklāju tīrīšanai.