Piedāvāju 10 interesantus faktus par mūsu sapņiem. Dažim gan fakti ir labi zināmi, bet tēma, nenoliedzami, ir interesanta! Fakts – krākšanas laikā cilvēki nesapņo.
10 fakti par SAPŅIEM!173
Aklo cilvēku sapņi. Cilvēki, kuri kļuvuši akli pēc dzimšanas var redzēt attēlus savos sapņos. Cilvēki, kuri dzimuši akli neredzat nekādu attēlu, bet sapņi arī ir spilgti, kuri sastāv no sajūtām ar skaņu, smaržu, pieskārienu un emocijām.
Tu aizmirsti 90% no saviem sapņiem. Pamostoties, pēc piecām minūtēm lielākā daļa cilvēku tikko redzēto sapni jau ir aizmirsuši. Reiz kāds slavens dzejnieks Samuel Taylor Coleridge, pamodies vienu rītu pēc fantastiska sapņa, viņš sāka rakstīt sapni uz papīra ar vārdiem, kas nāca pirmie prātā. Tagad tas ir viens no slavenākajiem angļu dzejoļiem (Kubla Khan. Part way through).
Sapņo visi. Visiem cilvēkiem ir sapņi (izņemot gadījumus, kad ir smagi psiholoģiski traucējumi), bet vīriešiem un sievietēm ir dažādi sapņi un atšķirīgas fizikālās reakcijas. Vīrieši mēdz sapņot vairāk par citiem vīriešiem, jo sievietes mēdz sapņot gan par vīriešiem gan sievietēm vienādi. Turklāt gan vīriešiem, gan sievietēm sapņi ļoti saistīti ar seksuālo pieredzi. Fakts, ka fiziskas reakcijas savos sapņos, neatkarīgi no tā, vai sapnis ir seksuāla rakstura vai nē, piedzīvo abi dzimumi - vīriešiem bieži ir novērojama erekcija un sievietēm palielinās asins plūsma makstī, pat pavisam no nevainīga sapņa.
Sapņi novērš psihozi. Miega pētījumos esot pierādīts, ka pamodinot cilvēku pirms laika (normāli nepieciešamas ir aptuveni astoņas stundas miega), bija grūtības koncentrēties, novērojama paaugstināta uzbudināmība un pat nelielas halucinācijas. Pēc 3 dienu eksperementiem, lielākajai daļai eksperimenta dalībniekiem tika novērotas psihozes pazīmes.
Mēs sapņojam tikai par to ko mēs zinām (un kā tad ar Mendeļejevu??! ) Mūsu sapņos bieži ir pilns ar svešiniekiem . Vai jūs zināt, ka jūsu prāts nevar izgudrot sejas ko jūs redzat - tās ir reālas sejas reāliem cilvēkiem, ko esat redzējuši jūsu dzīves laikā, bet dažreiz nevart atceraties kur un kad? Ļauns slepkava jūsu sapnis var būt puisis ko bērnībā redzējāt benzīntankā, kad biji tikai mazs bērns. Mēs visi esam redzējuši simtiem tūkstošu seja mūsu dzīvē, tāpēc mums ir bezgalīgs resurs mūsu smadzenēm izmantot to mūsu sapņos. Nereti pamostoties, cilvēks domā – kur es viņu redzēju?
Ne visi redz krāsainus sapņus. Aptuveni 12% cilvēku sapņus redz melnās un baltās krāsās, atlikušie 88% redz krāsainus. Cilvēkiem mēdz būt arī kopējas tēmas sapņos. Bērniem skola, eksāmeni, konflikti, citiem seksuāla pieredze, autoavārijas un tā tālāk. Tas viss ir saistīts ar cilvēka emocionālo stāvokli konkrētā momentā. Bet nav zināms, kāda ir sapņu emocionālā ietekme, piemēram, redzot kāda nāvi melnbaltā vai arī krāsainā sapnī.
Sapņi ir nekonkrēti. Ja tu sapņo par kādu noteiktu tēmu tad bieži vien tā nav kā izskatās. Sapņi runā dziļi simboliskā valodā. Zemapziņa mēģina salīdzināt sapnī līdzības ar kaut ko citu. Redzot skudras liekas ka tās ir mašīnas, kas nekad neapstāties. Tātad, ja tu redzi nāvi, tas nenozīmē, ka tuvojas kāda nāve vai arī ka tu par to domā. Ir dažādas sapņu tulkošanas grāmatas, kur to visu var patulkot. Mazi bērni līdz 7 gadu vecumam redz vairāk murgus nekā pieaugušie.
Tie kas atmetuši smēķēšanu, redz spilgtākus sapņus. Cilvēki, kas tikko atmetuši smēķēšanu, ilgāku laiku redz ļoti spilgtus un krāšņus sapņus. Ilgāku laiku, no 293 aptaujātajiem atmetējiem 33% teica, ka esot redzējuši to, ka sapnī pīpējot. Pēc šāda sapņa cilvēks pamostoties ar vainas apziņu, negatīvām emocijām un pat panikā. Šie sapņi esot bijuši reālistiski un spilgti saprotami.
Ārējie apstākļi uzbrūk mūsu sapņiem. Bieži ir situācijas. Kad mums sapņojot iejaucas kāda skaņa no realitātes, mūsu sapnī šī skaņa tiek iekļauta kaut kādā situācijā. Arī situācija, kad pil ūdens un jums tajā mirklī gribas uz tualeti, tad sapnī bieži novērojama situācija, ka jūs meklējat, kur nokārtot dabīgās vajadzības (un dažreiz arī sameklējat! ). Ir arī moments, kad cilvēks jūt lielas slapes, tad sapnī dzer lielu glāzi ar ūdeni, bet slāpes atgriežas drīz pēc tam atkal, un tad jūs atkal dzerat, un atkal ir slāpes... cilpa bieži atkārtojas, līdz brīdim, kad pamostaties, un padzeraties pa īstam. Slavenā glezna kurā Salvador Dali ir attēlojis savu sapni, ir bites lidojums ap granātābolu. Bite esot realitātē traucējusi viņam gulēt un līdz ar to tā bij iedvesma šīs gleznas radīšanai.
Kad tu guli, tu esi paralizēts! Ticiet vai nē, bet jūsu ķermenis ir gandrīz kā paralizēts, un līdz ar to ir pazīstama situācija, ka jūsu kustības un rīcība sapņos ir ierobežota (nevarat aizmukt no ļaunā, va arī kaut ko vajag paņemt, bet jūs to nevarat un viss). Tas izskaidrojams ar to, ka miegā dziedzeri izdala hormonus un neironi dod signālus muguras smazenām atpūsties, tādējādi ir sajūta, ka neko nevarat izdarīt. Fakts – krākšanas laikā cilvēki nesapņo.