4

 219  1

Vai jūs esat ievērojuši, kas šogad notiek pasaulē? Ja pagājušajā gadā mēs cepāmies vēl nebijušā karstuma vilnī, tad šogad mums ir paveicies vairāk. Par lietus trūkumu nevar sūdzēties, bet pastāstiet to Sibīrijas iedzīvotājiem, kur sausuma un karstuma dēļ deg mežs vairāk nekā 54 000 kvadrātkilometru platībā (cik liela ir Latvija?). Vai arī Kanāriju salu iedzīvotājiem, kas ir spiesti evakuēties meža ugunsgrēku dēļ. Savukārt Aļaskā ugunsgrēku sezona joprojām turpinās. Nevar aizmirst par Grenlandi, uz kurieni ir nosūtīti ugunsdzēsēji no Dānijas.

Tomēr pats sliktākais no visiem mežu ugunsgrēkiem notiek Amazonē. Ugunsgrēki ir tik plaši, ka Sanpaulu debesis ir kļuvušas tumšas kā naktī.

 

Pasaules vidējā temperatūra paaugstinās. Tā ir tikai mazliet augstāka par 20. gs. vidējo temperatūru, bet tas ir ieviesis lielas izmaiņas. Atcerēsimies pagājušo mēnesi Francijā un Beļģijā. Vēl nepieredzēti temperatūru rekordi. Ko nu par to. Spānija, Vācija, Nīderlande. ASV štatos piedzīvotās minimālās temperatūras ir gandrīz sasniegušas rekordu radītājus. Šāds ekstrēms karstums rada sausumu. Iztvaikošana notiek īpaši intensīvi, viss izžūst radot lieliskus apstākļus mežu ugunsgrēkiem. Tomēr arī cilvēku nozīme šajos procesos ir svarīga.

 

Mežu ugunsgrēki, tas var likties paradoksāli, ir dabīga procesa daļa, bet cilvēki ir ilgstoši tos apkarojuši tādā veidā veicinot vecās veģetācijas uzkrāšanos, kas savukārt ekstrēma sausuma apstākļos ir īpašs drauds. Vajag pavisam maz, lai sāktos visaptverošs ugunsgrēks.

Ja Sibīrijā cilvēki speciāli dedzina mežus, jo tie jau šā vai tā tiktu nocirsti un nonāktu Ķīnā, tad Brazīlijā fermeri izmanto dedzināšanu, lai iegūtu lauksaimniecībā izmantojamas zemes. Tādā veidā tiek nodedzināts mežs un vairs nav vietējo indiāņu, kas traucētu apsaimniekot bijušās mežu teritorijas.

 

Kā apgalvo pētnieki, tad šī sezona Brazīlijas mūžamežos nav īpaša. Temperatūra ir tikai nedaudz augstāka par vidējo, bet galvenā problēma ir tas, cik procenti no mežiem ir jau izcirsti. Uz doto brīdi tie ir 15%. Ja līmenis paaugstināsies līdz 25%, tad teritorija var kļūt par savannu, kur būs krietni sausāki apstākļi. Atgādināšu, ka meži ražo skābekli, pārstrādājot atmosfērā esošo ogļskābo gāzi. Ar mazākām mežu teritorijām vidējās temperatūras paugstināšanās tikai turpināsies, bet izmaiņas Amazones reģionā sajutīs visa pasaule. Nav iespējams runāt par ilgspējīgu attīstību, ja Amazones mūžameži turpinās degt un to platības samazināsies.

 

#prayforamazon

Komentāri 4

0/2000

Uz šo mums ir jāskatās daudz plašāk, šis viss ir KLIMATA PĀRMAIŅAS, kas mums ir tik ļoti pazīstamas, bet nez kāpēc mums negribas pašiem mainīties, jo klimata pārmaiņas mēs apturēsim tikai tad, kad mainīsimies mēs paši. Meži tiek dedzināti daudzviet arī Indonēzijā, kur iegūtos plašumus lieto, lai audzētu palmas, iegūstot palmu eļļu, kas tiek lietota ļoti daudzos produktos. Šajos izdedzinātajos un izcirstos plašumos arī tiek veidotas govju fermas,  kuras saražo neidomājamu C02 daudzumu. Kas ir arī viens iemesls, kāpēc kļuvu par veģetārieti.  

 8  1 atbildēt
Kāds, kas visu radīja, pats visu izposta.
 0  0 atbildēt
Dirsā ir
 0  0 atbildēt