Peldēšana ir prasme, kas daudziem no mums šķiet ļoti noderīga, taču mēs to neizmantojam darbam vai izdzīvošanai. Āzijas Bajau iedzīvotāji, kurus tautā dēvē par "jūras nomadiem", ir izstrādājuši paņēmienu, kas ļauj viņiem aizturēt elpu zem ūdens vairākas minūtes, daudz ilgāk nekā jebkurš cits pasaulē. Viņi varēja diezgan mierīgi peldēt 60 m dziļumā līdz 13 minūtēm. Izrādās, ka šīs spējas nav tikai īpašas apmācības rezultāts.
Iepazīsties ar īstiem supercilvēkiem, kas var dzīvot gandrīz kā zivis7
No veciem līdz jauniem Bajau ir krāsaini, svinīgi un muzikāli cilvēki, kas gadsimtiem ilgi ir dzīvojuši Malaizijas, Indonēzijas un Filipīnu krastos. Bajau lielāko daļu savas vēstures ir bijuši nomadi, dzīvojuši jūras malā. Daudzi Bajau joprojām piekopj tādu pašu dzīvesveidu līdz šai dienai, kas izskaidro, kāpēc viņus joprojām parasti sauc par "jūras nomadiem".
Lai nozvejotu zivis un iegūtu citas jūras preces tirdzniecībai vai patēriņam, Bajau sāk mācīties peldēt un nirt jau agrā vecumā. Viņi var pavadīt 6 līdz 10 stundas dienā ūdenī, lielāko daļu laika pavadot zem ūdens. Problēma ir tāda, ka zivju ir ievērojami mazāk nekā pirms 20 gadiem, tāpēc zem ūdens ir jāpaliek ilgāk, lai noķertu tādu pašu daudzumu.
Lai izdzīvotu jūras dzīlēs, Bajau cilvēkiem ir vairākas fiziskas izmaiņas. Atlase ir nostrādājusi, un tagad viņiem ir lielāka liesa, kas ir nepieciešama, lai saglabātu skābekli saturošās sarkanās asins šūnas un ļautu tiem ilgāk izdzīvot zem ūdens. Zinātnieki ir arī atklājuši, ka mazi bērni lieliski redz zem ūdens, kas ir svarīgs pielāgojums šajā kontekstā.
Beidzot tika atklāta Dienvidaustrumāzijas “jūras nomadu” spēja aizturēt elpu ārkārtīgi ilgu laiku, brīvi nirstot, lai medītu zivis, un iemesls tam ir evolūcija. Bajau cilvēki ir attīstījuši spēju ienirt desmitiem metru dziļumā, neizmantojot modernu niršanas aprīkojumu. Tā vietā viņi paļaujas uz svariem, ar roku darinātām koka aizsargbrillēm un vienu elpas vilcienu.
Viņi, iespējams, tūkstošiem gadu dzīvo māju laivās, pārvietojas Dienvidaustrumāzijas jūrās no vienas vietas uz otru un reti sper kāju uz sausas zemes. Tāpēc viņi visu nepieciešamo iegūst no jūras.