Mēģināšu iepazīstināt ar augļiem, kurus jūs iespējams sastapsiet un nogaršosiet Āzijā. Saraksts tiks papildināts iespēju robežās, atkarībā no brīvā laika.
Ananāss
Eksotiskie augļi6
Ananāss ir ļoti populārs tropiskais auglis. Tas izskatās kā liels čiekurs ar skaistu apvalku un glītu lapu rozeti galā. Gatavam auglim apakšējās lapas var viegli atdalīt. Tam ir salda, viegli skābena garša, kas var mainīties atkarībā no gadalaika. Ir daudz dažādu šķirņu ananāsi: no ļoti lieliem līdz mini ananāsiem (izplatīti Taizemes dienvidos)
Ananāss ir jāizvēlas ar taustes palīdzību. Gatavs auglis nedrīkst būt ciets kā koks, bet nedaudz, spiežot ar pirkstu iespiesties, bet ne daudz. Savādāk auglis ir pārgatavojies un sācis bojāties. Taizemē komplektā ar ananāsu mēdz pasniegt arī sāli, garšas daudzveidībai.
Ar savu svaigumu ananāss ir ļoti dekoratīvs uz augļu šķīvja un vienādi lielisks gan salātos, gan ar dzērieniem. To ļoti bieži izmanto aromātiskos, eksotiskos ēdienos – gan karstajos, gan desertā. Tā kā ananāss satur bromelainu – gremošanas veicinošu enzīmu -, tas ir īstais auglis maltītes noslēgumam. Lai gan ananāss ir ļoti salds, tas satur maz kaloriju (100 gramos – 56 kcal).
Ananāss satur C vitamīnu, kas palīdz stiprināt imunitāti. Palīdz cīnīties ar pazeminātu asinsspiedienu. Ja tev ir gastrīts, no šī augļa atsakies!
sezona ir: cauru gadu.
Duriāna dzimtene ir Malaizija un Borneo. Šajās zemēs to uzsakta par īstu delikatesi. Runā, ka audzētāji atiecas pret šo augli kā pret īstu ģimenes locekli. Taču baudi duriānu, kad tas ir nogatavojies, un pārāk ilgi neuzglabā, jo pārgatavojies tas nejauki smird.
Duriāns ir apaļš vai ovāls, klāts ar asiem dzelkšņiem. Tas ir pats zināmākais un pats pretrunīgākais augs Āzijā. Kādi tik epiteti nav par viņu dzirdēti: "augļu auglis", "paradīzes garša un elles smarža". Visa lieta ir augļa patīkamā, piesātinātās garšas neatbilstībā ar smaržu. To aizliegts ņemt līdzi viesnīcās, autobusos un lidmašīnās (tas neattiecas uz Singapūru). Zaļganbrūns, nogatavojies kļūst nedaudz dzeltenīgs. Sastāv no vairākām daivām un var būt diezgan liels, svarā sasniedzot līdz 5 kg. Mīkstums ir gaiši dzeltens, vislabāk to ēst svaigā veidā. Lielās, dzeltenbrūnās sēklas pirms ēšanas jāapstrādā.
sezona ir: no aprīļa līdz augustam
Brīdinājums: duriāns paaugstina asinsspiedienu, tāpēc viņu nedrīkst lietot kopā ar alkoholu. Brīdinājums: duriāns paaugstina asinsspiedienu, tāpēc viņu nedrīkst lietot kopā ar alkoholu.
Guava pēc izskata atgādina lielu zaļu paugurainu ābolu. Āzijas variantā auglis ir praktiski bez smaržas, tikko jaušams ananāsa un zemenes sajaukums. Negatavi augļi mēdz būt ļoti skābi. Guava ir vienīgais auglis, kurš satur 5 reizes vairāk C vitamīnus kā apelsīni.
Šo augli griež šķēlītēs, izgriežot mīkstos kauliņus vidiņā un ēd kā zaļo mango, virsū uzkaisot cukuru (var arī nekaisīt). Sezona - visu gadu.
Nogatavojušos augli ieteicams lietot ar visu mizu lai uzlabotu kuņģa darbību un stimulētu sirds darbību. Ieteicams vispārējā tonusa paaugstināšanai un limfu sistēmas stiprināšanai.
sezona ir: cauru gadu.
Džekfruits pēc formas atgādina duriānu, tikai dzelkšņi mazāki un izmērs lielāks. Džekfruits ir viens no lielākiem augļiem. Tā svars var sasniegt 40 kilogramus. Viņu salīdzina ar cilvēku kuram ir laba sirds, bet briesmīga āriene. Jāpērk jau sadalīts. Pašam to būs grūti izdarīt. Taieši viņu ēd kopā ar saldiem rīsiem, pārlietiem ar siltu kokos pienu.
Džekfruits ir bagāts ar vitamīnu A, sēru, kalciju un fosforu.
sezona ir: no janvāra līdz maijam.
Karambola (Zvaigznes auglis) .Augļi dzelteni vai zaļi, pēc formas un izmēriem atgādina saldo piparu, ja paskatās šķērsgriezumā redzam zvaigznes formu. Otrs nosaukums ir zvaigznes auglis.
Gatavam auglim ir ļoti sulīgi augļi. Ir patīkama garša, ne pārāk salda. Negatavi augļi ļoti skābi. Pamatā tiek izmantoti salātu pagatavošanai, sulām, konservos, mērcēs un atsvaidzinošos dzērienos. Tīrīt nevajag, vienkārši sagriežam "zvaigznītēs" un ēdam.
Satur ļoti daudz C vitamīna, lielos daudzumos nav ieteicams lietot nieru slimību gadījumā un grūtniecēm.
sezona ir: cauru gadu.
Kokosrieksti aug augstās, stāvās palmās. Kokosrieksts ir ciets auglis, pārklāts ar zaļu mizu. Urbinām augšā caurumiņu un tiekam pie pienveidīga šķidrums. Lieliski veldzē slāpes. Gardēži var arī pēc piena izdzeršanas, izgrebt arī kokosa mīkstumu kurš atrodas gar augļa sienām.
sezona ir: cauru gadu
Longans. Pēc izskata atgādina nelielus kartupeļus. Zem dzeltanbrūnas mizas atrodas balts salds mīkstums. Viegli lobās, var ēst kā "semuškas". Grūti apstāties ēst, līdzīgi kā ar "semuškām". Augļa vidū atrodas kauliņš. Pārtikā tiek lietoti svaigi augļi un arī kaltēti. Līdzīgi kā rozīnes. Dzērieni no longana atsvaidzina un remdē slāpes. Oriģināla salda garša.
sezona ir: no jūlija līdz augustam
Līčas audzētas Ķīnā jau tūkstošiem gadu un tur tiek uzsatītas par romantikas simbolu. Taizemē tās ievestas apmēram XVII gadsimtā. Ir apmēram 20 līču veidu. Līčām ir ādveida apvalks ar maziem izcilnīšiem. Iekšā atrodas caurspīdīgs žejejveida mīkstums, kas pēc garšas nedaudz atgādina nogatavojušos ērkšķogu. Tām ir liels, neēdams kodols. Negatavam auglim apvalks iezaļganā krāsā, nogatavojies tas kļūst sarkanrozā, bet pārgatavojies iegūst brūnu nokrāsu.
Līčas ir ļoti atspirdzinošas, ēdamas svaigā veidā kā deserts pēc pusdienām. Tās var nomizot un sūkāt. Plaši izmanto arī ķīniešu saldskābos ēdienos.
sezona ir: no aprīļa līdz maijam
Lonkons. Nezinu vai būs pareizs šī augļa latviskais nosaukums, ja kāds foruma lietotājs var pateikt priekšā, būšu ļoti pateicīgs. Auglis notīrītā veidā atgādina marinēta ķiploka daiviņas, baltas un nedaudz caurspīdīgas. Pēc garšas līdzīgs melnajai upenei, saldas ar nelielu skābuma piegaršu. Ļoti garšīgs, bet salīdzinoši dārgs. Viņu ir ērti tīrīt un ēst. Uzreiz nopērciet lonkonu vairāk, ir dīvaina īpašība ātri tikt noēstam. Kad auglis tiek ēsts ir jāuzmanās no rūktajām sēkliņām. Samērā ilgi var glabāties ledusskapī.
Bagāts ar kalciju, fosforu, kāliju, dzelzi un vitamīniem B1, B2 un C.
sezona ir: no aprīļa līdz jūnijam
Mangostīns, Mankuts. Taizeme ir pasaules līdere šī vienreizēji garšīgā tropu augļa audzēšanā. Auglis ir nedaudz mazāks kā tenisa bumbiņa ar biezu ādu tumši violetā krāsā. Pēc notīrīšanas ir līdzīgs kā ķiploka galviņa ar daiviņām. Pēc garšas ļoti salds un sulīgs. Esiet uzmanīgi, dažās no daiviņām mēdz gadīties lieli un cieti kauliņi. Bagāts ar kalciju, fosforu un B, C vitamīniem.
sezona ir: no maija līdz jūlijam