Vai tu esi redzējis kādreiz spīdošus dimantus? Tas tiešām ir skaisti un cilvēki ir gatavi maksāt milzīgas summas par skaistiem rubīniem, safīriem un smaragdiem, bet tie ir tikai daži, zināmākie dārgakmeņi. Uz Zemes ir atrodami vēl daudzi citi, ne mazāk vērtīgi un skaisti dārgakmeņi, kuru vērtība var likties pārsteidzoši liela.
7 vērtīgi dārgakmeņi, par kuriem, iespējams, nebūsi dzirdējis3
Zilais dimants
Starp dārgākajiem dimantiem pasaulē īpaši vērtīgs ir zilais dimants. Tā retā krāsa ir iemesls, kāpēc cena par to var sasniegt vairākus miljonus dolāru. 2016. g. zilais dimants ar nosaukumu "Openheimera zilais" tika pārdots par 50,6 miljoniem dolāru. Lai arī tas bija tikai 14,62 karātus (1 karāts ir 0,2 grami) liels tā cena uzstādīja rekordus.
Attēlā redzamais Cerības dimants ir nācis no Indijas, bet nomainījis neskaitāmus īpašniekus un tagad atrodas Smitsona institūtā.
Arbūzveida turmalīns
Turmalīns ir alumīnija bora silikāts, kura interesanto nokrāsu pieškir dažādu metālu piejaukumi kristāliskajā struktūrā. Pats par sevi tas var būt bezkrāsains, toties dzelzs un mangāna piejaukumi var nodrošināt pat to, ka tas būs magnētisks.
Painīts - retākais dārgakmens uz planētas
Pirmo reizi tas tika atklāts 1951. g. un līdz 2001. g. pasaulē ir atrasti tikai trīs šādi dārgakemeņi. Kopš tā laika dārgakmeņus iegūst Mjanmā, bet tīri kristāli bez ieslēgumiem ir sastopami ļoti reti. Tas kalcija, cirkona un alumīnija borāts, bet var saturēt arī hroma un vanādija piejaukumus, kas to iekrāsos pat oranžā vai sarkanbrūnā krāsā.
Biksbīts jeb sarkanais berils
Lai arī tas ir skaists un vērtīgs, ar to vajadzētui apieties uzmanīgi. Pirmo reizi biksbītu atklāja 1905. g. ASV, Jūtas štatā un tas ir zināms kā kancerogēna viela, kas papildus var izraisīt arī pneimotītu.
Melnais opāls
Melnais opāls var izskatīties pavisam savādāk, jo opālu galvenā īpašība ir īpašais gaismas atstarošanas veids. Lielākais melnais opāls ir atrasts Austrālijā un ir nosaukts pēc Haleja komētas, jo tieši tajā mirklī tā bija redzama virs Austrālijas.
Fluorīts
Tam ir ļoti vienkārša ķīmiska formula - CaF2, bet tas var būt viens no dārgākajiem dārgakmeņiem pasaulē pateicoties savai kristāliskajai struktūrai. Violetas nokrāsas perfekti izometriski oktaedri var būt iespaidīgs skats. Dārgakmens pats par sevi ir diezgan bieži sastopams, jo veidojas termālo ūdeņu zonās.
Benitoits - oficiālais Kalifornijas štata dārgakmens
Pirmo reizi tas tika atklāts 1907. g. vienā Kalifornijas štata atradnē. Daudzus gadus tā palika vienīga atradne pasaulē, bet vēlāk to atklāja arī Japānā, Austrālijā un Arkanzasas štatā. Tomēr dārgakmens cienīgas kvalitātes kristāli ir ļoti reti un to cena par vienu karātu var sasniegt 10 000 dolāru.