Kad viss ir tik dārgs, šie padomi var noderēt.
17 parasti cilvēki dalās padomos ar to, kā ietaupīt naudu par pārtiku6
1. Ja kaut kam veikalā ir akcija, bet tas ir izpārdots (sviests, milti, kafija utt.), tad neaizstāj tos ar dārgāku preci. Aizej nākamajā dienā, kad plaukti būs papildināti.
2. Manus tēriņus par pārtikas produktiem samazināja domāšanas veida maiņa. Ja kādreiz meklēju receptes un tad gāju medīt nepieciešamos produktus, tad tagad daru otrādi – ņemu to, kam ir atlaide, un tad mēģinu sadomāt, ko no tā visa var pagatavot. Šī pieeja arī ir uzlabojusi manas pavāra prasmes.
3. Mēs ģimenē pārstājām pirkt gaļu šķēlītēs. Tā vietā ik pa laikam nopērkam veselu vistu un gatavojam to paši. Sviestmaižu izmaksas ir būtiski nokritušās, jo cenas starpība sanāk milzīga.
4. Pērku gaļu nevis lielveikalā, bet no ražotāja. Tādējādi sanāk ietaupīt pat 50%, ko parasti savāktu starpnieki.
5. Sāku zupām pievienot vairāk graudaugu. Tie uzlabo ēdiena garšu un mazina vajadzību pēc milzīga gaļas daudzuma. Sanāk arī diētiskāk par taukainu gaļu.
6. Mēģinu iepirkties viena tīkla lielveikalu ķēdē (lai būtu riktīgi lojāls klients un saņemtu labākus piedāvājumus) un regulāri apskatu tur pieejamās atlaides.
7. Izmantojiet klienta kartēs uzkrāto naudu.
8. Saldētava var šķist dārgs prieks, bet tā nav. Īpaši tad, ja pērk to ziemā, nevis ražas sezonā. Ar pietiekami plašu saldētavu vari tajā uzkrāt gaļu, pērkot to tikai tad, kad tai ir lieliska atlaide.
9. Pirms pirkuma veikšanas salīdzini produktu cenas par kilogramu/litru. Ne vienmēr lielākais iepakojums būs izdevīgāks par 3 mazākiem.
10. Ja esi no tiem, kas bieži pasūta Woltiņu, tad tev ir ļoti viegli samazināt tēriņus. Laicīgi sapērc saldēto pārtiku (picas, pasta, pelmeņi) un pēc vajadzības to pagatavo. Cenas starpība ir būtiska. Var sasaldēt arī ēdiena pārpalikumus un zupas. Mūsu ģimenē saldētavā vienmēr ir pāris porcijas ar zupu.
11. Droši vien izklausās skumjāk, nekā ir patiesībā, bet man ir saraksts ar ‘’Bezgalīgajām maltītēm’’, kas mani glābj mēneša beigās. ‘’Bezgalīgās maltītes’’ ir ēdieni, kuriem nepieciešamas ne vairāk kā 5 sastāvdaļas, kuras katra maksā zem 2 eur. Piemēram, tortillas plācenīši, siers, tomātu mērce, desa (cepeškrāsnī).
12. Ja tev garšo lasis, tad pērc uz atlaidēm lielu gabalu un sasaldē! Pēc tam pēc vajadzības vari dalīt mazākās porcijās un ēst.
13. Man nepatīk to atzīt, bet manu ietaupījumu lielā mērā veido roltonu iekļaušana ēdienkartē. Uz pavisam lielām akcijām var dabūt 5 pakas pa 1 EUR! Nelietoju garšvielu paciņas, kas nāk līdzi, jo tā gan ir ķīmija, bet makaronus var apliet ar ūdeni un pielikt klāt to, kas pašam tīk – ola, tomātu mērce, siers, srirača utt.
14. Dodos iepirkties tikai svētdienās, jo šajās dienās bērnus varu atstāt mājās ar vīru. Jā, svētdienas nav foršas dienas šopingam, jo var darīt tik daudz ko citu, turklāt veikali ir pilni, bet tas palīdz ietaupīt. Visi, kam ir bērni, zina, ka mazie paķers no plaukta jebko un liks tev to nopirkt. Vairs nē! Un, ziniet, ietaupījums ir jūtams.
15. Audzējiet paši savus dārzeņus/garšvielas, ja ir tāda iespēja. No salātiem podiņos var izaudzēt vēl salātus, diļļu sēklas nesezonā ir lētas, tāpat arī lociņus no sīpoliem var dabūt daudz un dikti, ja ir vēlme.
16. Puķkāpostus, brokoļus utt. dārzeņus pērku saldētus uz atlaidēm. Cepeškrāsnī un ar mērcīti garšo gandrīz kā svaigi.
17. Es pērku LIELAS rīsu pakas. Rīsi ir ļoti barojoši un lielās pakās cena ir smieklīga. 10 kg paka var tevi pabarot milzīgu laika periodu.