Vai jūs esat satikušies ar somiem? Viņiem ir īpaša mentalitāte, kuru brīžiem ir grūti saprast, jo viņiem nepatīk par to runāt. Viņiem vienkārši nepatīk runāt. Tas neattiecas uz visiem, bet esot Somijā labāk rēķināties ar šādu attieksmi nekā sagaidīt, ka nepazīstami cilvēki ar tevi mēģinās iepazīties, tomēr ir dažas lietas, kas var nokaitināt somus. Cik lielā mērā minētās lietas nokaitina, labāk nepārbaudīt.
13 veidi, kā nokaitināt somus4
1. Runājiet skaļi sabiedriskās vietās
Iedomājieties, ka pastaigājies rāmā Somijas mežā, lai tikai ar savu skaļo pļāpāšanu izjauktu mieru. Tā jūtas somi, pagriežot skaļuma regulēšanas pogu publiskās vietās. Tas ir kā ūsu krāsošana uz Monas Lizas. To vienkārši nedara.
2. Sabiedriskās vietās skaļi runājiet ar svešiniekiem
Ja balss pacelšana ir liels "nē", tad to darīt sarunā ar svešinieku ir tikpat labi kā nāvīgs grēks. Svešie ir kā somu sabiedriskās dzīves lāči ziemas guļā; viņi nenovērtē, ka viņus traucē.
3. Sabiedriskās vietās klusi runājiet ar svešiniekiem
Tomēr pat čukstēšana ar svešiniekiem var likt viņiem sašķobīties. Somiem tas ir delikāts līdzsvars; jums ir jācenšas atrast komforta zonu, kas ir "īstā". Un, ja šaubāties, tad izmantojiet klusuma svētumu.
4. Salīdziniet viņus ar zviedriem
Somi un zviedri, viņi visi ir ziemeļvalstis, vai ne? Nepareizi! Tās ir kā zemenes un brūklenes – abas ir ogas, bet ar atšķirīgu garšu. Salīdzinot somu ar zviedru, jūsu sarunas var pasliktināties ātrāk nekā Somijas ziema.
5. Aizmirstiet, ka Somijā ir vairāk nekā Helsinki
Patiešām, Helsinki var būt skaista somu urbānisma bāka, taču šai zemei ir kas vairāk. Ignorēt plašās ainavas aiz Helsinkiem ir tas pats, kas slavēt glazūru, ignorējot kūku.
6. Pajautājiet, kur var redzēt Somijas leduslāčus
Jā, Somija ir ziemas brīnumzeme, bet leduslāči ir izslēgti no viesu saraksta. Uzdot šo jautājumu ir līdzvērtīgs jautājumam skotam, kur atrodas ķenguri. Tas var būt labi domāts, bet ļoti maldīgs jautājums.
7. Pirtī nēsā dvieli un sūdzies par karstumu
Dvieļa uzvilkšana pirtī un gaudošana par karstumu ir necieņa pret somu kultūras stūrakmeni. Tas ir tāpat kā apmeklēt Itāliju un sūdzēties par makaronu pārpilnību.
8. Pajautājiet, kā ir dzīvot Skandināvijas valstī
Lai gan Somijas elpu aizraujošajam skaistumam nenoliedzami ir skandināvu iezīmes, Somija nav Skandināvijas nācija. Tā ir ziemeļnieciska nācija. Uzdot šo jautājumu somam ir tas pats, kas jautāt kanādietim par dzīvi ASV. Protams, viņiem ir kopīgs kontinents, taču pieredze ir cita. Somijas kultūras gobelēns ir tikpat brīnišķīgi unikāls kā Aurora Borealis apgaismotās naksnīgās debesis, un, jautājot par Skandināviju, šis žilbinošais skats var tikt aizēnots.
9. Sakiet, ka hokejs ir garlaicīgs
Tūkstoš ezeru zemē hokejs ir dzīvības sporta veids. Apzīmēt to kā blāvu nozīmē apšaubīt somu gara dzīvīgumu. Tas ir tāpat kā pateikt īram, ka puslitrs Ginesa ir "tikai labi".
10. Pasveicini savu kaimiņu
Somu dvēsele mīl vientulību. Sasveicināties ar kaimiņu jums varētu šķist pieklājīgi, bet somam tas varētu šķist tikpat uzmācīgi kā ods, kas lidinās apkārt.
11. Sakiet, ka ienīst melnus saldumus
Somijā 99% konfekšu ir melnā krāsā, jo 99% saldumu ir izgatavoti no lakricasi. Namīlēt lakricu ir ne tikai kultūras ziņā nepieņemami, bet tas arī nozīmē, ka jūs palaidīsit garām simtiem dažādu produktu ar lakricas garšu, sākot no saldējuma līdz prezervatīviem.
12. Pasteidziniet tos kafijas pauzē
Viens no Somijā lolotākajiem rituāliem ir kafijas pauze, ko bieži apvieno ar “pullu”, saldu kanēļa maizīti. Somu pasteidzināšana šajā svētajā dīkstāvē ir līdzvērtīga parīzieša steidzināšanai ar vīnu un sieru – tas ir cieņas pārkāpums visaugstākajā mērā.
13. Nepievērst uzmanību “sisu”
"Sisu" ir unikāls somu prāta, drosmes un noturības gars, viņu nacionālās identitātes mugurkauls. “Sisu” neievērošana vai tā nozīmes noniecināšana ir līdzīga Japānas apmeklējumam un samuraju koda jeb bušido ignorēšanai. Tas ir ātrākais un drošākais ceļš uz somu dusmām pret viņu dziļi iesakņojušos kultūras ētiku.