Cilvēka ķermenis var piemēroties daudzām izmaiņām. Mēs lieliski varam iztikt bez dažiem orgāniem un tāpat dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Dažos gadījumos, ja tiek zaudēts kāds no orgāniem, tad var uzturā lietot papildu vitamīnus un nekas nemainīsies.
11 cilvēka ķermeņa orgāni, bez kuriem var iztikt12
Nāsis
Mūsu degunam ir 2 caurumi jeb nāsis, kuras atdala starpsiena (tas atdala labo un kreiso nāsi). Deguns darbojas pēc noteikta cikla un šis deguna cikls būtībā dod mums 2 degunus. Viena no nāsīm strādā spēcīgāk nekā otra. Ik pēc dažām stundām notiek pārslēgšanās no elpošanas caur vienu nāsi uz otru, jo audi iekšpusē pietūkst. Ir svarīgi, lai caur vienu nāsi izietu mazāka gaisa plūsmai nekā caur otru, jo tādā veidā mums saglabājas izcilas smaržas spējas. Mēs tiešām esam supercilvēki!
Plaušas
Plaušas, kā mēs zinām, piegādā skābekli ķermenim. Pārsteidzoši ir tas, ka mēs varam darboties un izdzīvot tikai ar vienu plaušu, neskaitot dažus ierobežojumus. Piemēram, sportisti nespētu pilnībā izmantot savu potenciālu, taču viņi joprojām varētu vingrot.
Ķermenis pierod darboties ar vienu plaušu un var kompensēt skābekļa zudumu, ko rada vienas plaušas neesamība. Ja ķermenī paliek viena plauša, tad tā piemērosies, tā kļūs lielāka. Viss, kas ir nepieciešams, ir laiks un prakse, lai pilnībā pierastu pie tā.
Kuņģis
Iespējams, ka būsiet dzirdējuši, ka daļa cilvēku var dzīvot bez kuņģa. Lai gan tievās zarnas ir ļoti svarīgas izdzīvošanai un vissvarīgākā daļa gremošanai, ar kuņģi tā nav. Mūsu ķermenis spēj izlaist pārtikas sadalīšanu un nodot to zarnām.
Ķirurgi var savienot barības vadu (cauruli, kas savieno rīkli ar kuņģi) ar tievajām zarnām, un rezultātā cilvēki var ēst normāli, papildus lietojot vitamīnu piedevas. Tomēr kuņģi parasti izņem tikai tad, ja cilvēkam ir tāda nopietna slimība kā kuņģa vēzis.
Mandeles
Lielākoties bērniem mandeles tiek izoperētas agrīnā vecumā. Tomēr arī pieaugušajiem tās var tikt izoperētas un bez mandelēm ir iespējams iztikt. Mandeles atrodas rīkles aizmugurē, un to uzdevums ir novērst baktēriju iekļūšanu organismā.
Lielākajai daļai cilvēku mandeles parasti kļūst arvien mazākas, kad mēs kļūstam vecāki, bet dažreiz tā nenotiek — tādā gadījumā notiek infekcija un mandeles ir jāizņem jeb tiek veikta tonsilektomija.
Zosādas muskuļi
Ak, jā, mēs visi zinām, ka zosāda aktivizējas, kad klausāmies dvēselisku mūziku, kad ārā ir ļoti auksts vai kad mums ir bail, bet mums tie nav īsti vajadzīgi, ja vien mēs neesam veidoti kā mūsu matainie senči, kuriem tie bija nepieciešami papildu aizsardzībai pret aukstumu.
Muskuļu šķiedras, kas pazīstamas kā arrectores pilorum, ir tas, kas zosādu padara iespējamu, un pagātnē tie tika izmantoti kā mūsdienu siltās jakas pret aukstumu.
Ausu muskuļi
Protams, mums ir vajadzīgas ausis, lai dzirdētu, bet mums tās nav jākustina, lai varētu dzirdēt. Muskuļu grupu auriculares mūsu senči izmantoja, lai kustinātu ausis, lai labāk dzirdētu un izteiktu emocijas, kā to dara dzīvnieki.
Lai gan mums tie joprojām ir un, pateicoties tiem, spējam ausis nedaudz pakustināt, evolūcijas gaitā tie ir kļuvuši vājāki. Tomēr mūsu ausis kustas, kad izjūtam tādas emocijas kā laime, un tā ir parādība, ko nevar izskaidrot.
Resnā zarna
Resnās zarnas uzdevums ir izvadīt atkritumus no organisma. Tas īsti neattiecas uz vielmaiņu, un tai ir taisnāks ceļš uz vēderu, tāpēc cilvēki var izdzīvot bez tās. Nav iemesla noņemt resno zarnu, ja vien tas nav nopietnas slimības dēļ. Pat ja tā ir noticisi, nebaidieties, bez resnās zarnas var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Trešais acu plakstiņš
Ja paskatīsies acīs skatoties spogulī, tad acs kaktiņā var redzēt nelielu rozā apli. Šis ir trešais plakstiņš, kas mums nav vajadzīgs, bet noder dzīvniekiem, piemēram, putniem, lai novērstu putekļu un izkaisītu gružu iekļūšanu acīs.
Ja esat dzirdējis par dabisko atlasi, tas jums varētu šķist pazīstams. Dabiskā atlase saglabā ķermeņa daļas paaudžu garumā. Dažas ķermeņa daļas, kas ir kaitīgas vai zaudējušas savu nozīmi, ar laiku izzūd. aptuveni kā tas notiek ar trešo plakstiņu.
Astes kauls
Mums patiešām ir astes kauls, un tas ir diezgan bezjēdzīgi, atšķirībā no zīdītājiem, kuriem tas bija vajadzīgs līdzsvaram un saziņai. Mūsu senčiem tas zaudēja nozīmīgumu, kad viņi sāka staigāt uz 2 pēdām.
Evolūcija to pārveidoja par kauliem, kas atrodas mūsu mugurkaula pamatnē. Daži atklājumi liecina, ka šis kauls joprojām tiek izmantots, lai atbalstītu dažus muskuļus un iegurņa zonu, taču ir pierādīts, ka galu galā tam ir maza vai gandrīz nekāda nozīme.
Liesa
Liesa atrodas vēdera kreisajā pusē, blakus kuņģim. Tas ir svarīgs orgāns, bet cilvēki var dzīvot bez tā. Ja liesa pārstāj darboties pareizi, piemēram, kļūst palielināta vai tajā rodas bojājumi, tas rada problēmu. Tā būtu zīme, lai to izoperētu.
Pēc liesas izoperēšanas var notikt ātrāka infekciju attīstību. Tomēr aknas pārņems tās funkcijas un organisms joprojām varēs cīnīties pret infekcijām.