Lai arī kur tu nestrādātu, ir noteikti uzvedības likumi, ko no tevis sagaida darba vietā. Mēs to varam saukt par darba kultūru, bet parasti par to tu neizlasīsi darba līgumā. Vien strādājot, tu atklāj dažādas lietas, ko visi dara, bet nav īsti saprotams, kāpēc tā tiek darīts.
10 nerakstīti uzvedības likumi darbā, kas jau ir novecojuši4
Būt sasniedzamam 24/7
Tas, ka tu izslēdz savu telefonu pēc darba dienas beigām un neatbildi uz priekšinieka jautājumiem saistībā ar darbu, ir pilnīgi pieņemami. Ir vien daži amati, kur tev ir jābūt sasniedzamam 24/7, bet tad tam ir jābūt arī atrunātam darba līgumā.
Sarunāties ar kolēģiem, pat ja tu to negribi
Sarunāties ar kolēģiem ne vienmēr būs patīkami, bet mēs mēdzam tāpat viņus uzklausīt tā vietā, lai būtu vieni vai pasēdētu klusumā. Kolēģi vēl nenozīmē, ka viņi ir draugi, tāpēc varam pieklājīgi atbildēt, ka mēs nevēlamies runāt.
Rauties pēc karjeras izaugsmes
Tas nav nekas neparasts dzirdēt par to, ka veiksmīgai personai vajag meklēt iespējas karjeras izaugsmei. Tomēr, ja tev ir darbs, kas tev patīk, tad kāpēc gan sev pārmest, ja nenotiek karjeras izaugsme? Tā nav vienīgā panākumu pazīme. Dažreiz tu esi apmierināts gadiem darot to pašu darbu.
Palikt darbā pēc darba dienas beigām, jo "nav pieklājīgi beigt darbu tieši laikā"
Ja kāds domā, ka ir pieklājīgi palikt darbā 15 min ilgāk par darba dienas beigām, lai viņš tā domā. Tava darba diena jau ir beigusies un tev ir visas tiesības doties prom.
Izteikt savu viedokli
Daudzi domās, ka nav vērts izteikt savu viedokli un labāk paklusēt. Brīžiem tā arī ir, bet, ja priekšinieka lēmums ir pretlikumīgs vai arī pārkāpj noteiktas robežas tev nevajadzētu par to klusēt.
Izjust kaunu par algas apspriešanu
Bailes apsriest algas apmēru un bonusus ar priekšinieku vai potenciālo darbadevēju, šķiet, ir palikušas no agrākiem laikiem. Pamatā tam varētu būt pieņēmums, ka tas liks domāt, ka tevi interesē tikai nauda. Tomēr, kāpēc kāds vispār meklē darbu? Par algu var un vajag runāt.
Pamest darbu pirms ir atrasts jauns
Daži cilvēki var izjust bailes pametot darbu, ja nav atrasta jauna darba vieta, un labāk izvēlas paciest nepatīkamus darba apstākļus pirms ir atraduši jaunu darbu. Tā noteikti var rīkoties, jo stabilitāte darbā ir svarīga mums. Tomēr ir arī situācijas, ka darba pamešana ir vienīgā izeja, pat ja arī jauns darba nav atrasts.
Uztraukties, vai priekšinieks neieraudzīs sociālos kontus
Mūsu sociālie konti ir mūsu personīgā telpa. Tas, ko mēs tur publicējam, uzreiz mūs nepadara par sliktiem cilvēkiem. Katram ir tiesības uz personīgo dzīvi un darbam nevajadzētu traucēt dzīvot personīgo dzīvi. Arī ārsti, bērnudārza audzinātāji vai zinātnieki var atpūsties bikini pie peldbaseina.
Uzņemties papildu pienākumums bez atlīdzības
Dažreiz mums mēdz uzdot papildu pienākumus, kas nav mūsu tiešā atbildība. Tas īpaši attiecas uz jaunajiem darbiniekiem, bet sākot tā darīt tu vairs nevarēsi vēlāk atteikties no papildu pienākumiem. Tam vajadzētu tikt atrunātam jau pašā sākumā, ka par papildu pienākumiem tiks arī atbilstoši maksāts.
Noklusēt savus panākumus darbā
Strādājot komandā rodas "es" un "mēs". Tomēr, ja tev ir iespēja demonstrēt savas prasmes un talantus, tad kāpēc par to kaunēties? Īstenībā no tā visi būs ieguvēji, ja zinās, ko tieši tu vari izdarīt. Komandas darbam vajadzētu būt summai no atsevišķu cilvēku talantiem nevis kaut kam, ko visi var darīt vienlīdz labi